Kamu Dünyasına Dair

En İyi Küçük İmalat Fikirleri – Evde Ne Üretebilirim?

Girişimcilik açısından üretim fikirleri konusu oldukça önemlidir. Çünkü her şey fikirle başlar. Akla gelen üretimle ilgili fikirlerin küçük veya büyüklüğü hiç önemli değildir. Önemli olan bir fikre sahip olmak ve başlamaktır.

Ne İmalatı Yapabilirim?

Günümüzde dünya çapındaki birçok büyük kurumsal firma faaliyetlerine başlarda düşük sermayeli işler olarak başladılar. Kimi girişim ufak bir atölyede, kimi evde, kimi bir garajda hayat buldu. Hatalar yapıldıkça tecrübe kazanıldı, aynı hatalar tekrarlanmadı ve kaliteli işler ortaya çıktı. Kaliteli işler beraberinde müşterileri getirdi, gelirler arttı, girişimler yaygınlaştı ve kurumsallaşarak dünya devleri haline gelindi. Aslında her şey akla gelen ufak bir fikir ve o fikre olan inanç ve azimle başladı.

Evde imalat yapmayı düşünenler öncelikle imalat yapacakları ürünü bulmalıdırlar. Günümüz piyasa koşullarında birçok alanda üretilen ürünler müşterilerle buluşur durumdadır. Hal böyle olunca geniş pazardaki firmaların çokluğu rekabet ortamı doğurmaktadır. Bu rekabet ortamının içerisinde yer almak için teknolojiden gıdaya, oyuncak sektöründen eğlence sektörüne kadar birçok alanda ürün ortaya çıkarmak mümkündür. Ancak evde imalat yapmak istiyorum diyenlerin öncelikli olarak üretecekleri ürünün üretiminden keyif almaları ve sevdikleri işi yapmayı tercih etmeleri gerekir.

Cep Telefonu Kılıfı, Kapağı Üretimi

Mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte akıllı cihaz kullanımı her geçen gün yaygınlaşmakta. Günümüz itibarıyla hemen hemen herkesin cebinde bir akıllı telefon bulunuyor. Cep telefonunu değiştirmek herkes için kolay olmasa da kapağını ya da kılıfını değiştirmek herkesin hoşuna gider. Bu açıdan piyasadan sade renklerde ucuza temin edilecek kapak ve kılıflara çeşitli motifler, desenler eklenerek tasarım kılıf ve kapaklar üretilebilir. Bu tasarımlar takımların renkleri, sembol kişilerin resimleri vb. şekillerde olabilir.

Takı Üretimi

Takı tasarımı, küçük imalatlar içerisinde belki de en pratik olanıdır. Özellikle güzelliklerine düşkün olup takılara bayılan kadınlar takı tasarımı konusunda oldukça geniş bir pazar oluşmasına neden olmuş durumda. Evde çeşitli ürünlerden yapılacak bileklikler, kolyeler ve yüzükler kolaylıkla satılıp maddi gelir elde edilebilir. Burada önemli olan ilgi çekici tasarımlar ortaya çıkarabilmektir. Hatta bu sürecin devamında markalaşma bile gerçekleşebilir.

Meze Üretimi

Söz konusu damak tadı olunca hemen hemen herkes farklı ve kaliteli lezzetlerin peşinde. Bu açıdan orijinal tatlar her zaman ilgi çeker. Evde yapılacak birbirinden güzel mezelerle başlarda ufak da olsa müşteri kitlesi oluşturulabilir ve giderek kitle genişletilebilir. Birçok değişik tadın denenmesi sonucunda ortaya harika mezeler çıkarılabilir. Önemli olan müşterilerin damak tadına hitap ederken hijyen konusunda titiz olmak ve bunu da müşterilere yansıtmaktır.

Mum Üretimi

Gerek tasarım mumlar, gerekse de mumdan üretilen tasarım ürünler günümüzde epey bir müşteri kitlesine sahip. Farklı tasarımla yapılacak mum üretimi, müşteri kitledi oluşturmada oldukça işe yarayacak ve kitlenin genişlemesiyle birlikte üretim hacmi artarak büyük gelirler elde edilecektir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin pazar payı oldukça geniş bir yelpazededir. Şehirleşmenin getirdiği dezavantajlar yüzünden insanlar doğal besin bulmakta zorlanıyor, bulunca da ceplerinden çıkan para acımıyorlar. Bu açıdan beslenecek bir inekle bile süt temin edilebilir, bu sütle evde yapılacak tereyağı, yoğurt ve ayran gibi doğal gıdalar satışa sunulabilir. Sonucunda sabit müşterilerle düzenli bir gelir elde edilebilir, bu düzenli gelir sayesinde yatırımlar genişletilerek büyük mandıralar dahi açılabilir.

