Kamu Dünyasına Dair

En Çok Mevduat Faizi Veren 11 Banka

Belli bir miktar birikmiş paranız varsa ve belli bir süre bu parayı harcamak istemiyorsanız hem paranızın değerlenmesi sağlamak hem de enflasyon yüzünden değer kaybetmesini engellemek için herhangi bir bankada mevduat hesabı açabilirsiniz. Bu sayede belirli vadeler için paranıza bankanızın belirlemiş olduğu faiz oranı uygulanır ve vade sonunda paranıza değer katmış olursunuz. Örnek vermek gerekirse 20 bin TL’lik paranızı bir süre için X bankasına yatırıyorsunuz ve vade süresi dolduğunda 22 bin TL çekerek paranızı enflasyonun getirmiş olduğu değer kaybından koruyabiliyor ve üstüne bir miktar da değer kazandırabiliyorsunuz.

Bankaların mevduat faiz oranları birbirinden farklı olduğu için vatandaşlar genelde hangi bankayı seçeceği konusunda kararsız kalmaktadırlar. Örneğin maaşı C bankasına yatan bir vatandaş, bu bankanın vadeli mevduat hesabı için uygulanan faiz oranlarını beğenmediği için parasını D bankasına yatırabilir ve buradaki vadeli hesabından para kazanmaya çalışabilir. Ayrıca bu faiz oranları siyasi olaylar, TL’deki değer kaybı, ekonomik inişler ve çıkışlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle Türkiye gibi kur dalgalanmalarının yüksek olduğu ve faizlerin sık sık oynayabildiği ülkelerde bugünkü faiz oranlarıyla iki ay sonraki faiz oranları arasında değişiklikler görülebilir. Bu yüzden paranızı hangi bankaya yatıracağınız konusunda oldukça ince eleyip sık dokumanız gerekiyor.

Eğer bankalar arasında karşılaştırma yaparken aylık faiz getirisini baz almak istiyorsanız aylık faiz hesaplama formülünden faydalanabilirsiniz. Karşılaştırma yapacağınız bankalar için şu formülü uygulayabilirsiniz:

Aylık faiz kazancı = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı

En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Vadeli mevduat hesabı kullanan müşterilerine en yüksek faizi veren bankalar hakkında aşağıdaki listeden bilgi edinebilirsiniz. Konunun daha anlaşılır hale gelmesi için her bankanın bir yıllık vade için 10 bin Türk Lirası’na ne kadar faiz uyguladığı ve vade sonunda net bakiyenizin kaç para olduğunu da paylaştık.

1. E-Turuncu Hesap (ING Bank)

ING Bank’ın elektronik şubesi sayabileceğimiz E-turuncu hesap müşterileri belirli şartları yerine getirdikleri durumda yüzde 19’luk faiz oranıyla paralarına değer katabiliyorlar. Şu an en yüksek faiz getirisi kazandıran banka olan ING Bank’ın bu hizmeti aracılığıyla yüzde 19’luk faiz oranıyla paranızı değerleyebilmek için ING Banka Kartı aracılığıyla ayda 750 TL harcama yapmanız gerekiyor. Yaptığınız her bu tip harcama ile yüzde 2’lik ek faizler kazanabilirsiniz ve birkaç ay sonra aylık faiz oranınız yüzde 19’a kadar ulaşır.

Eğer 10 bin TL’lik bir parayı bir yıllık vade için ING Bank’ın e-turuncu hesabına yatırırsanız vade sonunda hesabınızdaki toplam bakiyeniz 11.864 Türk Lirası değerinde olur.

2. N Kolay Bono (Aktifbank)

AktifBank’ın bir hizmeti olan N Kolay Bono, yüksek faiz oranıyla günlük kazanç sağlayan bankalardan biri. Vade bekletmeyen ve müşteriden herhangi bir masraf almayan Aktifbank’ın bu hizmeti ile yüzde 18,92’ye kadar faiz imkanından faydalanabiliyorsunuz. N Kolay Bono’nun avantajlarından biri de vade süresi bitmeden para çekmek isteseniz bile kazandığınız faizleri alabilirsiniz. Bu açıdan sıradan vadeli mevduat hesaplarından farklıdır ve erken alımlarda vade kazancınız iptal olmaz.

Eğer Aktifbank’ın N Kolay Bono hizmetini kullanarak 10 bin Türk Lirası yatırıp bir senelik vade belirlerseniz vade sonunda hesabınızdaki toplam bakiye 11.642 Türk Lirası seviyesinde olacaktır.

