Kamu Dünyasına Dair

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce alınan karara göre; trafikteki kazaları, can ve mal kayıplarını en aza indirmek için ehliyet ceza puanı uygulaması başlatılmıştı. Ehliyet ceza puanı sistemine göre bir sürücünün bir sene içerisinde en fazla 100 puanlık ceza yeme hakkı bulunmaktadır. Trafikte ihlallerini sürdürüp hatalı hareketlere devam eden bir sürücü yüz puanı doldurduğu zaman ehliyetine en az iki aylığına el konulur. İhlalin derecesine ve ortaya çıkan duruma göre el koyma süresi uzayabilir, belki de kişinin ehliyeti tamamen elinden alınır. İki aylığına ehliyetinize el konulduğunu düşünelim, tekrar yüz puanlık ehliyet puanınızı doldurursanız bu sefer dört aylığına ehliyetsiz kalabilirsiniz. Bu yüzden trafikte oldukça dikkatli davranmak ve ehliyet puanı sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Bir yıl içerisinde yüz puanın doldurulması halinde kişinin en az iki ay trafikten men edilecek olması sebebiyle oldukça önemli bir mesele olan ehliyet puanı sorgulama işleminizi gerçekleştirerek kaç puanlık ihlal yaptığınızı ve en fazla kaç defa daha trafik ihlali yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ehliyet puanı sorgulama işlemini internet üzerinden çok kısa süre içerisinde yapabilirsiniz.

Ehliyet puan sorgulama işlemleri Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ehliyet puanı sorgulamak için ilk olarak her zaman yapmış olduğunuz gibi adres çubuğuna Turkiye.gov.tr yazarak e devlet sayfasına giriyorsunuz ve “sisteme giriş” butonuna tıklayarak TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazıp hizmetlerden faydalanmak için giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ki e devlet şifreniz yoksa en yakın PTT merkezine giderek kapalı zarf içerisinde geçici şifrenizi alabilir ve daha sonra bu şifreyi dilediğiniz gibi değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız; eğer sistemde telefon numaranız kayıtlıysa kimlik bilgilerinizi verdikten sonra telefonunuza gelen doğrulama kodu ile birlikte şifrenizi yenileyebilirsiniz, diğer taraftan sistemde herhangi bir telefon numarası kayıtlı değilse yeniden en yakın PTT merkezine giderek yeni bir e devlet şifresi almanız gerekecektir.

Şifre işlemlerini halledip e devlet sistemine giriş yaptığınızı kabul ettiğimiz zaman ehliyet ceza puanı sorgulama yapabilmek için ilk olarak ana sayfada Turkiye.gov.tr logosunun hemen alt kısmında yer alan “E hizmetler” yazısının üstüne tıklayın ve alfabetik olarak A’dan Z’ye doğru listelenen e devlet hizmetlerinin olduğu sayfayı açın.

Ehliyet puanı sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) çatısı altında yapıldığı için A’dan Z’ye doğru alfabetik olarak ilerleyen listede E harfine gelin ve Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını bulun. Emniyet Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan hizmetlerden üçüncü sırada bulunan “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” yazısına tıklayarak ehliyet ceza puanınızı sorgulayabilirsiniz. Ehliyet puanı sorgulama işlemi neticesinde hangi ihlalleri yaptığınız, yaptığınız her bir ihlalin ne kadar puan düşmesine sebep olduğu ve bu ihlallerin tarihleri ve diğer detaylarına ilişkin bilgileri bulabileceksiniz.

E devlet üzerinden yaptığınız ehliyet puanı sorgulama işleminiz ile son bir sene içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz trafik ihlallerini görüntüleyebilirsiniz. Ehliyet puanı ile ilgili esaslar da son bir seneye dayandığı için geçmişe yönelik detayların olmaması sizin için çok can sıkıcı bir durum olmayacaktır. Yukarıda da anlattığımız gibi ehliyet ceza puanı 100’ü bulduğunda kişinin ehliyetine en az iki aylık bir süre zarfı için el konuluyor ama bu yüz puanlık kota her senede bir kez sıfırlanıyor.

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyet ceza puanlarının silinmesine yönelik süreç ehliyet puanı sorgulama ekranında gördüğünüz ilk cezaya dayanmaktadır. Ehliyet ceza puanlarının toptan silinmesi gibi bir durum yoktur, aşamalı olarak tarih bazlı bir şekilde ehliyet ceza puanları silinir. Şöyle bir örnekle açıklayabiliriz;

Diyelim ki şu tarihlerde şu ceza puanları ile karşılaştınız:

1 Eylül: Dönüş ihlali sebebiyle 20 ceza puanı

3 Kasım: Hız sınırını yüzde otuz aşma sebebiyle 15 ceza puanı

8 Aralık: Emniyet kemeri takmadan araç sürmek: 15 ceza puanı

Bu durumda gelecek sene 1 Eylül tarihinde dönüş ihlali sebebiyle aldığınız yirmi puanlık ehliyet cezası silinecek ama diğer cezalar sabit kalacaktır. Her cezanın üzerinden bir sene geçmesi durumunda ilgili ceza sistemden silinir ve puanı eksiltilir. Örnekteki sürücünün toplamda 50 puanlık bir cezası görünmektedir. Dolayısıyla gelecek sene 1 Eylül’e kadar bu kişinin başka bir ihlal gerçekleştirmediğini ve dolayısıyla herhangi bir ceza puanı almadığını düşünürsek 1 Eylül tarihinde 20 ceza puanı değerindeki dönüş ihlali cezası sistemden silinir ve ehliyet puanından düşülür. Bu durumda kişinin aktif ceza puanı 30’a düşmüş olacaktır.

Hangi Trafik İhlali Kaç Ceza Puanı Getiriyor?

Sürücü belgesine kesilen ceza puanları ihlalin seviyesine göre farklılık göstermektedir. Her bir ihlal için tek ve sabit bir puan kesilmesi yapılmaz. Son düzenlemelere göre ehliyet puanı sorgulama işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken ceza puanları şu şekildedir:

  • Emniyet kemeri takmadan yolda araç sürmeye devam etmek: 15 ceza puanı
  • Trafikte araç sürerken, aracın hareket halinde olması durumunda hız fark etmeksizin telefon ya da benzeri iletişim araçlarını kullanmak: 10 ceza puanı
  • Trafikte seyir halindeyken dönüş kurallarını ihlal ederek hem kendi hem de diğer yaya ve araçların sağlığını tehlikeye atmak: 20 ceza puanı
  • Geçme kurallarını ihlal etmek: 20 ceza puanı
  • Hız sınırının yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmak: 10 ceza puanı
  • Hız sınırının yüzde 30’dan fazla bir şekilde üstüne çıkmak: 15 ceza puanı
  • Alkollü bir içecek tüketilmiş halde araç kullanmak: 20 ceza puanı

Sürücü Belgesi Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi numarası sorgulama işlemi için e devlet sistemindeki hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sol bölümde e devlet logosunun hemen altında yer alıp ilk sırada bulunan “E Hizmetler” butonuna tıklayın ve alfabetik olarak A’dan Z’ye doğru listelenmiş e devlet hizmetleri arasından E harfine gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını bulun.

Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını bulduktan sonra bu başlık altında yer alan “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” yazısına tıklayabilirsiniz. Bu sayede ceza puanı sorgulamanın yanı sıra sürücü belgenize ilişkin detaylara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca sürücü belgesine yazılan ceza ödeme işlemi için de bu sayfadaki talimatları takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.