Kamu Dünyasına Dair

Emeklilere Özel Kredi Veren 8 Banka 2017

Yakın dönemde emekli maaşlarının özel bankalara taşınabilmesine yönelik kararın alınmasıyla beraber, emekliler maaşlarını çeşitli kampanyalarından yararlanmak istediği bankalara birer birer taşımaya başladı. Bununla beraber devlet bankalarındaki yoğunluk azaldı, özel bankalar ise emekli maaşı ile geçinen kitleyi kendilerine çekebilmek için bazı avantajlar sunmaya başladı. Bu kampanyalardan bir tanesi de emekliye faizsiz kredi imkanı sunulması şeklinde. Şimdilik çok fazla yaygın bir kampanya olmasa da bu imkanın sunulması sayesinde müşterilerini elinde tutmak isteyen bankalar emekliye faiz indirimi yapmak durumunda kalacak ve rekabetin artmasıyla beraber uzun vadede karlı olan grup emekliler olacaktır.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere kredi veren bankalar arasında hem kamu bankaları hem de özel bankalar bulunuyor. 2017 senesi itibariyle emekliye faizsiz kredi imkanı çok yaygın olmasa da uygun faiz oranlarıyla emekliye kredi veren bankalar yavaş yavaş artmaktadır. Genel olarak maaşlarını postanelerden ya da devlet bankalarından çeken emekliler, maaş taşımanın önünün açılmasıyla beraber özel bankaların sunduğu kampanyalar kapsamında daha düşük faiz oranlarıyla kredi çekmeye başladılar.

1. Garanti Bankası

Garanti Bankası emekliye faizsiz kredi seçeneğine sahip değil ama bütün emekli müşterilerine 36 aya varan vade imkanlarıyla ve türlü kampanyalar dahilinde özel indirimli faiz oranları ile kredi imkanı tanımaktadır. Üç ayda bir maaş çeken emekliler için ise üç ayda bir ödeme imkanı ile kolay kredi seçeneği sunan bankanın indirimli faiz oranlarından faydalanmak için emekli maaşının Garanti Bankası’na taşınması yeterli olacaktır. Ayrıca maaşın taşınmasıyla beraber kredi ödemesi için bankaya gelmeye gerek kalmaz, kredi taksiti otomatik olarak maaştan düşülür.

Garanti Bankası’ndan 5.000 Türk Lirası tutarında kredi çeken emekliler 36 aylık vade için her ay 178,96 Türk Lirası taksit öderler ve yüzde 1,20 faiz oranı ile karşılaşırlar.

2. Şekerbank

Maaş taşıma işlemlerinin başlamasıyla birlikte emekli maaş hesaplarını Şekerbank’a transfer eden emekliler, banka tarafından iki çeyrek altın ile ödüllendiriliyorlar. Bunun yanı sıra düşük faiz oranları ile emekliye özel ihtiyaç kredisi imkanları sunan Şekerbank, emekli müşterilerine ücretsiz işlem imkanı da tanıyor. Bu sayede hesap işletim ücreti, EFT ve havale ücreti gibi masraflar ile emekliler karşı karşıya bırakılmıyor.

3. Denizbank

Maaş hesaplarını Denizbank’a taşıyan emeklilere 300 Türk Lirası nakit hediye eden banka; hesap transfer işlemi ile beraber emeklilere özel kredi imkanları sunmaktadır. Emekli kredisi Denizbank müşterilerinin kolayca faydalanabileceği ve hem bankadan hem mobil cihazlarından başvuru gerçekleştirebileceği bir işlemdir.

4. İş Bankası

Emekli maaş ödemelerinin yapıldığı hesaplarını İş Bankası’na taşıyan bütün emekliler; maaş ödeme periyotlarına bağlı olarak ayda bir ya da üç ayda bir taksit ödemesi yapmak üzere emekli kredisi çekebilirler. Emekliye kredi veren bankalardan bir tanesi olan İş Bankası’ndan kredi çekilmesi durumunda emekliler 24 aylık vadede 10.000 Türk Lirası çekerse 207,5 TL masraf öder ve yüzde 1,12 faiz oranı ile karşılaşırlar.

5. INGBank

Emekli maaşını INGBank’a taşıyan kişiler ise bankadan çeyrek altın kazanma fırsatını yakalıyorlar. 10.000 Türk Lirası ve üzeri ihtiyaç kredisi çeken emekliler ek çeyrek altın kazanma şansına da sahip oluyorlar.

6. PTT

PTT emekliye kredi veren kuruluşlardan bir diğeridir. PTT; Aktif Bank ve DenizBank ile anlaşmalı olarak emekliye özel kredi imkanı sağlamaktadır.

