Kamu Dünyasına Dair

Emekli Promosyon Şartları Nelerdir?

Emeklilerin merakla beklediği promosyon ödemelerinin zamanı sonunda geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye’de bulunan yaklaşık 12 milyon emekliye promosyon ödemelerinin yapılması kararına varıldı. Kararın verilmesinin ardından milyonlarca emekli promosyon şartlarını merak etmektedir. Yazımızın devamında emekli promosyonları nasıl alınacak, hangi bankadan verilecek gibi pek çok sorunuzun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Promosyonun Şartları

Emeklilere promosyon verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından duyurulduktan sonra bankalar tarafından birtakım şartlar ortaya atıldı. Bu şartlara göre emekliler bankalardan otomatik fatura ödeme talimatları veya maaşlarını 3 yıl boyunca promosyon alacakları bankadan almalarını gerektirecek şartlar belirtilmişti. Fakat ilerleyen tarihlerde bu şartların hepsi ortadan kaldırıldı. Emekli promosyonu almak için yerine getirmeniz gereken tek şart banka ile sözleşme imzalamaktır.

Emekli Promosyon Başvurusu

Emekli promosyon başvurusu yapmak için emekli olan kişiler tercihlerine göre farklı bankalar seçebileceklerdir. Her bankanın başvuru sırasında kendisine özgü başvuru şekilleri bulunabilir. Bu sebeple hangi bankaya emekli promosyon başvurusu yapacaksanız, o bankanın emekli promosyon şartları nelerdir onları öğrenmelisiniz.

Tüm bankalar için genel bir promosyon başvurusu sisteminden söz etmek doğru olmaz. Fakat genel olarak emekli promosyon başvuru işlemleri bankaların şubeleri aracılığıyla yapılıyor. Burada Ziraat Bankası bir farklılık yaratarak emekli promosyon başvurularını SMS ile alıyor. Diğer bankalar promosyon başvuru işlemlerini bankada yaparken Ziraat Bankası müşterilerini hiç zahmete sokmadan sadece tek bir SMS ile emekli promosyon başvurusunu alıyor.

Başvuru yapmak için Ziraat Bankasını seçerseniz hem şube hem de SMS üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Diğer bankaları tercih etmek isterseniz de o bankanın size en yakın şubesine giderek promosyonunuzu tarihi geldiğinde alabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Emekli Promosyonlarını Hangi Banka Verecek?

Emekli promosyonları pek çok banka tarafından verilmektedir. Bankalar promosyonlarını kendi bankasından alacak emeklilere fırsatlar sunup, kendi bankasına çekmeye çalışmaktadır. Eğer emekliyseniz bu durumu fırsata çevirerek sizin için en uygun avantajı sağlayan bankayı seçip ona göre promosyon alacağınız bankayı belirleyebilirsiniz. Şimdi de emekli promosyonlarını verecek olan bankalardan bahsedelim.

  • ZİRAAT BANKASI: Şu an Ziraat Bankasından 4,9 milyon kişi emekli maaşı almaktadır. Promosyonların da bankasından alınmasını isteyen Ziraat, tüm emeklileri kapsayacak olan çeşitli indirim programları düzenliyor. Bu sayede promosyonların bankasından alınmasına teşvikte bulunuyor.
  • GARANTİ BANKASI: Garanti Bankası da promosyonların bünyesinden alınmasını sağlamak için emekliler için özel fırsatlar sunmaktadır. Garanti’nin ATM’leri üzerinde yaptığı değişiklik ile emeklilere daha kolay bir arayüz sunuldu ve maaş çekmeleri bir o kadar kolaylaştırıldı. Ayrıca mevduat hesaplarında ek olarak faiz olanakları da sunulmaya başlandı.
  • HALKBANK:  Promosyon alabileceğiniz ve bünyesinde 1,8 milyon emeklinin bulunduğu bir banka konumundadır. Halkbank’ın da emeklileri teşvik etmek adına yaptığı uygulamalar bulunmaktadır.
  • AKBANK: Emekli promosyonunu imzaladıktan hemen sonra Akbank promosyonu anında hesabınıza yatırmaktadır. Ek olarak Akbank emeklilere özel öncelikler de sağlamaktadır.
  • ING BANK: ING BANK emeklilere maaş günleri gelmeden maaşlarını çekebilme fırsatı sunuyor. İhtiyacı olan emeklilere de ihtiyaç kredilerinde faiz indirimleri uyguluyor.
  • DENİZBANK,: Emekli promosyonlarını veren ve en çok fırsat sağlayan bankalardandır. Emeklilere tüm şubelerinde öncelik tanımaktadır. Ayrıca bakiye sorgulama ve havale işlemlerini de ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Eğer faturalarınızı da DenizBank üzerinden ödeme yaparsanız yıllık olarak faturalarda indirim garantisi sunuyor.
  • QNB FİNANSBANK, Finansbank da emeklilik promosyonlarıyla alakalı çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Emekli Promosyonları Ne Zaman Yatacak?

Ülkemizde yaklaşık olarak 12 milyon emekli bulunduğundan dolayı promosyon ödemelerini aynı anda yapılmayacaktır. Bu sebeple belirlenmiş bir sınıflandırma içerisinde emekliler değerlendirilecek ve ona göre emekli promosyonları yatırılacaktır.

Bankalar emekli promosyonlarını yatırırken farklı tarihler kullanacaklardır. Bu tarihlerin ayarlanması ise vatandaşların T.C. Kimlik Numaraları değerlendirilerek yapılmıştır. Emekli promosyonları T.C. Kimlik Numaralarına göre 1 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır ve verilmeye devam edilmektedir.

T.C. Kimlik Numarası “0” ve “2” ile başlayan emekliler promosyonlarını Mart ayında, T.C. Kimlik Numarası “4” ve “6” ile biten emekliler ise Nisan ayında son olarak T.C. Kimlik Numarası 8 ile biten emekliler ise promosyonlarını Mayıs ayında alabilecekler.

Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Devlet tarafından promosyonlar hesaplanırken her açıdan ince bir araştırma ortaya koyulmuştur. Emekli promosyon şartları nelerdir konusundan, banka ve ne zaman yatacağı konusuna kadar detaylı bir şekilde önceden planlanmıştır. Emekli promosyonunu ne kadar olduğu da belirli bir kategorize içerisinde değerlendirilmiştir.

Emekli maaşı 1000 lira altında olan emekliler, 300 TL promosyon,

Emekli maaşı 1000-2000 lira arasında olan emekliler; 375 TL promosyon,

Emekli maaşı 2000 lira ve üzeri olan emekliler; 450 TL promosyon alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.