Kamu Dünyasına Dair

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yakın geçmişte aldığı bir karar ile birlikte can ve mal kaybının en aza inmesi, trafik kazalarının daha az yaşanması için ehliyet ceza puanı adlı yeni bir uygulama yürürlüğe konmuştu. Ehliyet ceza puanı adı verilen sistem sayesinde çok ihlal yapan sürücülerin sürücü belgelerine geçici süreliğine el konulmaya başlandı. Yeni sistemde her sürücünün 100 puanlık ceza limiti bulunmaktadır ve her ihlal sonrasında bu limitten belirli bir sayı düşülmektedir. Eğer ki trafikte hatalar devam eder ve ihlal sayısı artar ise yüz puanlık limit dolar ve ehliyete minimum iki aylık bir süre zarfı için el konulur. Ne tip ihlaller yapıldığı ve ihlallerin ne gibi sonuçlar doğurduğu gibi durumlar göz önüne alınarak sürücünün ehliyeti için el koyma süresi uzatılabilir. Diğer taraftan iki aylığına ehliyetine el konulan bir sürücü yeniden ceza puanını doldurması halinde bu sefer dört ay sürücü belgesinden uzak kalır. Dolayısıyla trafikte ihlal yapmaktan kaçınmak ve ehliyet ceza puanı sorgulamak oldukça önemli bir konudur.

Hangi İhlal Ceza Limitinden Kaç Puan Düşürüyor?

Ehliyet ceza puanınıza etki eden her bir ihlal farklı derecelendirmeye sahiptir. Aşağıdaki listeden genel olarak karşımıza çıkan ihlallerin ceza limitine ne kadar etki ettiğini öğrenebilirsiniz.

 • Alkol alınmış halde araç sürmek: 20 ceza puanı
 • Emniyet kemeri ihlali: 15 ceza puanı 
 • Geçme kurallarını ihlal etmek: 20 ceza puanı 
 • Hız limitini %10’la %30 arasında aşmış olmak: 10 ceza puanı
 • Hız limitini %30’dan daha fazla geçerek araç sürmek: 15 ceza puanı
 • Trafikte seyir halindeyken telefon ile uğraşma: 10 ceza puanı 
 • Trafikte dönüş kurallarını ihlal ederek diğerlerinin can ve mal sağlığını riske atma: 20 ceza puanı 

Ehliyet Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yüz puanlık ceza limitinin bir senelik süre zarfı içinde dolması durumunda iki aylık trafikten men cezasının alınacak olması sebebiyle gayet önemli bir işlem olan ehliyet ceza puanı sorgulama sayesinde ihlal durumunuzu, en fazla kaç puanlık ihlal yapma hakkınızın kaldığını öğrenebilirsiniz. İnternet aracılığıyla son derece kolay bir şekilde ehliyet ceza puanı sorgulama yapmak için bu sayfada anlattığımız adımları takip etmeniz yeterlidir.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

 • e-Devlet resmi internet sayfası üzerinden sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkündür. İlk olarak e-Devlet internet sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 •  TC kimlik No ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi gerçekleştirin.

 • Ehliyet ceza puanı sorgulaması için birinci adım sol tarafta yer alan menüde en üst sırada bulunan “e-Hizmetler” bağlantısına tıklamak olacaktır.
 • Bu bağlantıya tıklamanız halinde karşınıza alfabetik bir şekilde A’dan Z’ye doğru sıralanmış olan e-Devlet hizmetlerinin tümü çıkacaktır.

 • Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı hizmetlerden biri sayesinde ehliyet ceza puanı sorgulamasını gerçekleştirmek mümkün olduğu için alfabetik bir şekilde listelenmiş olan e-Devlet hizmetleri arasından “E” harfine gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yer aldığı bölüme gelin.
 • EGM çatısı altında bulunan hizmetlerin sıralandığı listede üçüncü sırada karşınıza çıkan “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıklayıp sürücü belgeniz için ceza puanı sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu sorgulamanın ardından toplam kaç tane ihlal yaptığınızı, bu trafik ihlallerinin türlerinin ne olduğunu, her bir trafik ihlali için limitinizden kaç puan düşüldüğünü ve ihlallere ilişkin tarih ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

 • E-Devlet sistemi aracılığıyla gerçekleştirmiş olduğunuz ehliyet ceza puanı sorgulama işlemiyle beraber yalnızca son bir yıl içerisinde yaptığınız trafik ihlallerini görmeniz mümkündür. Ehliyet ceza puanı limitine ilişkin mevzular son bir yıla dayanarak uygulandığı için geçmiş dönemlere ait bilgilerin yer almaması sizin için büyük bir kayıp olarak görülmemelidir. 

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl ve Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi sayesinde görmüş olduğunuz en eski cezanın tarihinden yola çıkarak ehliyet ceza puanınızın ne zaman sıfırlanacağını öğrenebilirsiniz. İşin aslında doğrudan sıfırlama gibi bir durum yoktur, vakit geçtikte yapmış olduğunuz ihlallerin puanları birer birer düşer ve bir sene boyunca hiç ihlal yapmazsanız ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi neticesinde limitinizin tekrar yüze çıktığını görebilirsiniz.

Sürücü belgesi ceza puanlarının silinmesi aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Bunu en iyi bir örnekle açıklayabiliriz. Aşağıda sıraladığımız şekilde bir ihlal geçmişinizin olduğunu kabul edelim:

 • 5 Mart: Hız sınırını yüzde otuz aştığınız için 15 ceza puanı
 • 7 Haziran: Emniyet kemeri takmadan araç sürdüğünüz için 15 ceza puanı
 • 4 Aralık: Dönüş ihlali yaptığınız için 20 ceza puanı

Bu bilgilerden yola çıkarak 50 ceza puanı yemiş olduğunuzu ve ehliyetini kaybetmemeniz için 50 puandan fazla ceza yememeniz gerektiğini söyleyebiliriz. En eski ceza 5 Mart’a dayandığı için gelecek sene 5 Mart’a kadar hiç ihlale karışmadığınızı düşünürsek 5 Mart geldiğinde yemiş olduğunuz 50 ceza puanından 15 puan düşecek ve geriye 35 puan kalacaktır. 7 Haziran’a kadar yine hiç ihlal gerçekleştirmezseniz bir 15 puan daha düşecek ve 20 puan kalacaktır. 4 Aralık’a kadar ihlal yapmadan gelirseniz 20 puanın da düşmesiyle beraber ehliyet ceza puanınız sıfırlanmış olacaktır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Cep telefonu aracılığıyla plakadan trafik cezası sorgulayabilmek mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın sunduğu hizmet sayesinde SMS atarak trafik cezanızı öğrenebilirsiniz. TPC olarak kısaltılan trafik para cezalarını öğrenmek için 1189 numaralı SMS hattına mesaj yollamanız gerekecektir.
 • Bu hizmetten yararlanmak için 1189’a TPC yazarak bir boşluk bırakıp aracın plaka kodunu yazın, tekrar boşluk bırakıp arabanızın tescil tarihini girin ve bir boşluk daha bıraktıktan sonra son olarak araç sahibinin TC kimlik numarasını sisteme girip mesajı gönderin.

SMS formatı örnekte sizlere verdiğimiz şekilde olmalıdır:

TPC 78KDC1234 06052010 98765432101

 • Bu mesajı yolladıktan sonra karşınıza çıkan cezalar ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için TPC AYRINTI yazarak 1189’a yeni bir SMS yollamanız yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.