Kamu Dünyasına Dair

Engelli Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engellileri ve bakıma muhtaç insanları kapsayan, halk arasında engelli maaş kanunu olarak da bilinen 2022 sayılı Kanun çerçevesinde maaş alan vatandaşlar için, maaşlarının net miktarını sorgulayabilecekleri resmi bir hizmet mevcuttur. Bu hizmet sayesinde binlerce vatandaş, akıllarında herhangi bir soru işareti kalmadan direkt olarak resmi kaynaklardan alacakları maaşın kaç TL olacağını öğrenebilirler. Bu uygulama ile birlikte engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların, kulaktan dolma bilgiler yerine resmi kaynaklardan maaşlarını öğrenmeleri mümkün hale gelmiştir.

İnternet çağıyla birlikte kolaylaşan uygulamalardan biri de, tüm vatandaşların ilgili kurumların internet siteleri sayesinde net maaşlarını öğrenebilmeleridir. Özellikle de engelli vatandaşlar uzun yıllar boyunca maaşlarının net miktarını öğrenme konusunda sıkıntı yaşadılar ancak bugün için böyle bir sorundan söz edilemez.

2022 Sayılı Kanun Kapsamında Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Öncelikle engelli maaşı alabilmek için %40 ve üzerinde engeliniz olması gerekiyor. Bununla birlikte engel oranı arttıkça doğru orantılı olarak maaşların da yükseldiğini belirtmekte fayda var. Yani  %40 ve üzeri engel oranı bulunan vatandaşların alacağı maaş ile %70 ve üzeri oranda engelli olan vatandaşların alacağı maaşlar farklıdır. Ayrıca engelli maaşı almak isteyen vatandaşlar, devlet hastanelerindeki yetkili doktorlardan heyet raporu almak zorundadır.

2022 sayılı Kanun kapsamında maaş bağlanan engelli vatandaşlar ve bakıma muhtaç insanların yararlanabildiği bu uygulama ile yalnızca engellilere değil, 65 yaşından büyük olan muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlara da aylık maaş verilmektedir. Engelli maaşı verilmesinin temel amacı, fiziki açıdan çalışmaya müsait durumda olmayan vatandaşların yoksulluğunun önüne geçmektir. Diğer bir amacı da toplumsal alım gücü farkının önüne geçerek engelli bireylerin sosyal hayata adapte olmasını kolaylaştırmaktır. 2022 sayılı Kanun kapsamındaki engelli maaşı almayı düşünüyorsanız aşağıdaki kriterlerden bir ya da birkaçına uygun olmanız gerekmektedir:

 • Engel oranı %40 ve üzerinde olan vatandaşlar engelli maaşı hakkından faydalanabilir. Engel oranınız %39 dahi olsa bu haktan yararlanmanız mümkün değildir.
 • Vatandaşların engel oranlarına göre maaşları artış gösterir.
 • Engel oranının yetkili hastanelerdeki hekimlerden oluşan heyet tarafından onaylanması gerekir. Yani hastaneye giderek %40 ve üzerindeki engelinizi gösteren heyet raporu almak zorundasınız. Heyet raporu harici diğer belgeler başvuru için yeterli değildir.
 • Engelli vatandaşların yaşı 18‘den küçükse yakınlarına devlet tarafından maaş bağlanır. Maaşa tabi olan engelli vatandaşın annesi sağ ise annesine, sağ değilse de babasına çocuğunun temel ihtiyaçlarını giderebilmesi amacıyla engelli yakını maaşı bağlanır.

Engelli Maaşı Nasıl Öğrenilir?

Engelli maaşı her ne kadar özürlü maaşı olarak bilinse de, 2022 sayılı Kanun içerisinde muhtaçlara, 65 yaş üstündekilere ve yaşamını idame ettiremeyeceğine karar verilen vatandaşlara da ödenmektedir. Maaşların net miktarı ile ilgili internetten sorgulama yapmanız mümkündür. Bu sorgulamayı engelli vatandaşların kendileri yapabileceği gibi, yakınları da maaş sahibinin bilgileri ile yapabilirler. Tüm engelli vatandaşlarımız için maaş sorgulama işlemi internet üzerinden yapılmasının yanı sıra, telefon ile ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat başvurarak da yapılabilir.

