Kamu Dünyasına Dair

Emekli Olmayanlar Ödedikleri Primleri Nasıl Geri Alabilir?

Yıllar boyunca çalıştıktan sonra emeklilik dönemlerini bir nebze de olsa rahat geçirip sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyenlerin ödediği primlerin tamamı SSK da Bağ-Kur da olsa SGK bünyesinde toplanıyor.

Bugün emekli olabilmek için sağlanması gereken üç şart var:

  • Çalışılan süre boyunca primlerin tamamen ödenmiş olması
  • Yaş şartının sağlanmış olması
  • Çalışılan süre şartının sağlanmış olması

Primlerin tam ödenmemesi ve çalışılan süre şartlarının altında kalan sigortalılara askere gitme ya da doğum yapma durumlarında çalıştıkları süre tutarındaki primi SGK’ya borçlanıp ödeme imkanı sağlanıyor. Ancak bunlardan faydalanmış olmasına rağmen emekli olamayanların SSK iptali ve para iadesi hakkı var.

Ödenen Primler Hangi Durumda Geri Alınabilir?

Her ne kadar emekli olmayacağını düşünen bazı vatandaşlara ödedikleri primleri geri alma hakkı verilse de isteyen herkes SSK prim bozdurma yapıp para iadesi alamıyor.

Bazen işverenle işçi arasındaki anlaşmazlık ya da yanlış hesaplamalar sonucu çalışan sigortalının primi fazladan ödenebiliyor. Bunun fark edilmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden SGK’ya başvurmalısınız. Başvuru halinde ödenen primler incelendikten sonra varsa fazla yatan ssk primlerinin iadesi hesabınıza yapılıyor.

Almanya gibi çifte vatandaşların çok olduğu bazı ülkelerle yapılan anlaşmalar sonucunda iki ülke birbirinin vatandaşlarına ait prim ödemelerini dikkate almayı kabul ediyor. Bu kapsamda Türkiye’ye gelip çalışmış, prim ödemeleri yapılmış ancak ülkelerine emekli olmadan dönmek isteyen vatandaşların şimdiye kadar SGK’ya ödedikleri primlerin iadesi de sorgusuz sualsiz yapılıyor. Ancak bu tür bir başvuru için SGK İl Müdürlüğüne gidip, size verilecek formu elden doldurmanız gerekiyor.

Bunun dışında SGK primlerini geri alabilmek için iki şartı sağlıyor olmanız gerekiyor:

1. Sigortalı bir iş yerinde çalışmıyor ve kendi işinin başında (Bağ-Kur) olmamak

2. Emekli olmak için gerekli olan, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıllık çalışma süresini tamamlamış ve yaş şartını sağlıyor olmak

Bu şartları sağladığınız halde prim eksikliğinden dolayı emekli olamıyor ve olmak istemiyorsanız SGK’ya başvuru yaptıktan sonra yaptığınız ödemeleri geri alabilirsiniz. Eğer mirasçısı olduğunuz vefat eden bir kişi bu şartları sağlıyorsa, yine aynı şekilde başvuru yaparak onların ödediği primleri geri alabilirsiniz.

SGK Prim Geri Alma Başvurusu

Yukarıdaki şartları sağlıyor ve emekli olmak için ödediğiniz primleri geri almak istiyorsanız bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvuru yapmanız gerekiyor. Her ne kadar primlerin geri ödenmesi bir hak olsa da SGK tarafından sigortalılara teklif edilmiyor, bireysel olarak aşağıda bir örneğini bulabileceğiniz dilekçeyi doldurup SGK İl Genel Müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

Primlerinizi geri almak için başvuruyu artık e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linke tıklamalısınız. Ardından karşınıza gelecek giriş ekranına TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. E-devlet şifreniz yoksa PTT’ye nüfus cüzdanınızla başvurarak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden “Ölüm Toptan Ödemesi” ya da “Yaşlılık Toptan Ödemesi” sekmesinden size uyanı seçtikten sonra Bağkur numarasını da girmelisiniz. Tüm bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra işlemi onaylayarak başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Prim İade Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim İadesi Hesaplama

Ne yazık ki SGK primleri geri ödenirken tam tutarı önceden öğrenebileceğiniz bir sistem bulunmuyor. E-devlet sisteminde görünen prim tutarlarının tamamı ödenmediği için oradaki tutarı dikkate almak anlaşmazlıklar doğurabilir. Kendi hesabınızı yaparken izleyebileceğiniz en kolay yol ise şimdiye kadar ödediğiniz tüm primlerin toplamına, aşağıdaki kriterleri dikkate alarak ekleme çıkarma yapmaktır.

  • 4A kapsamında çalışan işçilerin 2008 öncesinde ödenen işçi primi ve işveren primi, 2008 sonrası içinse yalnıza işçi priminin geri ödemesi yapılıyor
  • 4B kapsamında çalışanların tüm primleri geri ödeniyor
  • Sağlık hizmetleri için ödenen primler ve Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki ödemeler geri ödenmiyor
  • Emeklilik süresini uzatmamak adına önceden yapılan doğum borçlanması ve askerlik borçlanması için ödenen primlerin geri ödemesi yapılmıyor

SGK Prim İadesi Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.