Kamu Dünyasına Dair

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yıllar boyu çalışarak, üreterek ülkemize katkı sağlayan vatandaşlarımız belirli bir yaştan sonra emekli olarak devletin sağladığı bazı haklardan faydalanabilirler. Çalıştıkları süre boyunca bir sosyal güvence ile prim ödemiş çalışanlar emekli olduktan sonra emekli aylığı, sağlık hizmetleri gibi hakları elde ederler. Emeklilik başvurusu ne zaman yapılmalı sorusu için çalışanların sağlaması gereken üç şart bulunuyor:

 • Belirli bir yaşın üzerinde olmak
 • Belirli bir gün sayısını çalışarak, yani sigortalı olarak geçirmek
 • Sigorta primlerinin ödenmiş olması

Bu şartları sağlayan ve emekli olmak isteyen vatandaşlar emekli olmak için başvuru yapabilirler.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli şartları sağladıktan sonra emekli olmak isteyen sigortalıların toplaması gereken birtakım evraklar bulunuyor.

4A (SSK) kapsamındakiler için gerekli belgeler

 • Tahsis ve talep belgesi
 • Gelir vergisinden muaf olduğunu gösteren belge
 • İşten ayrılış belgesi

4B (BAĞ-KUR) kapsamındakiler için gerekli belgeler

 • Tahsis ve talep belgesi

4C (Emekli Sandığı) kapsamındakiler İçin gerekli belgeler

 • Tahsis ve talep belgesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Emekli aylığını hangi bankadan almak istediğini belirten bir dilekçe
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • Askerliğini yaptığına dair belge
 • Varsa askerlik borçlanması yapıldığını gösteren belge
 • Yerleşim belgesi ve kuruma ait resmi kimlik

Eskiden bu evrakların tamamı basılı olarak toplandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen emeklilik başvurusu yapılması gerekiyordu. Dileyenler hala bu şekilde başvuru yapabilir. Gerekli belgelere ek olarak emekli olmak istediğinizi belirten, aşağıda bir örneğini bulabileceğiniz dilekçeyi de doldurarak bulunduğunuz ildeki SGK İl Müdürlüğüne vermeniz gerekiyor.

Bunun yanında artık gittikçe yaygınlaşan e-imza ile sunulan belgelerin doğruluğu kontrol edilebiliyor, bu yüzden basılı olarak belgelerin sunulması gerekmiyor. Bugün birçok kurumun bağlı olduğu e-devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusunda bulunmak mümkün.

Emeklilik başvurusu dilekçesine örnek

emeklilik başvurusu dilekçesi

E-Devlet Emeklilik Başvurusu

E-Devlet üzerinden yapılacak emeklilik başvurusu için aşağıdaki linke tıklayın. Karşınıza giriş yapmanızı isteyen bir ekran gelecek, bu ekrana TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte başvurarak şifre alabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra başvuru yapmak istediğinizi onaylayın ve açılacak ekranda gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurun. Formları doldururken yazdıklarınız yine e-devlet sistemi üzerinden kontrol edileceği için yanlış beyanda bulunmak hem emeklilik başvurunuzun reddedilmesine, hem de idari para cezası ödemenize sebep olabilir. Formları doldurduktan sonra kontrol ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

Emeklilik Başvurusu Sorgulama

Emeklilik için başvuru sürecini tamamladıktan sonra emekli olup olamayacağınız SGK tarafından belirlenir. Emeklilik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır sorusuna net bir cevap vermek ne yazık ki pek mümkün değil çünkü başvuru sürecinin değerlendirilmesi sigortalının bağlı olduğu sosyal güvenceye (4A, 4B, 4C) ve hatta çalıştığı kuruma göre değişir. Ortalama olarak 1 ila 3 ay arasında başvurunuzun olumlu mu olumsuz mu sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Emeklilik başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını direkt başvurduğunuz SGK İl Müdürlüğüne giderek öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

1. SGK üzerinden başvuru sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait evrak takip sayfası aracılığıyla emeklilik başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak sorgulama sayfasına gittikten sonra önce T.C. kimlik numaranızı girin, ardından sağ taraftan kayıt yılını seçerek “Evrak Ara” butonuna basın. Eğer emekliliğe hak kazandığınıza dair bir belge yayımlanmış ise bu sayfada görünmesi gerekiyor.

Fakat SGK sistemi kullanıcıların özel hayatlarını korumak adına bu belgelere dair ayrıntılı bilgi vermiyor, bu yüzden pek tercih edilmiyor.

SGK Üzerinden Emeklilik Başvurusu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

2. E-Devlet üzerinden başvuru sorgulama

Aslında e-devlet sistemi üzerinde SGK’ya yapılan başvuruların olumlu mu olumsuz mu sonuçlandığını net olarak bildiren bir sistem bulunmuyor. Ancak emeklilik başvurusunun olumlu cevaplanması demek sigortalılara emeklilik aylığının bağlanması demek olduğu için bu maaş değişikliğini e-devlet sisteminden görmek mümkün.

Bağlı olduğunuz sosyal güvenceyi dikkate alarak aşağıdaki linklerden e-devlet sistemine giriş yapın. T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi de girdikten sonra emeklilik başvurunuz olumlu sonuçlandıysa emekli aylığınızı görüntüleyebilirsiniz.

4A emekli aylığı sorgulama için TIKLAYINIZ!

4B emekli aylığı sorgulama için TIKLAYINIZ!

4C emekli aylığı sorgulama için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.