E-devlet Üzerinden Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşları ile ilgili sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet aracılığıyla maaşları hakkında bilgi edinebilirler. Sorgulama yapmak için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

e-devlet giriş sayfası

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde örneğini gördüğünüz giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

engelli maaşı

 • Gerekli bilgileri doldurup sisteme giriş yaptıktan sonra eğer engelli maaşı almıyorsanız karşınıza yukarıda örneğini gördüğünüz sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır uyarılı sayfa gelecek. Halihazırda yardım alıyorsanız bu ekrandan maaş miktarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden engelli maaşınızı sorgulamak için TIKLAYINIZ

Bilgisayar harici, cep telefonu veya tablet gibi mobil cihazlardan da aynı şekilde sorgulama yapmanız mümkündür. Bunun için telefonunuzun uygulama marketinden e-devlet uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Engelli maaşı ne kadar sorgusu için telefon hattını da kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, Alo 144 Sosyal Yardım Hattı ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Bu numarayı arayarak engelli maaşınızın güncel durumunu öğrenebilirsiniz.

Engelli maaşları ile ilgili bilgi talep edebileceğiniz son seçenek ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Beyaz Masadır. İlgili bakanlık binasına gittikten sonra Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği koordinasyonunda hizmet veren Beyaz Masadan detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Engelli Maaş Zamları Ne Kadar?

Engelli maaşına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ya da halihazırda bu maaşa sahip olanların aklında maaşlarının miktarı ya da artıp artmayacağı ile ilgili çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. Tüm engelliler için her sene enflasyon oranı baz alınarak maaşlara zam yapılır. 2018 yılı için 1 Temmuz tarihinde, maaşa bağlanmış tüm engellilere zamlı fiyattan maaşları yattı. 2018’in sonuna kadar geçerli olacak zam oranlarıyla birlikte engelli vatandaşlarımızın 6 ay boyunca alacakları maaşlar şu şekilde olacaktır:

 • Engel oranı %40 ile %69 (%69 dahil) olan vatandaşların engelli aylığı 1301 TL olacaktır. Bu maaş 3 aylık maaştır. Bu şekilde maaş alan vatandaşlar 3 aylık engelli maaşı sorgulama işlemlerini de internetten ya da telefonla yaparak gün bazında ne kadar maaş aldıkları bilgisine ulaşabilirler. Ay olarak hesaplamak gerekirse de bu vatandaşlar her ay için 543 TL maaş alacaklardır.
 • %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar 1951 TL maaş alacaklar. Aylık olarak hesap edildiğinde ise bu tutar 650 TL’ye karşılık gelmektedir.
 • 18 yaş ve altındaki vatandaşlar için engelli yakını aylığı alan vatandaşlar, 3 aylık 1301 TL, ay olarak ise 433 TL maaş alacaklar.
 • 65 ve üzeri yaştaki vatandaşların 3 aylık maaşları 1629 TL olacak. Ay olarak hesapladığımız takdirde alacakları maaş 543 TL ediyor.
 • 2018 yılında ilk kez engelli maaşı alacak olan vatandaşlar Eylül ayında maaş alacaklar. Ayrıca o aya kadar birikmiş olan maaşlar da yine Eylül ayında toplu bir şekilde vatandaşların hesabına yatacaktır.

Engelli vatandaşlar yukarıdaki miktarlarda bu yıl sonuna kadar maaş alacaklar. 2019 yılı başından itibaren 2022 sayılı Kanuna bağlı olarak tüm vatandaşların maaşına tekrardan zam yapılacaktır. Her yıl değişen enflasyon oranına göre yapılan zamlar sonra 2019 yılında %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların en az 2000 TL maaş alması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.