Kamu Dünyasına Dair

Emekliye Faizsiz Kredi Veriliyor mu?

Önceden yalnızca devlet bankalarından maaşlarını çeken emeklilerin, emekli maaşlarını başka bankalara taşıma imkanına sahip olmasıyla beraber Türkiye’deki dev pastadan diğer bankalar da yararlanmaya başladı. Özel bankalara da emekli paralarının akmasıyla beraber emekliye faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkanlarının önü açıldı. 2016’nın ikinci yarısında ilk kez gündeme gelen konuda; emeklilerin üç maaşlarını avans olarak çekmesi ve emekliye faizsiz kredi verilmesinin mümkün kılınması maddeleri yer alıyordu. Henüz büyük gelişmelerin yaşanmadığı bu gündem maddesinde ilk adımlar yavaş yavaş atılsa da emekliler için yeterli seviyede bir hizmet sağlanamadı. Günümüzde emekliler yalnızca küçük miktarlı nakit ihtiyaçlarını faizsiz kredi ile karşılayabilirken daha büyük bütçelerin gerektiği ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek faiz oranları ile kredi çekmek durumunda kalıyorlar.

Emekliye Faizsiz Kredi Müjdesi

SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumu, 2016’nın Haziran ayının son günlerinde emeklilerin üç maaş ücretleri tutarında avans alabilmelerinin ve faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilmelerinin önünün açılması için çalışmalara başladı. Maaşında herhangi bir kesinti olmayan SGK emeklileri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan üç maaşa kadar avans alıp 36 aylık taksitler ile aldıkları ücreti geri ödeyebilecekler ve bu geri ödeme sürecinde herhangi bir vade farkı ya da faiz ile karşılaşmayacaklar.

SGK’nın vade farksız ve faizsiz avans hizmetinin yanı sıra üzerinde çalışılan bir diğer konu ise emeklilerin devlet bankalarından ve özel bankalardan, maaşlarının on katına kadar faizsiz kredi çekebilmesinin yolunun açılmasına yönelik çalışmalardan oluşuyor.

Çalışmanın sonuçlanması ve kararın yürürlüğe konması durumunda arzu eden emekliler maaşlarının on katı tutarında değil de daha az miktarlarda da faizsiz kredi çekebilecekler. Emekliler, kredilerini maaşlarını çektikleri bankadan alacaklar ve taksit ödemeleri boyunca bu bankanın müşteri olmaya devam edecekler. Bu sayede çekilen faizsiz kredinin taksitinin ödenmesi için herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmayacak ve banka otomatik olarak emeklinin maaşından taksit tutarını düşecek.

Emekliye Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Faizsiz kredi seçeneğinin emekliler için gündeme gelmesiyle beraber akıllar gelen ilk soru şüphesiz ki “emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek” oldu. Şu anda iki özel banka, düşük miktarları kapsasa da emekliye faizsiz kredi imkanı tanıyor. Günümüzde yalnızca iki tane bankadan faizsiz kredi çekebilen emeklilerin ilerleyen süreçte daha çok banka seçeneğine sahip olması bekleniyor. Bankalar, maaş taşıma işlemlerinde güçlü teşvik silahı olarak emekliye faizsiz kredi kozunu ceplerinde tutup gelecekte bu kozu kullanmaları bekleniyor.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İş tanımları tabiri caizse “para satmak” olan bankalar, temel yükümlülükleri gereği verdikleri paraları, faiz ve vade farkı ekleyerek geri almaktadırlar ki bu sayede sattıkları paradan kar ederler. Hal böyle olunca faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi seçenekleri çok yaygın karşımıza çıkan durumlar değildir. Her ne kadar bankacılık mantığını düşündüğümüzde pek olağan karşılamasak da günümüzde emekliye faizsiz kredi çekme şansı veren iki banka bulunmaktadır. Bunlardan birisi Denizbank, diğer ise Fibabanka’dır.

