Kamu Dünyasına Dair

En Uygun Konut Kredisi Veren 11 Banka

Ev sahibi olmak isteyen fakat bir ev satın alacak kadar birikmiş parası olmayanların tercih ettiği ve her geçen gün kullanım sayısı daha da artan konut kredileri, bankaların konut fiyatına tekabül eden paranın bir kısmını ya da tamamını müşterilere sunması ve karşılığında bu para üzerine belirli bir kar payı ya da faiz uygulayarak müşteriden belirli taksitler halinde geri alması mantığına dayanıyor. Türkiye’de bankacılık sektörünün gelişmesiyle beraber banka sayıları da epey artmış durumda. Dolayısıyla bu da bir çeşitliliği beraberinde getiriyor ve her banka farklı bir politika uygulamaya başladığı için kullanıcılar karar vermekte güçlük çekebiliyor.

Konut kredisi çekerken en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarıdır. Neredeyse her banka farklı bir faiz oranı uyguluyor ve %0,01’lik bir faiz farkı bile söz konusu ev kredisi olunca önemli bir paraya denk düşebiliyor. Bu yüzden konut kredisi çekmeden önce en uygun faiz oranlarını sunan bankalar arasında tercih yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Diğer taraftan bazı bankalar uzun süreli müşterilerine, daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarında hiçbir sorun çıkarmayan kullanıcılara ve bazı “özel” statüsüne koyduğu kişilere daha uygun oranlı faizlerle kredi verebilir. Bu gibi durumları ne yazık ki online kaynaklardan öğrenmek pek mümkün değil, bu yüzden halihazırda uzun süredir hizmetlerinden faydalanmış olduğunuz ve borçlarınızı düzenli olarak geciktirmeden ödediğiniz bankalar varsa müşteri temsilcisine size özel bir faiz indirimi olup olmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca borcunuzu ödeyememeniz ve konut kredisi yapılandırması talep etmeniz halinde size uygulanacak olan yeni faiz oranı hakkında da önceden bilgi almanızda yarar var.

Düşük Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Veren Bankalar

Aşağıdaki listede 200 bin Türk Lirası değerinde bir ev için konut kredisi çekerseniz ve bu krediyi 120 aylık vadede ödemek isterseniz hangi bankanın ne kadar faiz uygulayacağını ve bankaların diğer özel detaylarını sizlerle paylaştık. Bu sayede hangi bankanın daha hesaplı faiz oranı sunduğunu anlayabilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

1. Abank

Abank, en uygun konut kredisi faizi teklifi sunan bankadır. Eğer 120 aylık bir vadede 200 bin Türk Lirası değerinde bir ev kredisi çekerseniz yüzde 1,35’lik bir faiz oranıyla karşılaşırsınız ve aylık 3.375 Türk Lirası tutarında taksitler ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Abank en az 3 ay, en fazla 120 aya kadar vade imkanının yanı sıra yalnızca TL cinsinden konut kredisi çekebilmenize olanak tanıyor.

2. Halkbank

Halkbank ise 200 bin Türk Lirası değerinde bir ev için 120 aylık vadede kredi çekenlere yüzde 1,38’lik bir faiz oranı uyguluyor ve aylık 3.420 TL’lik taksitler halinde müşterilerinin ödeme yapmasına olanak tanıyor. Vadeler bittiği durumda müşterilerin ödemiş olacağı toplam para ise 410.400 Türk Lirası. Halkbank dilerseniz ilk taksitinizi 3 ay erteleme imkanı da tanıyor.

3. Ziraat Bankası

Halkbank ile aynı faiz oranını uygulayan Ziraat Bankası da 120 aylık vade için yüzde 1,38’lik faiz oranıyla müşterilerine konut kredisi çekebilme olanağı tanıyor. Eğer 200 bin lira tutarında konut kredisi çekerseniz aynı Halkbank’ta olduğu gibi 3.420 Türk Lirası tutarında taksitler halinde ödemeler yaparak 120 ay içinde borcunuzu bitirebilirsiniz.

Ziraat Bankası, konut değerinin yalnızca yüzde 80’ine kadar kredi olanağı tanıyor, dolayısıyla 200 bin TL’lik bir ev için en fazla 160 bin TL değerinde kredi çekebilirsiniz. Geri kalan paranın peşin ödenmesi ya da başka bir yerden borç alarak veya ihtiyaç kredisi çekerek tamamlanması gerekebilir.

