Kamu Dünyasına Dair

2018 Devlet Konut ve Çeyiz Desteği

Konut ve çeyiz hesabına devlet desteği arttı. Torba yasayla getirilecek yeni düzenleme ile destek oranları da artmış oldu. Çeyiz hesabında devletin verdiği 3 bin 750 liralık destek 7 bin 500 liraya çıkartıldı. Devletin konut kredisi yardımı ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıktı. Evli çiftler tüm bu desteklerden ayrı ayrı yararlanabilir. Böylelikle toplamda 55 bin lira destek almak mümkün.

Devlet Destekli Konut Hesabı

Vatandaşların tasarruf etmelerini ve devlet desteğiyle ev sahibi olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan “Konut Hesabı – Devlet Katkısı” projesi çerçevesinde oluşturulan sistemdir. Konut hesabı açtırarak devletten ev satın almak için biriktirdiğiniz hesabınıza devlet de katkıda bulunuyor ve daha rahat bir şekilde ev almanızın önü açılıyor. Bu sisteme dahil olabilmek için öncelikle konut hesabı açtırmanız gerekiyor. Açtırdığınız konut hesabınıza 3 yıl boyunca düzenli şekilde para yatırmalısınız.

Devlet destekli konut hesabı açtırdıktan sonra yatıracağınız paranın aylık alt limiti 250 TL, üst limiti ise 2.500 TL. Ödemeleri isterseniz aylık, isterseniz 3 aylık olarak gerçekleştirebilirsiniz. Devletten ev satın almak için alacağınız destek miktarı ise konut alım tarihinde bankada biriken paranızın %25’ini ve azami 25 bin TL’yi geçmeyecek şekilde ayarlanır.

Ev Alacaklara Devlet Desteği İçin Şartlar Nelerdir?

Ev alacaklara devlet desteği şartları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Mayıs 2015 tarihi itibarıyla kendi adına kayıtlı bir konutun bulunmaması
 • Evin satın alınacağı güne kadar 3 yıl boyunca aksatılmadan, düzenli bir biçimde konut hesabına para yatırılması
 • Düzenli bir şekilde bankaya para yatırma işlemi tamamlandıktan sonra ev edinim tarihinden sonra 6 ay içinde gerekli evraklarla birlikte bankaya başvuru yapılması

Eşler Aynı Anda Devlet Konut Desteği Alabilir mi?

Elbette bu mümkün ancak bunun için de şu kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor:

 • Ayrı hesaplara sahip olunması
 • Farklı iki konut satın alınması

İki kişinin ortak bir şekilde hesap açmasının kabul edilmediği gibi bir kişi birden fazla konut hesabı açtıramıyor. Öte yandan konut hesabının bir bankadan başka bir bankaya taşınması da söz konusu değil.

Her Tür Konut İçin Devlet Katkısı Veriliyor mu?

Satın alacağınız evin birtakım kriterlere uygun olması gerekiyor. Devlet katkısıyla satın alınmak istenen evin aşağıdaki şartlardan herhangi birini karşılayan evlerden biri olması gerekiyor.

 • Kat mülkiyet tapusu bulunan evler,
 • Kat irtifakı tapusu bulunan ve yapı kullanma izin belgesine sahip evler
 • Konut niteliğine sahip yapı kullanma izni bulunan müstakil evler

Öte yandan devre mülklere de devlet katkısı ödenmiyor.

İlk Kez Ev Alacaklara Faizsiz Kredi

İlk kez ev alacaklara faizsiz kredi şeklinde bir uygulama yok ancak tapu harcında indirim ve 3 yıl boyunca ödemenizi tamamladıktan sonra ev almaya karar verdiğinizde alacağınız evin kredisi için düşük faizli kredi üzerine hükümetin çalışmaları devam ediyor.

Çeyiz Desteği 

Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı şeklinde tanımlanan bu uygulama 16 Nisan 2016’da düzenlenen bir yönergeyle hayata geçti. Bugüne kadar bu hesaptan yararlanmak için başvuranların sayısı 40.000’i buldu. Uygulamaya katılabilmek için yurt içi mevduat ya da katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırmalısınız. Bu hesaba 3-4-6 (seçeceğiniz ödeme planına göre) yıl boyunca düzenli şekilde para yatırmalısınız. Yatırılan toplam paranın %25’i kadar devlet desteği verilecek ancak bu destek azami 7.500 TL’yi geçemeyecek. Elbette burada düzenli şekilde para yatırma süreleri de farklı seçeneklere sahip. 3 yıldan az olmamak kaydıyla 6 yıla kadar düzenlenebiliyor. Ancak 36 ay, 48 ay ve 60 ay için devlet destek oranları da farklılık gösteriyor.

Çeyiz Desteğinden Kimler Faydalanabilir, Şartları Nelerdir?

Çeyiz desteğine kimlerin başvurabileceği ayrıntılı biçimde anlatılıyor;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak en başat şart.
 • Yurt içinde bulunan mevduat veya katılım bankalarından birinde çeyiz hesabı açtırılması gerekiyor.
 • Kişi eğer 18 Yaşından küçük ise adına veli veya yasal vasileri başvuruda bulunabiliyor.
 • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl azami ise 6 yıl düzenli şekilde ödeme yapılması temel bir şart.

Tüm bunlara ek olarak da 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış kişilerin başvuruları kabul ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.