3. CepteTEB

Türkiye Ekonomi Bankası’nın dijital markası olan CepteTEB, yüksek mevduat faizi veren bankalardan biridir. Bu banka aracılığıyla mevduat hesabı açarsanız ve bir senelik vadeyle 10 bin TL’nizi bu hesaba yatırırsanız vade dolduğu zaman hesabınızdaki net bakiyeniz 11.562 Türk Lirası olur.

CepteTEB’in uyguladığı faiz oranı ise yüzde 18’dir. CepteTEB faiz oranlarının diğer bankalara kıyasla daha yüksek olmasının sebebi bu servisin dijital yollarla hizmet veriyor olmasıdır.

4. Odeabank

Odeabank ise yüzde 17,50 faiz oranıyla vadeli mevduat hesabınızdaki paralara değer katıyor. Bu bankaya 12 aylık vade için 10 bin Türk Lirası yatırdığınız durumda vade süresi sona erdiği zaman vadeli mevduat hesabınızdaki net bakiyeniz 11.519 TL olacaktır.

5. Enpara (QNB Finansbank)

QNB Finansbank’a bağlı olarak hizmet veren bir dijital banka olan Enpara, aynı CepteTEB gibi herhangi bir şube masrafı olmadığı için diğer bankalardan daha yüksek mevduat faizi oranı verebiliyor. Enpara’nın vadeli mevduat hesapları için uyguladığı faiz oranı ise yüzde 17’dir. Eğer bir Enpara hesabı açarak vadeli mevduatınıza 10 bin TL yükler ve bir yıllık vade belirlerseniz vadeniz bittiğinde hesabınızda 11.476 Türk Lirası tutarında para olacaktır.

6. ING Bank

ING Bank aracılığıyla açmış olduğunuz vadeli mevduat hesaplarınızda bir yıllık vade sonunda 10 bin TL’niz 11.432 TL olacaktır. Bu bankanın müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranı ise yüzde 16,50 seviyesindedir. Eğer gerekli koşulları yerine getireceğinizi düşünüyorsanız listenin başında anlattığımız ING Bank’ın e-turuncu hesap uygulaması aracılığıyla vadeli mevduat hesabı açmanız halinde şubeye giderek açacağınız hesaplardakinden daha yüksek faiz oranıyla karşılaşırsınız ve vade sonunda daha çok para kazanırsınız.

7. Denizbank

Bir senelik vade ile açılmış olan mevduat hesaplarına yüzde 16 seviyesinde faiz oranı uygulayan Denizbank’ta hesap açıp 10 bin TL yatırmanız durumunda bir yıllık vade süresinin bitmesiyle beraber dönem sonu net bakiyeniz toplam 11.389 Türk Lirası olur. Denizbank üzerinden vadeli mevduat hesabından elde etmiş olacağınız dönem sonu kazancı ise 1389 TL’dir.

8. Vakıfbank

Yüzde 15,60 seviyesinde faiz uygulayan Vakıfbank, bir yıllık vade için mevduat hesaplarına 10 bin TL yatıran müşterilerine vade sonunda 11.354 Türk Lirası sunuyor. Bu sayede vadenin bitimiyle beraber paranız 1354 Türk Lirası tutarında değer kazanıyor.

9. Halkbank

Halkbank aracılığıyla açmış olduğunuz vadeli mevduat hesaplarınıza bir senelik vade için toplamda yüzde 14 seviyesinde faiz oranı uygulanıyor. Eğer 12 aylık vadeyle bu hesaba 10 bin TL yatırırsanız vadenin bittiği dönem sonunda hesabınızdaki net bakiye tutarı 11.215 Türk Lirası, yani toplam kazancınız 1215 TL olur.

10. Akbank

Akbank’ın vadeli mevduat hesapları için uygulamış olduğu faiz oranı yüzde 13,50 seviyesinde. Bu bankadan bir senelik vade için 10 bin TL tutarında vadeli mevduat hesabı açtığınızda 12 aylık vadenin bitimiyle beraber hesabınızdaki net bakiye 11.172 TL olacaktır.

11. Türkiye İş Bankası

İş Bankası, vadeli mevduat hesapları için yüzde 12,30 tutarında faiz uyguluyor. Eğer İş Bankası’na giderek bir vadeli mevduat hesabı açtırıp 10 bin TL para yatırarak bir yıllık vade opsiyonunu seçerseniz vade süresinin dolmasıyla birlikte hesabınızdaki net bakiye 11.068 Türk Lirası olacaktır. Bir başka deyişle bankadaki mevduat hesabınız sayesinde elde etmiş olduğunuz net kazanç 1068 TL’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.