Kamu Dünyasına Dair

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknoloji geliştikçe artık birçok işlemi internet üzerinden yapmaya başlıyoruz. Kurumlara gidişler azalırken bu da yoğun durumların olmasını engelliyor. İnternet üzerinden vatandaşlık işlemlerimizi gerçekleştirebildiğimiz sistemin adı “e-devlet” sistemidir. E-devlet sistemi sayesinde birçok işlemi kısa süre içerisinde gerçekleştirebilir ve gerekli olan belgeleri yazdırabiliriz. Burada önemli olan işlemlerden birisi de askerlik ile ilgili olan sorgulamalardır. Biz de bu yazımızda “E-devlet askerlik sorgulama işlemi nasıl yapılır?” sorusuna cevap vereceğiz.

E-devlet, devlet tarafından vatandaşlara tanınan hizmetlerin elektronik ortamda hazırlanarak sunulmasına verilen isimdir. E-devlet sistemi sayesinde devlet en etkin ve kolay yoldan, hızlı, kaliteli, güvenli ve kesintisiz hizmeti vatandaşa ulaştırmaktadır. Bu tarz sorgulamaların ve işlemlerin dijital ortama aktarılması hem devlet hem de vatandaşlar için çok yararlı bir ortam oluşturmuştur. Böylece kuruma ihtiyaç duymadan kişiler işlemlerini birkaç dakikada halledebilmektedir. E-devlet sistemi, devlet modelimize daha güçlü ve ileri teknoloji ile donatılmış bir bilgi teknolojileri altyapısı sağlamaktadır. E-devlet sayesinde vatandaşlara sunulan hizmetleri şu şekilde gruplandırabiliriz:

 • Ödeme işlemleri
 • Bilgilendirme hizmetleri
 • Entegre elektronik hizmetler
 • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar

Ayrıca bunlara ek olarak kamu kurum ve kuruluşları arasındaki belge ve bilgilerin paylaşımı da e-devlet sistemi tarafından yapılmaktadır. E-devlet sistemi engelli kullanıcıların da kullanabileceği bir sistemdir. Bu sistemi tasarlarken engellilerin de çeşitli hizmetlere kolay bir şekilde ulaşmasına dikkat edilmiştir.

E-devlet sistemi tarafından vatandaşa sunulan bazı hizmetler şu şekildedir:

 • Ücret tarifesi sorgulama
 • Beyan bilgileri sorgulama
 • Genel hizmetler
 • Tahsilat bilgileri sorgulama
 • Vefat bilgisi sorgulama
 • Kişiye özel hizmetler
 • Kimlik bilgileri öğrenme
 • Mahkeme dava dosyası sorgulama
 • Mal varlığı öğrenme
 • Gelir testi sonucu sorgulama
 • BİMER yeni başvuru
 • Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları istihdam başvuru sorgulama
 • Baz istasyonları ölçüm bilgileri
 • Elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama
 • IMEI sorgulama ve kaydetme
 • Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na bireysel başvuru sorgulama

E-devlet sistemi bu şekildedir. Şimdi de e-devlet askerlik sorgulama işlemlerini ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemleri

E-devlet üzerinden birçok işlem gibi askerlik sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. E-devlet askerlik sorgulama işlemlerini yapabilmek için ilk olarak bir e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Aksi takdirde sisteme giriş yapamazsınız. E-devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden ücret karşılığında talep edebilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra artık kimlik doğrulaması yaparak e-devlet askerlik sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Askerlik, ülkemizde 20 yaşını doldurmuş olan her erkeğin vatani görevidir ve özel bir durumu olmadığı sürece yapılmak zorundadır. Askerlik yapacak olan kişiler nerede ve ne kadar askerlik yapacaklarını artık e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirler. E-devlet askerlik sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız ve sizden istenen bilgileri giriniz. Daha sonrasında askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik sorgulama işlemleri ile aynı sayfadan askerlik ile ilgili durum belgesi sorgulama işlemini de yapabilirsiniz. Askerlik durum belgesi kişinin askerlik yapıp yapmadığını ya da ne zaman terhis olabileceği gibi bilgileri içeren belgedir. E-devlet sistemi üzerinden askerlik ile ilgili olan durum belgesini de sorgulayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

TC no ile askerlik sorgulama da bu işlemler ile aynıdır. E-devlet sisteminde Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili sayfa girdiğinizde bu sayfada askerlik ile ilgili bütün sorgulamaları görebilirsiniz. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklamanız yeterlidir.  Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfadaki sorgulamalardan size lazım olanı seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

“E-devlet askerlik sorgulama işlemi nasıl yapılır?” kapsamında önemli olan bir diğer konu da “Askerlik yerleri açıklandı mı?” sorusunun da cevabını verir. Askere gidecek olanlar için askerlik yerlerinin neresi olduğu oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Askerlik yeri sorgulama işlemi sayesinde kişi askerliğinin nereye çıktığını rahatça öğrenebilir. Askerlik yeri öğrenme işlemlerinde de e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yapmak ve askerlik yerini öğrenmek için yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada kimlik doğrulaması yaptıktan sonra askerlik yerinizi sorgulatabilirsiniz.

Askerlik Yoklaması Nedir?

Bilindiği gibi ülkemizde 20 yaşını doldurmuş ve Türk vatandaşı olan erkekler, bazı durumları incelendikten sonra askere çağrılırlar. Askerlik yoklaması da, bu kişilerin askere gidip gidememe, eğitim, sağlık gibi durumlarının incelenmesidir. Eğer askerlik yoklamaları olumlu çıkarsa bu kişiler askere çağrılır ve belirli bir süre askerlik yaparlar. Bu yoklama kapsamında önemli olan bir diğer konu da yoklama kaçağıdır. Yoklama kaçağı, yaşı dolan kişilerin yasada belirtilen süre içerisinde yoklamalarını yaptırmadıkları durumda adlandırıldıkları haldir. Yani askerlik yoklamasını yaptırmayan kişiler yoklama kaçağı sayılırlar. Bu kişiler bir kurala uymadığında askerlik kurallarının uygulanması gereklidir ve yargılamaları da askerlik mahkemelerinde gerçekleştirilmektedir.

“E-devlet askerlik sorgulama işlemi nasıl yapılır?” kapsamındaki bir diğer önemli konu da askerlik yerlerinin ne zaman belli olacağıdır. “Askerlik yeri ne zaman belli olur?” sorusu askere gidecek bireyler için önemlidir. Bu yıl Ağustos 2017 döneminde askere gidecek kişiler için henüz askerlik yerleri açıklanmadı. Bu dönemde askere gidecek kişilerin askerlik yerleri 15-21 Temmuz tarihleri arasında açıklanacaktır.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

TC ile Askerlik Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Askerlik Yeri Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.