4. ISBC

ISBC ise yüzde 1,52 oranında faiz uyguladığı konut kredilerinde 120 aya kadar vade seçenekleri sunuyor ve konut değerinin yüzde 80’ine kadar kredi olanağı tanıyor. Yüzde 1,52 oranında faiz uygulayan bankadan 200 bin TL’lik konut kredisi çekmeniz halinde aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 3.635 Türk Lirası’dır.

5. Burganbank

Burganbank ise konut kredisi alımlarında müşterilerine yüzde 1,54’lük bir faiz oranı uyguluyor. Eğer 200 bin TL’lik bir ev kredisi çekerseniz ve 120 vadede ödemeyi tercih ederseniz aylık yapacağınız taksit ödemelerinin tutarı 3.666 TL olurken toplamda bankaya ödeyeceğiniz para ise 442.073 TL’ye denk gelir.

6. ING Bank

ING Bank ise yüzde 1,55 oranında bir faiz uygulayarak 200 bin TL değerindeki bir konut kredisinin 120 aylık vadeler halinde ödenmesi halinde müşterilerinden aylık 3.681 TL taksit ücreti talep ediyor ve borcun bittiği gün toplamda bankaya yapacağınız ödeme bugünün şartlarıyla 443,597 TL’yi buluyor.

7. Kuveyt Türk Bankası

Faiz yerine “kar oranı” uygulaması yaparak diğer bankalardan daha farklı bir jargonla hizmet veren Kuveyt Türk Bankası ise 200 bin TL tutarında olan ve 120 aylık vade halinde ödemesi gerçekleştirilecek olan bir konut kredisi için yüzde 1,57 seviyesinde bir karı oranı belirliyor. Bu kapsamda bankaya aylık olarak ödenmesi gereken taksit tutarı 3.712 TL iken dönem sonunda borcun bitmesiyle beraber Kuveyt Türk’e ödenecek olan toplam para ise 445.507 TL’dir.

8. Yapı Kredi

200 bin Türk Lirası değerinde bir konut kredisi için yüzde 1,60 oranında faiz uygulayan Yapı Kredi’den bu krediyi çekmeniz halinde aylık ödeyeceğiniz taksitler 3.759 TL seviyesinde olurken geri ödemeniz gereken toplam tutar ise 451.155 Türk Lirası tutarındadır.

8. TEB

Türkiye Ekonomi Bankası, yani TEB’in konut kredisi için uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1,63 seviyesindedir. Bu faiz oranıyla 200 bin TL’lik kredi çekmeniz halinde aylık 3.807 TL tutarında taksitler ödeyerek 10 yılın sonunda toplamda 458.650 TL ödeyerek ev kredisi borcunuzu tamamlamış olursunuz.

9. Akbank

TEB ile aynı oranda faiz uygulayan Akbank da yüzde 1,63’lük faizle konut kredisi alabilmenize olanak tanıyor. Akbank’tan da 120 aylık vadede 200 bin TL’lik kredi çekmeniz halinde her ay 3.807 TL taksit ödeyerek borcunuzu tamamlama imkanına sahipsiniz.

10. İş Bankası

İş Bankası’nın konut kredisi faiz oranları vermiş olduğumuz örnek dahilinde yüzde 1,63 seviyesinden başlıyor. Eğer 200 bin TL’lik bir ev kredisi çekerseniz ayda 3.807 TL ödeyerek toplamda 458.795 Türk Lirası para yatırmanız halinde borcunuzu bitirmiş olursunuz.

İş Bankası kendi bünyesinde ev kredisi, her şey dahil ev kredisi, evden eve ev kredisi, kentsel dönüşüm kredisi gibi alternatif seçeneklerle farklı kredi olanakları tanıdığı için müşteri temsilcisinden de destek alarak size en uygun kampanyayı seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

11. AlBaraka

Tıpkı Kuveyt Türk gibi diğer bankalardan farklı bir jargon kullanan ve faiz oranı yerine kar payı tabiriyle konut kredisi veren AlBaraka’nın 200 bin TL tutarındaki 120 aylık vade için uygulamış olduğu konut kredisi kar payı oranı yüzde 1,65 seviyesindedir. Eğer bu bankadan kredi çekerseniz her ay 3.839 TL taksit ödeyerek 10 yıllık vadenin bitimiyle beraber 462.474 TL ödemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.