Aktifbank kredisinden faydalanmak isterseniz;

PTT merkezlerindeki başvuru formunu doldurarak 3-48 aylık vadeler diliminde yüzde 1,89 faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz.

Denizbank’ın emekliye özel kredi imkanından faydalanmak isterseniz;

Nüfus cüzdanınızla beraber başvuru için PTT merkezine gidip 1000 TL ile 36000 TL arasında, 48 aya kadar vade kapsamında PTT emekliye kredi imkanından faydalanmanız mümkündür. Buradaki kredilerde 2000 TL altı bedeller için yüzde 1,75 faiz uygulanırken 2000 TL üstü krediler için ise yüzde 1,74 faiz uygulanıyor.

80 yaşın üzerindeki kişiler “PTT emekliye kredi” kampanyasından faydalanamıyorlar.

7. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, maaş ödemelerini bu banka vasıtasıyla alan müşteriler için “Emeklinin Artısı Kredi Paketi” kampanyasını sunmaktadır. Tüketici kredisi için 48 aya kadar vade kapsamında yüzde 1,11 ile yüzde 1,16 arası faiz uygulayan Ziraat Bankası, emekliye özel konut kredisi için ise 120 aya kadar vade imkanı sunmaktadır ve yüzde 0,88 faiz oranı uygulamaktadır.

8. Vakıfbank

Emekliye kredi Vakıfbank aracılığıyla da faydalanılabilecek bir işlemdir. Vakıfbank’tan emekliler taksitli ihtiyaç kredisi çekebilir ve maaşlarını bu bankaya taşımaları durumunda faiz indirimi konusunda birtakım kampanyalardan faydalanabilirler. 

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bankaların işi bir bakıma “para satmak” yani size para verip o parayı daha büyük miktarda geri almak olduğu için düşük faizli krediler ya da faizsiz krediler çok fazla alışık olduğumuz şeyler değildir. Durum her ne kadar alışılmışın dışında da olsa 2017 senesi itibariyle emekliye faizsiz kredi imkanı sunan birkaç banka bulunmaktadır.

1. Fibabanka

Fiba Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Fibabanka, emekliye faizsiz kredi konusunda ilk adımı atan kuruluşlardan birisidir. 3.000 Türk Lirası limitli ve 18 ay vadeli faizsiz emekli kredisi sayesinde emekli olup bir miktar toplu paraya ihtiyacı olan kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir ve geri ödeme esnasında herhangi bir faiz yükümlülüğü altına girmezler.

Ne yazık ki Fibabanka, kredi verirken başka kesintiler uygulayarak birtakım ek masraflar çıkarmaktadır. 12 ay ya da 18 ay vadelerle geri ödeme hakkına sahip olan emekliler; faizsiz kredilerini çektikleri anda sigorta bedeli ve işlem ücretini ödemeyi kabul etmiş olurlar. Eğer borcunuzu 18 aylık vade sonunda ödemek istiyorsanız karşınıza çıkacak olan masraf 465 Türk Lirası iken 12 aylık vade sonunda ödemek istiyorsanız bu masraf 345 Türk Lirası’dır. Emekliye faizsiz kredi imkanı sunduğunu belirtmesine rağmen ek ücretler ile müşterilerine masraf çıkartan Fibabanka’nın kampanyalarından faydalanıp bu ücretleri en düşük seviyede yakalamak için kurum tarafından yapılan duyuruları sıkı bir şekilde takip etmenizi öneririz.

2. Denizbank

Emekliye faizsiz kredi sunan bir diğer banka ise Denizbank’tır. Denizbank, acil nakit ihtiyacı bulunan müşterilerine az masraflı ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Emekliye faizsiz kredi imkanı sunmaktan ziyade emeklileri bankaya çekmek adına yapılan bu kampanyadan faydalanmak isteyen emeklilerin maaş hesaplarını Denizbank’a taşımaları ve en az iki fatura için otomatik ödeme talimatı vermesi gerekmektedir. Otomatik ödemedeki faturaların da bir sene boyunca kesintisiz bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Emekliye faizsiz kredi kampanyasından, Denizbank müşterileri yalnızca bir kez faydalanabilir ve geri ödeme esnasında 83 TL’lik bir bedel ödemekle yükümlüdür.

Denizbank ve Fibabanka dışında emekliye faizsiz kredi imkanı sağlayan herhangi bir özel banka ya da kamu bankası henüz bulunmamaktadır. Her ne kadar ek masraflar yüzünden emekliyi tatmin etmese de faizsiz bir şekilde emeklilere kredi verilmesi bir başlangıç kabul edilebilir ve gelecekte daha tatmin edici sonuçlara ilham olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.