Kamu Dünyasına Dair

Emeklililer Motorlu Taşıt Vergisi Öder mi?

Yeni bir araç satın alındığında sigorta, kasko, araç bakım masrafları ile birlikte ödemekle yükümlü olunan bir diğer gider kalemi de Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Aracın motor hacmine, cinsine ve modeline göre değişen MTV, yılda 2 defa olmak üzere her yıl ocak ve temmuz aylarında tahsil edilir.

Tüm araç sahiplerinin ödemek zorunda olduğu MTV için bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Her ne kadar MTV ödemesi tüm araç sahiplerini kapsıyor olsa da birtakım sınıflandırmalara yönelik MTV muafiyeti uygulanmaktadır. Bu sınıflandırmaların içerisinde yer alan kişiler yeni bir araç satın aldıklarında ya MTV ödemezler ya da çok cüzi bir miktarda ödeme yaparlar.

Emekliler MTV Öder mi?

Uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olup iş gücü piyasasından çekilen kişilere devlet, sosyal hayat başta olmak üzere birçok alanda ayrıcalık tanır. Peki devletin pek çok alanda ayrıcalık tanıdığı emekliler araç vergisinden muaf mı?

Devlet emeklileri örneğin emlak vergisinden muaf tutarak vergi indirimi sağlarken MTV için ise sadece dezavantajlı gruplar arasında yer alan emeklilere muafiyet tanıyor. Normal şartlarda emekliler de diğer araç sahipleri gibi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki dönem aldığı MTV ödemesi yapmakla yükümlüdürler. Yalnızca dezavantajlı grupta yer alan emekli vatandaşlar MTV ödemesinden muaf tutulurlar. Normal ve dezavantajlı olarak gruplara ayrılmış vergi mükellefleri aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

  • Normal grup: Bu gruba normal yaşam şartlarında hayatını devam ettirenler girer.
  • Dezavantajlı grup: Psikolojik ve biyolojik açıdan özel olarak korunması gereken bireyler bu grubun içerisinde yer almaktadır. Engelli araç sahiplerini bu gruba örnek olarak gösterebiliriz.

Normal grupta yer alan emeklilerden, sosyal ve ekonomik durumlarına bakılmaksızın MTV tahsil edilir. Dezavantajlı gruplar ise kapsam dışında tutulmaktadır.

Emekliye Vergi İndirimi Yapılıyor mu?

Emekliye MTV indirimi var mı, vergi indirimlerinden yararlanabilirler mi gibi sorular toplumun önemli bir kesimini oluşturan emekliler tarafından merak edilmektedir. Devlet tarafından emeklilere sunulan imkanlar, emeklilerin özel şartlarına göre değişkenlik gösterir. Örneğin 200 metrekarenin altında bir evi olan ve maaşından başka geliri olmayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. MTV ise bu vergilerin dışında değerlendirildiğinden ayrıcalıkları olmayan emekliler sahip oldukları araçların MTV’sini ödemekle yükümlü bulunuyor.

Yıllardır emekliye araç vergisi indirimi talep edilmesine uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadı. Vergi indiriminden yararlanarak yeni bir araç satın almak isteyen emekliler yalnızca firmaların kampanyalarından yararlanabilirler.

Özetle; emekliler araç vergisi öder mi sorusu evet olarak yanıt bulurken, dezavantajlı bir durumu mevcut olan bir emekli için MTV ödeme zorunluluğu söz konusu olmayabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.