Kamu Dünyasına Dair

Emeklilik Başvurum Onaylandı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Çalışma hayatına başlayan her vatandaş, olabildiğince erken ve iyi şartlarda emekli olarak ilerleyen yaşlarda refah seviyesi yüksek bir yaşam sürmek isterler. Yasal zorunluluklara göre iş yaşantısının başlamasıyla beraber vatandaşların sigorta primleri işverenler tarafından düzenli olarak devlete ödenir. Prim gün sayısı dolup devlet tarafından belirlenen yaş tamamlandığı vakit vatandaşlar emekli olmaya hak kazanırlar. Emeklilik hakkının oluşmasıyla birlikte vatandaşların emekli olmak için başvuru yapmaları gerekir. Gerekli başvuruyu sigorta müdürlüklerine yapan emekli adayları başvurularının nasıl sonuçlandığını e-Devlet sistemi aracılığıyla ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak takibi hizmetiyle öğrenebilirler.

Emekli Olduğumu Nasıl Öğrenirim?

Eğer “Emekli müracaatımın sonucu ne oldu?” diye merak ediyorsanız aşağıda anlatmış olduğumuz iki alternatiften birini deneyerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine giderek yetkililerden konuyla alakalı bilgi de alabilirsiniz.

SGK Üzerinden Emeklilik Onayı Öğrenme

“Emekli maaşım bağlandı mı?” diye merak eden emekli adayları:

 • SGK’nın resmi web sitesindeki evrak takibi hizmetini kullanarak emeklilik başvuru sorgulaması gerçekleştirmek için ilk olarak bu bölümün altında yer alan linke tıklamalılar.

 • İlgili linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfasını açtıktan sonra ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve kayıt yılını yazarak “evrak ara” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Arama sonucunda sadece emeklilik takip işlemlerini değil SGK ile alakalı bütün başvurularınızın sonucunu görüntülemeniz mümkündür.

SGK Üzerinden Emeklilik Başvuru Sonucunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Emeklilik Başvurusu Sonucu Sorgulama

E-Devlet sistemini kullanarak 4C emeklilik işlemleri evrak takibini gerçekleştirmek istiyorsanız:

 • İlk olarak yazının devamında yer alan linke tıklayarak ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.

 • Sisteme girişinizi gerçekleştirebilmek için karşınıza çıkan sayfanın alt kısmında yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • İlgili boşluklara sırasıyla hakkında sorgulama gerçekleştirmek istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını ve e-Devlet şifresini girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer hala bir e-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT merkezlerinden birine kimliğinizle beraber başvuruda bulunabilir ve şifrenizin bulunduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Eğer cep telefonu numaranızı sisteme kaydetmediyseniz şifrenizi unutmanız halinde yeniden herhangi bir PTT ofisine giderek e-Devlet şifrenizin yazılı olduğu yeni bir zarf satın almanız gerekecektir.
 • e-Devlet şifresi ile girişe alternatif olarak üst menü üzerinde yer alan sekmeleri kullanarak internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ya da mobil imza seçeneklerinden herhangi birini kullanmak koşuluyla da sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra eğer hakkınızda herhangi bir evrak kaydı ya da başvuru bulunmuyorsa yukarıda görmüş olduğunuz uyarı ile karşılaşırsınız. Diğer taraftan eğer başvurunuz değerlendirmeye alındıysa veya onaylandıysa konuya ilişkin bilgiler karşınıza çıkacaktır.
 • Eğer ki bir başvuru gerçekleştirmenize rağmen yukarıdaki ekran görüntüsünde bulunan uyarı ile karşılaşmaya devam ediyorsanız ilgili sigorta müdürlüğüne konuyu bildirmeniz ve işlem hakkında gerekli uyarıları yapmanız başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için sizin yararınıza olacaktır.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Emeklilik Evrak Takibi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Emeklilik Onayı Kaç Günde Gelir?

Emeklilik başvuruları SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun alt servislerindeki yoğunluğa ve değerlendirme sürecine bağlı olarak farklı süreçler içerisinde onaylanabilir. Her kurumun ya da her vatandaşın başvuru sürecinin aynı şekilde işlemesi pek mümkün değildir.

Bu süreçler kişiden kişiye değişebilir ve:

 • Örneğin, çalışma hayatının tamamını memur olarak geçirmiş bir kişinin işlemleri bir hafta içerisinde sonuçlanabilir.
 • Ama emekli olmaya hak kazanan diğer vatandaşların doğru evraklarla, prosedüre uygun bir başvuruda bulunmaları durumunda en erken 15 gün, en geç birkaç ay içerisinde emeklilik başvurularının sonuçlanması mümkündür.
 • Eğer vatandaşlar başvuru esnasında yanlış ya da eksik bilgi verirlerse ya da kurumun istediği evraklardan herhangi birini temin etmeyi unuturlarsa süreç uzayabilir ya da başvurunun değerlendirilmesi mümkün olmayabilir.
 • Bu tip durumlar ile karşılaşıldığında kişinin yeniden emeklilik başvurusunda bulunması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.