Kamu Dünyasına Dair

Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemiz genelinde vatandaşlara sunulan birçok hizmetten birisi de trafik alanında sunulan hizmetlerdir. Bu hizmetler sayesinde trafikte bireylerin karşılaşabilecekleri bütün sorunlar daha hızlı bir şekilde halledilir. Genel olarak trafikte karşılaşılan sık durumlar arasında kaza olması veya trafik kurallarının ihlal edilmesi yer alır. Bu tür durumlarda kişiye ceza yazılır ve bu şekilde kişinin ihlal veya kaza durumlarından uzak durması teşvik edilir. Bu cezalar tabii ki kişinin sürücü belgesine işlenir ve bazı durumlarda araca işlendiği de olmaktadır. Bu sebeple sürücüler tarafından sıkça merak edilen bir konu ise sürücü belgesine veya araca işlenen bu cezaların sorgulamasının nasıl gerçekleştiğidir. Biz de sizlere bu yazımızda ehliyet borç sorgulama işleminin nasıl gerçekleştiğinden bahsedeceğiz.

Ehliyet Ceza Puanlama Sistemi Nedir?

Sürücü belgesi ceza puanlama sistemi sürücülere trafikte uygulanan bir puanlama sistemidir ve kişinin trafikteki davranışlarını puanlandırmaya yarar. Bu sistemin temelinde kişinin trafikte yaptığı davranışlar neticesinde meydana getirdiği ihlal ve kazaları puanlamak yer alır. Böylelikle kişinin puanlarına bakılarak trafikteki ihlal ve kazaya ne kadar sebebiyet verdiği anlaşılabilmektedir. Sürücü belgesi ceza puan sistemi ile kişi bir ihlal veya kaza geçirdiği zaman kişiye sistem üzerinden belirli bir miktar ceza puanı eklenir.

Eklenen bu puanlar gerçekleşen durumun büyüklüğüne göre artmaktadır. Örneğin; büyük kazalara sebebiyet verme durumunda işlenen puan kırmızı ışıkta geçilmesi ile işlenen puandan çok daha fazla olmaktadır. Trafikte seyir halindeyken yapılan hatalar yüzünden kişiye yazılan puanların çokluğuna göre kişiye belirli cezalar konulmaktadır. Bu cezalar arasında para cezası bulunduğu gibi kişinin sürücü belgesine de el konulabilmektedir. Bu sebeple sürücü belgesi ceza puanının önceden bilinmesi kişinin bir sonraki hatalarına karşılık daha dikkatli hale getirecektir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

1

 • Sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması gerçekleştirmek için belirli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki e-Devlet sisteminde bulunan emniyet sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama kısmına ulaşmaktır. Buraya ulaşabilmek için öncelikli olarak e-Devlet sistemine ulaşarak giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ceza puanı sorgulamasına ulaşabilmek için aşağıda bulunan ilgili bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

2

 • İlk olarak ekrana gelecek olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekir.
 • Daha sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazacağınız kısım gelecektir.

3

 • Daha sonra sistem otomatik olarak giriş yapılan T.C. kimlik numarası üzerine kayıtlı bulunan sürücü belgesi adına bir arama işlemi başlatacaktır. Gelecek olan ekran üzerinde sürücü belgesi bilgilerinin altında bulunan kısımda “Aktif Ceza Puanı” kısmı yer almaktadır. Burada yazılan puan sizin sürücü belgesi ceza puanıdır.

Ehliyet Ceza Puanına Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Sürücü Belgesi Ceza Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

Trafikte gerçekleşen kaza ve ihlal durumlarından sonra adınıza cezalar kesilir ve bu cezaların sorgulamasını birkaç farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz. Bu yollar arasında genellikle kullanılan bir yöntem olan ehliyet borç sorgulama işlemi yer alır. Ehliyet borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken e-Devlet sistemi üzerinden sunulan sürücü belgesi ceza sorgulaması sayfasına ulaşmaktır.