Deri Ürünleri

Deri ürünleri imalatı evde kolayca gerçekleştirilebilir. Üretilecek olan eldiven, cüzdan, çanta gibi ürünler şayet güzel tasarlanmışsa piyasada satılmaları çok zor olmayacaktır. Özellikle deri ürünlerine oldukça ilgi duyan bir kitle olduğu düşünülürse bu tasarım ürünlerin satışı devamlı olacaktır.

Program Yazmak

Evde yapılabilecek sermayesiz işlerin başında yazılım sektörü geliyor. Yazılım sektörünün her geçen gün gelişmesiyle birlikte iyi yazılımcılar daima el üstünde tutuluyor ve tahmin etmesi güç paralar kazanıyorlar. Ayrıca bu doğrultuda kendi yazılımını üreterek piyasaya sürmek de yüksek miktarda kazanç sağlayabilir. Yazılım dünyasının sınırları kişinin hayal gücüyle belirlenir. Bu açıdan yazılacak iyi bir yazılım piyasada ilgi gördüğü takdirde süreç markalaşmaya kadar uzanabilir. Facebook, Google gibi işlerin de sadece bir fikirden ve hayal gücünden ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Reçel Üretimi

Evde kolayca üretim yapılabilecek bir diğer ürün de reçeldir. Farklı tatlardan hoşlanan kişiler için üretilecek lezzetli reçeller sayesinde önemli bir gelir kapısı yaratılabilir. Önemli olan denenmemiş tatları yakalamaktır.

Tekstil Ürünleri

Tekstil ürünleri her daim piyasası geniş olan ürünlerdendir. Evde küçük imalat makinaları kullanarak üretilecek tekstil ürünleriyle düzenli bir gelir elde edilebilir. Örneğin; fular, saç bandanası, bileklik, cüzdan. Bu ürünlerin özel tasarım şeklinde hazırlanarak üretilmesi satışını kolaylaştıracak ve aynı doğrultuda müşteri kitlesi hızla genişleyecektir. Gerek ufak çaplı ürünler olması sebebiyle ucuz olmalarından dolayı satışı kolay olacak gerekse de az sermaye gerektirdiğinde kolayca üretilebilecek.

Oyuncak Üretimi

Birçok ihtiyaçtan vazgeçilir ancak söz konusu çocuklar olunca, kesenin ağzı devamlı açık tutulur. Çocuklar için oyuncakların yeri bambaşkadır. Özellikle de orijinal, farklı ve piyasada olmayan oyuncaklar daha değerlidir. Bu açıdan evde ahşap ya da demir kullanılarak çeşitli oyuncaklar üretilebilir. Tamamen hayal gücüne dayalı olarak üretilen ürünlerin ilgi görmesi halinde patenti alınarak seri üretim için kollar sıvanabilir.

Ahşap Ürünleri

El becerisine güvenen ya da bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkes için evde ahşap kullanarak üretilecek hediyelik eşya üretimi oldukça keyifli ve bir o kadar da gelirli bir iş koludur. Akla gelebilecek her türlü biçimde ve renkte üretilecek olan hediyelik eşyalar uygun fiyatlara kolayca satılabilir.

Parfüm Üretimi

Evde üretim yapmak için en güzel fikirlerden birisi de parfüm üretimidir. Genel olarak ünlü parfümler de başta olmak üzere tüm parfümler parfüm esanslarından üretilir. Temin edilecek parfüm esanslarından karışımlar yapılarak çok hoş kokular elde edilebilir. Açık parfüm satıcıları genelde ünlü parfümlerin benzerlerini üretirler. Evde orijinal kokular bulunarak ve isimlendirilerek ortaya farklı bir ürün çıkarılabilir. Önemli olan deneme yanılma yöntemiyle ideal kokuları bulabilme kabiliyetine sahip olmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.