Kamu Dünyasına Dair

E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Alırım?

Devlet kurumları fiziksel olarak kendi üzerinden sağladıkları hizmetlerin, hem kendi resmi sitesi üzerinden hem de E-Devlet üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır. E-Devlet sistemi kamu kurumlarında uzun kuyrukların oluşumunu engellediği gibi kağıt tüketimini azaltmış, maliyetlerin azalmasını sağlamıştır. Bu sebeple pek çok kişi kamu kuruluşlarında gerçekleştirmeleri gereken işlemleri E Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmektedirler. Bu sebeple bireyler E-Devlet şifresi nasıl alınır, E-Devlet şifresi nasıl değiştirilir, E-Devlet şifresi unutulursa ne yapılır gibi soruları merak etmektedirler.

E-Devlet Sistemine Giriş ve E-Devlet Şifresi Alma İşlemi

15 yaşını doldurmuş bütün bireyler E-Devlet şifresi alabilme hakkına sahiptirler. Türkiye’nin herhangi bir yerindeki PTT şubelerine nüfüs cüzdanınız ile bizzat kendiniz giderek ilgili personele E-Devlet şifre alma işleminizi gerçekleştirmek istediğinizi belirtmeniz durumunda şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için 2 TL işlem ücretini ödemeniz gerekmektedir. Şifrenizi yazılı olarak zarf içinde alabileceğiniz gibi cep telefonuna SMS ile alabilmeniz de mümkündür. Almış olduğunuz E Devlet şifresi yalnızca size özeldir bu sebeple bu şifreyi hiç kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde oluşacak sorumlulukların tamamı ile size aittir. Eğer E-Devlet şifrenizi alamayacak durumdaysanız ve bu sebeple kendiniz için mahkeme kararı ile vasiy tayin ettirdiyseniz size vasiy olan kişi de 2 TL işlem ücretini ödeyerek E Devlet şifrenizi alma hakkına sahiptir. E-Devlet sitesine aşağıda bulunan linke tıklayarak girebilirsiniz. Bunun için yönlendirildiğiniz siteye T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Eğer E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız yeniden şifre almanız gerekmektedir. Yeniden şifre alma işlemini yine Türkiye’de ki herhangi bir PTT şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz. İlgili personele E-Devlet şifrenizi unuttuğunuzu belirterek yine bizzat nüfüs cüzdanınızla gerçekleştireceğiniz bu işlem için 4 TL işlem ücreti alınmaktadır. Bu ücreti ödemeden ve PTT’ye giderek zaman kaybetmeden unuttuğunuz şifreyi yenileyebilmek istiyorsanız E-Devlet sistemi üzerinde daha önceden kimliğinizi doğrulamış olmanız gerekmektedir. Eğer daha önceden kimliğinizi doğruladıysanız şifrenizin istendiği bölümün alt kısmında yer alan şifremi unuttum butonuna tıklayarak şifrenizi hem zaman kaybetmeden hem de hiçbir işlem ücreti ödemeden değiştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan adımları doğru bir şekilde doldurup devam ettikten sonra şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Eğer E Devlet sistemine ilk defa giriyorsanız güvenlik sebebi ile sistem sizi otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu şekilde şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Kayıt zamanından sonra şifrelerini değiştirmek isteyen bireyler  “kişisel bilgi ve ayarlarım” sekmesinden şifre değişim işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca şifre değişim işlemlerini dilerseniz herhangi bir PTT şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Yapılan İşlemler

E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz birçok işlem bulunmaktadır. E-Devlet giriş ile maaş sorgulama, maaş hesaplama, prim sorgulama gibi pek çok işlem kolayca yapılabilmektedir.

E Devlet sistemi ile tam 73 farklı kurumun birbirinden farklı işlemleri hiç zaman kaybetmeden gerçekleştirilebilirken bu kurumlardan ihtiyacınız olan evrakları da alabilirsiniz. Bu evrakların üzerinde bulunan barkod sayesinde tüm resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

E Devlet sistemi aracılığı ile;

  • Bilgilendirme hizmetleri
  • Entegre elektronik hizmetler
  • Ödeme işlemleri
  • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar ile ulaşım imkanı

gibi ana başlık altında toplanan bu hizmetler altında birçok işleminizi E-Devlet ile sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de kamu kurumlarında sıra bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız en kısa zaman da bir E Devlet şifresi edinerek bu sistemi kullanmaya başlamalısınız. Ayrıca E-Devlet sistemi ile ilgili merak ettiğiniz  her şeyi 160 numaralı E Devlet iletişim merkezinden öğrenmeniz de mümkündür. E-Devlet sistemine girdiniz ancak yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştiremediğinizde telefondaki temsilci işleminizi gerçekleştirebilmeniz için size adım adım yardım eder veya sizin talimatlarınız doğrultusunda işlemlerinizi gerçekleştirir. Teknolojinin getirisi olan sistemlerden E-Devlet vatandaşların ve kamu kurumları üzerindeki yükün hafifletilmesi ve zaman kazanılması adına atılan büyük ve önemli bir adımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sadık dedi ki:

    Şifre unutdum