Bu sayfaya ulaşmak için sizlere alt kısımda yer vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekrandaki kimlik doğrulama işlemini geçtikten sonra sürücü belgenize işlenmiş olan bütün cezaları aşağıdaki kısımda görüntüleyebilirsiniz. Bu cezaların ne zaman işlendiğini de görüntüleyebilirsiniz.

Sürücü belgesi ile gerçekleştirilebilecek olan bir diğer sorgulama yöntemi ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sunmuş olduğu trafik sorguları hizmetini kullanmaktır.

1

 • Sizlere alt kısımda vermiş olduğumuz bağlantı ile sorgulama sayfasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Daha sonras ekranda sizden istenen bazı bilgiler bulunacaktır. Bunlar ad ve soyad, T.C. Kimlik numarası ve doğum yılıdır.
 • Doldurduktan sonra alt kısımda bulunan “Doğrula” butonuna tıklayınız.

2

 • Bunları doldurarak doğrula dedikten sonra aşağıda belirli seçenekler çıkacaktır. Burada bulunan “Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğini seçmeniz gerekir.

3

 • Karşınıza gelecek olan ekran üzerinde sizden istenilen bilgiler T.C. kimlik numarası, nüfuz cüzdanı harf seri ve nüfuz cüzdanı seri numarasıdır. Bunları doldurarak ehliyet borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

EGM Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Adınıza işlenen cezayı öğrenebilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise olay sırasında kullanılan aracın plakasını kullanmaktır. Gerçekleşen durum ile plakaya işlenen cezayı e-Devlet sistemi üzerinden öğrenmeniz mümkündür. E-Devlet üzerinden sunulan bu hizmetin sayfasına ulaşmak için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında karşınıza gelecek olan ekran üzerinden kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirerek sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan üzerinde adınıza herhangi tescilli bir araç plakası bulunuyor ise bu plaka üzerine son birkaç yıl içerisinde işlenmiş olan bütün trafik cezalarını ayrıntılı olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu cezalar detaylı olarak işlenmiştir. Bu detaylar arasında işlenen tarih ve yazılan cezanın türünü rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

 • E-Devlet dışında sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir diğer yöntem ise yukarıda belirttiğimiz EGM trafik sorgu sayfasını kullanmanızdır.

2

 • Bu sayfaya ulaşıp kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra aşağıda belirecek olan seçenekler arasından “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğini seçmenizdir.

5

 • Seçtikten sonra gelecek olan ekran üzerindeki boşluklara sırasıyla plakayı ve tescil belge seri ve numarasını girmeniz gerekir.
 • Böylelikle plakadan trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Sürücü Belgesi Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ehliyet borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirip borcunuzu öğrendikten sonra geriye yapılması gereken bu borcun ödenmesidir. Birçok kişinin bu durumda cevabını merak ettiği soru hiç şüphesiz ki “Ehliyete yazılan ceza nasıl ödenir?” sorusudur. Bu sorunun cevabını birkaç yol ile vermek mümkündür. Bunlardan ilki en yakın bir emniyet genel müdürlüğüne gidilerek borç ödeme işlemini gerçekleştirmektedir. Orada sürücü belgesi veya plaka üzerine işlenmiş olan bütün borçları rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

a

 • Diğer bir yöntem ise İnternet Vergi Dairesi’nin resmi internet adresine gitmeniz ve orada aşağıda yer alan borç ödeme işlemleri kısmını seçmektir.
 • Bunun için sisteme T.C. kimlik numarası ile giriş seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

b

 • Bunu yaptıktan sonra karşınıza doldurmanız gereken bazı kimlik bilgileri gelecektir.
 • Bunlar bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra sisteme giriş yapacaksınız ve adınıza ait bulunan bütün borçların ödemesini online bir şekilde kredi kartınız ile rahatlıkla yapabileceksiniz.

Ehliyet Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.