Kamu Dünyasına Dair

Egzoz Emisyon Muayenesi Ücreti, Gecikme, Emisyon Ölçümü Cezası Nedir?

Ülkemizde araç muayeneleri zorunludur. Yasa kapsamında araç muayenesi yaptırmamak cezai işleme tabidir. Bu yüzden araç sahiplerinin periyodik araç bakımlarını yaptırması gerekir. Araç bakımını yaptırmayan veya araç bakımını geciktiren kişilere cezai işlemler sonucu para cezası verilir. Trafik cezası kapsamında verilen bu cezalar ödenmediği takdirde mahkeme yolu görülür. Araç muayeneleri hem sürücünün hem de trafikteki yolcuların güvenliği için yapılması gerekir. Güvenlik için yapılan araç muayenelerinde aracın içten dışa her yeri kontrol edilir. Bu kontrollerde tehlike yaratacak durumlar tespit edilerek giderilir.

Ülkemizde araç muayenelerinden sorumlu tek kuruluş Tüvtürk’dür. Her ilde birden fazla bulunan Tüvtürk araç muayene istasyonlarından randevu alarak muayeneye gidebilirsiniz. Araç muayenelerinde birçok işlem yapıldığı gibi isteğe bağlı egzoz muayenesi de yapılır. Fakat egzoz emisyon ölçümünü dilerseniz egzoz muayene istasyonlarında yaptırarak Tüvtürk araç muayenesine gidebilirsiniz. Bu işlemi yapmayan araçlara egzoz muayenesi cezası yazılıyor.

Egzoz Muayenesi Neden Önemlidir?

Araçların yapılan egzoz muayenelerinden egzoz emisyon ölçümü yapılır. Kara yollarında trafikte yer alan araçların çevreye ve insan sağlığına zarar vermemesi için araç egzozlarından çıkan dumanın tehlike yaratan miktarda olmaması gerekir. Bu yüzden trafikteki araçların egzoz ölçümü ile bu dumanın yasal seviyesi ölçülür. Trafikte olan çoğu araç belli aralıklarla bu ölçümü yapması gerekir.

Araçlarda Egzoz Emisyon Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

  • Özel araçların 3 yaşın sonunda; 3 yaşından sonra ise iki yılda bir,
  • Resmi araçların 2 yaşın sonunda ve 2 yaştan sonra her yıl,
  • Diğer motorlu araçları 1 yaşının sonunda ve devamın her yıl,
  • Tüm motorlu taşıtların 10 yılda bir egzoz muayenesi yapması zorunludur.
  • Dizel ve hibrit araçların egzoz ölçümü yapması zorunlu değildir.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

2010 yılından itibaren araç muayenelerinde egzoz emisyon muayenesi yapılmamış araçlar ağır kusurlu kabul edilir. Bu durumda araç muayenesi için Tüvtürk istasyonlarına gelen araçların muayenesi yapılmaz. Tüvtürk araç muayene istasyonlarının aynı zamanda egzoz emisyon muayenesi istasyonları olması sebebi ile burada muayeneden önce egzoz emisyon ölçümü de yapılabilir. Burada yapılan kontroller sonucu araç sahibinden egzoz emisyon muayenesi ücreti alınır.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında egzoz ölçümü KDV dahil 50 TL olarak ücretlendirilir. Egzoz ölçümü yapıldıktan sonra eğer yasal sınırda ise araç muayeneden geçer. Bu durumda aracın muayene raporunu ve egzoz pulu alması gerekir. Muayene raporu ve pulu olmayan kişiler egzoz muayenesinde artı 8,5 TL ödemek zorunda kalır.

Egzoz Muayene Gecikme Cezası Nedir?

Araç sahiplerinin egzoz muayenelerini geciktirmesi veya yaptırmaması halinde cezai işlem uygulanır. Ayrıca yapılan egzoz ölçümünde emisyon sonucunun yasal sınırın üstünde olması durumunda da yine ceza verilir.

  • 2017 yılı egzoz ölçümünü zamanında yaptırmayanlar için uygulanan egzoz muayenesi gecikme cezası ise 1054 Türk Lirasıdır.
  • 2017 yılı yasal sınırın üstünde olan emisyon miktarı için uygulanan egzoz emisyon ölçümü cezası 2117 Türk Lirasıdır.

Egzoz Muayenesi Hakkında Önemli Bilgiler

Araçların dışarı saldığı egzoz dumanının çevre ve insan sağlığına zara vermemesi için yasal olarak egzoz seviyesi kontrol altına alınmıştır. Tüvtürk araç muayene istasyonlarına giden araçlara yapılan araç muayeneleri normal şartlarda başka yerlerde yapılmaz. Fakat egzoz emisyon ölçümü oto sanayilerde veya ölçüm yapan herhangi bir kurumda yapılması durumunda sakınca yoktur. Egzoz ölçümünü başka yerden yaptıran araç sahibinin egzoz muayenesi raporu ve egzoz muayene pulunu mutlaka yanında bulundurması gerekir. Aracın türüne göre yapılması gereken ölçümler geciktirilmemelidir. Aksi halde muayeneye gidildiğinde egzoz emisyon ölçümü olmayan araçların muayenesi ertelenir.

Bunun yanında pulu ve raporu olmayan araçlar da fazla ücret vermek zorunda kalır. Eğer araç muayenesinden kısa sürede geçmek isterseniz aracınızı Tüvtürk muayene istasyonlarında önce egzoz muayenesi yaptırarak daha sonra da araç muayenesi ile yapabilirsiniz. Egzoz muayenesinde oranın yasal sınırın üstünde çıkması halinde 1 ay içinde bunun düzeltilmesi gerekir. Çünkü bu durum Tüvtürk’e göre ağır kusurdur. 1 ay sonunda Tüvtürk istasyonlarına giderek ücretsiz olarak tekrar egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilirsiniz. Ardından muayene işlemini tamamlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Ben aracimin eksoz muayenesi 4 gun gecti yarin yaptiracagim yinede cezai islem uygulanirmi