Kamu Dünyasına Dair

Ehliyet Sınav Soruları ve Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de herhangi bir motorlu taşıtı yasal bir şekilde sürebilmek için kişinin bir ehliyet sahibi olması ve bu ehliyeti sürüş esnasında yanında bulundurması gerekmektedir. Ehliyeti edinmek için de sürücü kursuna yazılan adaylar belirli sınavlardan ve direksiyon testinden geçerek performanslarına göre sürücü belgesini almaya hak kazanırlar ya da şanslarını tekrar denemek zorunda kalırlar. Her sene milyonlarca insanın başvuru yaptığı ehliyet sınav tarihleri nelerdir, ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılır? Ehliyet sınav sorularına nereden, nasıl ulaşılır? Bu yazımızda ehliyet ile ilgili tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Ehliyet Sınav Tarihleri Belli Oldu mu?

2017 senesine ait ehliyet sınav tarihleri bir süre önce açıklandı. Resmi adı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, yani MTSKS, olan ehliyet sınavlarının tarihleri her sene ilgili yılın ilk çeyreğinde açıklanır ve yıl içerisindeki bütün sınavlar o takvime göre yapılır. İçinde yaşadığımız yıla ait ehliyet sınavlarının tarih bazlı sıralaması aşağıdaki gibidir:

  • 22 Aralık Saat 14:00

Yukarıdaki ehliyet sınav tarihleri listesinden de gördüğünüz üzere bütün sınavlar öğle saatinde gerçekleştirilecektir.

Ehliyet Sınav Yerleri

Ehliyet sınavına girebilmek için sınavdan yaklaşık yarım saat kadar önce adayların ehliyet sınav yerlerinde olması gerekmektedir. Ehliyet sınav yerlerine ilişkin bilgiler, sınavdan yaklaşık bir hafta kadar önce sürücü kursu tarafından adaylara duyurulduğu gibi aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav yeri sorgulama hizmeti sayesinde de öğrenilebilmektedir. Ehliyet sınav tarihlerini dikkatlice inceledikten sonra sınav vakti yaklaştığı zaman bu sorgulama sistemini kullanarak sınava gireceğiniz yeri öğrenmeniz gerekmektedir.

Ehliyet sınav yerinizi öğrenmek için sorgulama ekranını açabilmek adına e devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Turkiye.gov.tr adresine girip her zaman yaptığınız üzere sol üst kısımda yer alan butona tıklayarak sisteme giriş ekranını açın ve bu ekrana TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi yazarak girişi gerçekleştirin. Eğer henüz bir e devlet şifreniz yoksa en yakın PTT merkezine giderek edinebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız iki farklı yol vardır. Sistemde telefon numaranız kayıtlıysa “şifremi unuttum” butonu ile yeni şifrenizi edinebilirsiniz, eğer sistemde cep telefonu numaranız yazılı değilse yeniden PTT merkezlerinden birine giderek tekrar şifre dosyası almanız gerekecektir.

Giriş işlemlerinizi tamamladıktan sonra ana sayfada yer alan sol üst köşedeki Turkiye.gov.tr logosunun altında bulunan “e hizmetler” yazısına tıklayın ve e devlet hizmetlerinin tümünün A’dan Z’ye doğru alfabetik bir şekilde listelendiği sayfayı açın. Bu sayfa açıldıktan sonra sürücü belgesi için sınava gireceğiniz yeri öğrenmek adına Milli Eğitim Bakanlığı başlığını bulmanız gerekmektedir. Ehliyet sınavına ilişkin düzenlemeler MEB tarafından yapıldığı için sınav yeri sorgulama işleminiz de e devlet hizmetlerinde bu kurumun çatısı altında yapılıyor.

Listede M harfine gelip Milli Eğitim Bakanlığı’nı bulduktan sonra listenin alt sıralarında yer alan “MEB sınav yeri sorgulama” yazısına tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi hem kayıtlı olduğunuzu sürücü kursu aracılığıyla hem de internet üzerinden ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi yaparak sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte anında sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi için http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?KATEGORI=12&B=2

Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdakine benzer formatta bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada ehliyet sınav tarihlerine göre sınav sonuçlarına ilişkin bağlantılar sıralanmıştır.

Hangi tarihte ehliyet sınavına girdiyseniz o tarihe ilişkin bağlantıya tıklayarak ehliyet sınav sonuçları sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siz ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi için sizi bir giriş ekranına aktaracaktır. Motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınavına ilişkin sonuç belgesini görebilmeniz için yukarıdaki ekranda da gördüğünüz üzere sisteme TC kimlik numaranızı ve ekranda karşınıza çıkan güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazarak “tamam” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Ehliyet Sınav Ücretleri

Motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri sınavı ile ilgili en tartışılan konulardan birisi de ehliyet sınav ücretleridir. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı ücreti herkes için sabit tutsa da bazı durumlarda sürücü kurslarının adaylardan farklı ücretler talep ettiği bilgisi adayların aklını karıştırmaktadır. Son açıklanan rakamlara göre bakanlığın talep ettiği ehliyet sınavına ilişkin ücret tutarı 80 Türk Lirası’dır ve bu para şehirden şehre, ilçeden ilçeye ya da kurstan kursa değişiklik gösteremez.

Adaylar ehliyet sınavına ilişkin ücreti bankaya yatırıp ödeme yaptığına ilişkin dekontu alıp sürücü kursuna vermek zorundadır. Kimi durumlarda sürücü kursları adaylarının yerine ödemeyi gerçekleştirirler. Bu konuda en doğru bilgiyi almak için sürücü kursunuza kayıt esnasında danışabilirsiniz. Sürücü kursu eğer sizden yasal ücretten daha fazla sınav ücreti talep ederse bu durumda para yatırma işlemini kendi başınıza halletmek istediğinizi söyleyerek ek masraf ödemekten kurtulabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular Nereden Öğrenilir?

Sınav biter bitmez bütün sürücü adayları ehliyet sınav sorularını inceleyerek tahmini puanlarını görmek isterler. Diğer taraftan da gelecekteki sınavlara hazırlanan sürücü adayları ehliyet sınavı çıkmış sorular kitaplarını karıştırarak kendilerini sınava hazırlamak isterler. Genelde benzer formatlı soruların çıkması birçok aday için çıkmış soruların incelenmesine yönelik bir isteğin doğmasına sebep olmaktadır. Ehliyet sınavında daha önce çıkan sorulara iki farklı şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

Ehliyet sınavında daha önce çıkmış sorulara kitap halinde ulaşabileceğiniz gibi internet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi vasıtasıyla da ulaşmanız mümkündür. Yapılmış bütün motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınavı sorularını ve cevap anahtarlarını sistemde kaydeden Milli Eğitim Bakanlığı, bu dosyaları herkese açık bir şekilde web sayfası üzerinden sürücü adaylarıyla paylaşmaktadır. Tarihlere göre sıralı bir şekilde karşınıza çıkan listeden istediğiniz dönemdeki bir ehliyet sınavının sorularını inceleyebilir ve daha sonra cevap anahtarını kullanarak kendi performansınızı ölçebilirsiniz.

Ehliyet sınavına çalışırken çıkmış sorulara bağımlı kalmayıp müfredatta nelerin değiştiğini de analiz etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede eski sınavlarda yer almayıp yeni müfredatla sisteme dahil olan konulardan da haberdar olabilirsiniz.

Ehliyet sınav sorularını incelemek için http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?KATEGORI=24&B=2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.