Kamu Dünyasına Dair

2019 – Dul Maaşı Alanlar için Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Devletin son yıllarda yaptığı en önemli yeniliklerden birisi bayram ikramiyesidir. Peki bayram ikramiyesi kimlere verilecek? Meclisin açıklamasına göre bayram ikramiyesinden; emeklilik, dul maaşı alanlar, maluller, Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alanlar, iş kazası sonrası iş görmezlik geliri alanlar ve iş görmezlik geliri alırken vefat eden kişilerin hak sahipleri yararlanabilirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelen açıklamaya göre; şehit yakınları, gaziler, geçici köy korucuları, şampiyon sporcular, terörden zarar gördüğü için aylık alan siviller, şeref aylığı sahipleri, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, İstiklal-Kore-Kıbrıs Savaşı gazileri ve terörden zarar görerek vefat edenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alabilecek kişiler kapsamındadır.

Ancak unutulmamalıdır ki, birden fazla dosyadan maaş alanların bayram ikramiyesi hisse oranı en yüksek olana göre tek bir dosyadan yapılacaktır. Yani birden fazla dosyadan birden fazla bayram ikramiyesi alabilmeleri mümkün değildir.

Dul maaşı, eşi vefat eden veya eşinden ayrılanlar tarafından alınan bir güvencedir. Peki 2019 yılında dul maaşı alanların bayram ikramiyesi ne kadar olacaktır?

Dul Maaşı Alanlar Ne Kadar Bayram İkramiyesi Alacak?

Dul maaşı alanların bayram ikramiyesi emeklilerden biraz daha farklıdır.

Çünkü dul maaşı alanların bayram ikramiyesi:

  1. Ölüm aylığı durumuna
  2. Çalışmayan kadına
  3. Çalışan kadına göre belirlenmektedir.

Ölüm aylığı alanlar, hem Ramazan hem de Kurban bayramında maaşları oranında ikramiye alacaklardır. Yani daha sonraki yıllarda ölüm aylığındaki artış bayram ikramiyelerinde de artışa etki edecektir.

Dul maaşı alan çalışan kadınların ikramiye tutarı genellikle emekliliklerle karıştırılmaktadır. Ancak 2019 yılında çalışan kadınlara ödenen ikramiye tutarı 500 TL civarındadır. Ramazan ve Kurban ikramiyesi olarak iki aylık şeklinde verilmiştir. Dul olup çalışmayan kadınlar da 750 TL civarında ikramiye almışlardır. Babasından dolayı %25 oranında yetim aylığı alan kız çocuklarına ise 250 TL oranında bayram ikramiyesi sunulmuştur.

İş Görmezlik Raporu Bulunan ve Dul Maaşı Alanlar Ne Kadar İkramiye Alacak?

İş görmezlik raporlu dul maaşı alanlar da bayram ikramiyesinden faydalanabilirler. Çünkü iş görmezlik raporu olan kişiler de çalışmayan kadın kapsamında değerlendirilirler. Ancak iş görmezlik oranları, bayram ikramiyesi tutarlarının belirlenmesinde etkendir. Örneğin: %50 oranında iş görmezlik raporu olanlar, 500 TL tutarında ikramiye alabilecekken, %70 ve üzeri iş görmezlik raporu olanlar da 700 TL tutarında ikramiye talep edebilecekler. Farklı oranda iş görmezlik raporu olanlar ise orana bağlı olarak farklı tutarda ikramiye alabilecektir.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Bayram ikramiyesinin yılda iki kez 1000’er TL tutarında ödenmesi düşünülmektedir. Ramazan bayramı ikramiyesini, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri 7 Haziran’da, SSK emeklileri ise 8 Haziran’da almışlardı. Kurban bayramı ikramiyeleri ise 17 Ağustos Cuma günü mesai saatleri içerisinde yatırıldı. Dul, malullük maaşı alanlar ve iş görmezlik raporu bulunanlar ise emeklilerle aynı günlerde bayram ikramiyesi alabildi. Ayrıca SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları, bayram dolayısıyla erken ödendi.

Emeklilere Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Bayram ikramiyesi emeklilere ilk olarak 2018 Ramazan bayramında 1000 TL tutarında ödendi. Ardından emekli olan güvence sahiplerinin tümüne Kurban bayramı için de bayram ikramiyesi verildi. Peki ikramiyelerin her yıl ödenmesi planlanıyor mu? Şu an için yapılan bir açıklama olmasa da emeklilerin tümüne her yıl Ramazan ve Kurban bayramı için belirli tutarda ikramiye verileceği gündemdedir. İkramiye alan emekliler, bayram üzeri elleri rahatladığı için ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

Emeklilerin bayram ikramiyesi almak için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. SGK’dan aylık alanlara, otomatik olarak ödemeler gerçekleştirilecektir. Ödemeler, emekli aylığı alınan hesaplara yapılmaktadır. Üstelik henüz emekli aylığı almamış, ancak birkaç gün öncesinden emekli dilekçesini vermiş olanların da bayram ikramiyesinden faydalanabilmesi mümkündür.

Haczi Olan Emekli Bayram İkramiyesi Alabilir mi?

Emeklilerin almış oldukları emekli maaşları, nafaka ve SGK borçları olmadığı sürece haczedilmemektedir. Dolayısıyla borcu olan emekli, hakkında haciz işlemi başlatılmış olsa bile emekli aylığını almaya devam edebilir. Haczi olan emekli, maaşını almaya devam edeceği için bayram ikramiyesini almaya da hak kazanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.