Kamu Dünyasına Dair

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet sistemi, artık birçok işlemin internet üzerinden kısa sürede yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile kurumlara gidişler azaldı. Çünkü internet üzerinden birçok işlemi yapar hale geldik. Artık ikametgah ya da vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeleri internet üzerinden kolayca temin edebilmekteyiz. Ayrıca öğrenciler de öğrenci belgelerini bu sistem üzerinde alabilirler. Biz de bu yazımızda “E-devlet şifresi nasıl alınır?” sorusuna cevap vereceğiz ve e-devlet sistemi hakkında bilgilendirme yapacağız.

E-devlet sistemi, askerlik sorgulamadan maaş öğrenmeye kadar birçok işlemi yapabileceğiniz bir sistemdir. Bu sisteme giriş yapabilmeniz için bir e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmadan sisteme giriş yapılamamaktadır. E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden alınabilir. E-devlet şifresi alma PTT şubesinden gerçekleşen bir işlemdir. Belirli bir ücret karşılığında e-devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra birçok işlemi online olarak yapabilirsiniz. Özellikle kurumlarda meydana gelen sıra beklemeleri azaltan bu sistem oldukça kolay ve kullanışlıdır.

E-devlet şifresinin alınması durumu söz konusu olduğunda vatandaşın aklına “e-devlet şifresi ücretsiz alınır mı?” sorusu da gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet şifresi alabilmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. E-devlet şifresi internetten alma durumu da söz konusu değildir. Eğer hiç e-devlet şifresi almamışsanız ilkini PTT’den almak zorundasınız fakat şifreniz varsa da unuttuysanız internet üzerinden değişim yapabilirsiniz. Yani e-devlet şifresi alma internetten olabilir fakat ilk olarak PTT’den alınmış olmalıdır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

“E-devlet şifresi nasıl alınır?” kapsamında önemli olan konulardan bir diğeri de e-devlet şifresinin nasıl değiştirildiğidir. Şimdi de PTT’den temin ettiğiniz e-devlet şifresini nasıl değiştirebildiğinize bakalım.

E-devlet sistemi size şifrenizi değiştirebilme imkanı sunmaktadır ve kolaylıkla şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. PTT şubelerinden e-devlet şifresi aldıktan sonra kimlik doğrulaması yaparak istediğiniz şekilde şifrenizi değiştirmeniz mümkün. Bunun için ilk olarak PTT’den şifrenizi alın ve yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayın. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda sizden bazı bilgiler istenmektedir. İlk olarak TC kimlik numaranızı ve daha sonra da PTT’den aldığınız e-devlet şifrenizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın. Böylece sisteme giriş yapmış olursunuz. E-devlet sistemine girdikten sonra şifrenizi değiştirmeniz çok kolay. Ana ekranda isminizin büyük harflerle yazıldığı yere tıklayarak “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sekmesine girin. Bu sekmeye girdikten sonra ekranda şifrenizi en son ne zaman değiştirdiğiniz ile ilgili bilgiler yer alır. Bu sayfadan e-devlet şifresi değiştirme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Unutulunca Nasıl Tekrardan Alınır?

“E-devlet şifresi nasıl alınır?” sorusundan sonra önemli olan diğer bir konu da unutulan e-devlet şifresinin nasıl alındığıdır. Bazı durumlarda e-devlet şifremizi unutabiliriz. Bu çok doğal bir durumdur. E-devlet şifrenizi unutursanız aynı sistem üzerinden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Eğer daha önceden sisteme cep telefonunuzu kaybettiyseniz bu işlem daha da kolaylaşır.

“E-devlet şifremi unuttum.” diyorsanız ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz şifre unutma ile ilgili linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada size bazı yönergeler verilmiştir ve bu şekilde unuttuğunuz şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Size verilmiş olan şıklardan size uygun olanı seçerek şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirirken dikkatli olmalısınız. Daha sonradan unutabileceğiniz için şifrenizi bir yere not edin fakat asla hiçbir kimseyle ya da görevliyle paylaşmayın. Şifreler kişiseldir ve paylaşılmaz. Yeni şifrenizi oluştururken kullandığınız karakterlere, sayılara ve harflere göre güçlü olup olmadığı test edilir. Güçlü olduğu takdirde başkaları tarafından bulunması da zor olacaktır.

E-Devlet Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi sayesinde birçok işlemi internet üzerinden yapabilmekteyiz. “E devlet şifresi nasıl alınır?” sorusunun kapsamındaki konulardan birisi de budur. E-devlet giriş maaş sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bunun için ilk olarak bir e-devlet şifresi edinmelisiniz. E-devlet şifresini yukarıda anlattığımız gibi temin edebilirsiniz.

E-devlet maaş sorgulama işlemi için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapınız.

E-devlet sisteminde maaş sorgulama 3 ayrı kategoriden oluşmaktadır. Bunlar 4A, 4B ve 4C kategorileridir. Siz de hangi sigorta kapsamında olduğunuza göre maaş sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer 4A kapsamında sigortalı çalışıyor ya da emekli olduysanız 4A emekli aylık bilgisi sorgulama ile ilgili olan linke tıklamalısınız. Aksi takdirde istediğiniz bilgiyi öğrenemezsiniz. 4B kapsamında sigortalı olan kişiler de 4B ile ilgili olan linke tıklamalıdır.

E-Devlet Şifresi Değiştirmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifrenizi Unuttuysanız TIKLAYINIZ!

4A Kapsamında E-Devletten Maaş Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

4B Kapsamında E-Devletten Maaş Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

4C Kapsamında E-Devletten Maaş Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.