1. Fibabanka

Fiba Holding tarafından yönetilen ve işlevlerini bu holdingin çatısı altında sürdüren Fibabanka, emekliye faizsiz kredi imkanı tanımak alanında ilk adımı atan bankalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fibabanka’nın emeklilere sunduğu imkan kapsamında; 3.000 Türk Lirası’na ve 18 ay vadeye kadar faizsiz kredi çekmek mümkündür. Bu sayede acil nakit gereksinimi duyan emekliler, kredinin geri ödenmesi sırasında herhangi bir faiz bedeli ile karşılaşmaksızın bu parayı çekebilirler.

Fibabanka, faizsiz kredi sunmanın yanı sıra bu krediyi sunarken birtakım ek masraflar çıkartır. Bir senelik ya da bir buçuk senelik vadeler kapsamında kredisini çeken emekliler; faizsiz kredi çektikleri zaman işlem ücreti ve sigorta bedelinin kendilerinden tahsil edilmesini kabul ettiklerini deklare etmek durumundadır. Örneğin; çektiğiniz kredinin borcunu 18 aylık vadenin sonunda bitirmek isterseniz karşı karşıya kalacağınız masrafın toplam tutarı 465 Türk Lirası’na denk gelir. Diğer taraftan bir senelik, yani 12 aylık vade ile faizsiz kredi çekerseniz karşınıza çıkacak masrafların toplamı 345 Türk Lirası’dır.

2. Denizbank

Emekliye faizsiz kredi imkanı veren ikinci banka ise Denizbank’tır. Acil bir şekilde nakit para bulması gereken emekliler için tek seferlik, az masraflı bir faizsiz kredi imkanı veren Denizbank’ın bu ayrıcalığı tek seferlik olduğu için “emekliye hizmet”ten ziyada emekli maaşlarının Denizbank’a taşınması amacını güdüyor. Zira, Denizbank’ın emekliye faizsiz kredi ayrıcalığından yararlanmak için maaş hesabınızı bu bankaya taşımanız ve minimum iki faturanız için bu bankadan otomatik ödeme talimatı oluşturmanız gerekliliği bulunmaktadır. Diğer taraftan otomatik ödeme talimatı verdiğiniz faturaların en az bir sene boyunca kesintisiz bir şekilde söz konusu banka hesabınız tarafından ödenmesi şartı da koşulmaktadır. Denizbank’ın emekliye faizsiz kredi hizmetinden tek seferlik faydalanan müşteriler, faydalandıkları bu hizmet karşılığında 83 Türk Lirası tutarında hizmet bedeli öderler.

Günümüzde Fibabanka ve Denizbank haricinde emekliye faizsiz kredi seçeneği sunan devlet bankası ya da özel banka bulunmamaktadır. Hali hazırda emekliye faizsiz olarak kredi veren bankalar da çıkardıkları işlem ücretleri yüzünden müşterilerin memnuniyetini düşürmektedir. Hükumet tarafından yakın zamanda gündeme alınan maddelerin yürürlüğe girmesiyle beraber faizsiz kredi veren bankaların sayısının artması ve emeklilerin daha kolay kredi çekerek toplu para ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılaması bekleniyor.

Emekliye Faizsiz Kredide Son Dakika Gelişmeleri

2016’nın Haziran ayında konunun basına yansımasının ardından emeklilere özel faizsiz kredi alanında büyük gelişmelerin yaşanmaması hükumetin üzerindeki baskıyı artırdı. Türkiye Gazetesi’nden Ceren Eraslan’ın haberine göre; emeklilere düşük taksitlerle konut sahibi olmalarına yönelik imkan tanındı, emeklilere maaşlarını çektikleri banka tarafından en az 350 TL promosyon ödemesi yapılması yönünde karar alındı ve yüzde onluk çalışma kesintisi kaldırıldı. Tüm bu gelişmelere dayanarak devlet kurumlarının emeklilere yönelik ayrıcalıklar konusunda gündeme gelen maddeleri birer birer yürürlüğe koyması, orta vadede faizsiz kredinin de önünü açması ve daha çok bankanın daha uygun ve tatmin edici koşullar ile emeklilere faiz ve vade farkı olmadan kredi vermesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.