Kamu Dünyasına Dair

Cep Telefonuna Taksit Yapan Firmaların Tam Listesi – Taksitle Telefon Alınır mı?

Artık herkeste iyisinden kötüsüne bir cep telefonu bulunuyor. Özellikle gençler, hem arkadaşları arasında daha havalı görünmek istemelerinden hem de yoğun kullanıma bağlı olarak kullandıkları telefonun ömrünü kısa sürede bitirmelerinden dolayı çok sık telefon değiştiriyorlar. Bu da gençlerin ya da çocuklarına yeni telefon almak durumunda kalan ebeveynlerin kendilerini taksitle telefon satan yerleri ararken bulmalarına sebep oluyor. Özellikle telefon alışverişlerinde kredi kartının kısıtlanması, telefona taksit yapan yerleri popüler hale getirdi.

Kredi Kartına Taksitli Telefon Alınır mı?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayırdır. BDDK’nın yaptığı düzenlemeyle birlikte kredi kartına taksitle cep telefonu alımlarında taksit oranı önce 9’a düşürüldü, ardından bu imkan tamamen kaldırıldı. Bu nedenle bireysel kredi kartı kullanıcılarının taksitle cep telefonu almaları mümkün değil. Ancak ticari kredi kartı kullanan kişiler hala kartlarını kullanarak taksitle telefon alabilirler. Ticari kredi kartları, bireysel kredi kartlarında taksitlendirmeye kapalı olan pek çok ürününü satın almaya imkan tanıdığından, eğer ticari kredi kartınız ya da bu kartı taşıyan bir tanıdığınız varsa karta taksitle cep telefonu almanız mümkün.

Cep Telefonuna Taksit Yapan Firmalar

Son düzenlemenin kredi kartına taksitle cep telefonu satışını tamamen engellemesinin ardından firmalar da cep telefonu satışlarında farklı yöntemler tercih etmek durumunda kaldı. Cirolarının büyük bölümünü bilgisayar ve telefon satışlarından elde eden teknoloji mağazaları çeşitli bankalarla yaptıkları anlaşmalarla müşterilerini geri kazanmaya gayret ediyor. Ayrıca elden taksitle satış yapan çeşitli mağazalar da mevcut.

1. Teknosa

Yıllardır teknolojik ürün satışıyla hizmet veren Teknosa’dan ING Bank güvencesiyle kredi kartına ihtiyaç duymadan, kredi kartsız taksitli cep telefonu almak mümkün. ING Bank’ın “Teknokredi” hizmeti sayesinde tüketiciler cep telefonu dahil tüm teknoloji ürünlerini satın alırken 48 aya kadar vade yaptırabiliyor. Teknokredi’den yararlanmak için 2229’a TEKNOSA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı göndermeniz yeterli. Bu SMS’in ardından gelecek onay mesajıyla birlikte Teknosa mağazalarında bulunan ING Bank Hizmet Noktası’na giderek kimliğinizi doğrulatmalı ve kredinizi onaylamak için imza atmalısınız. Bu işlemlerin ardından krediniz ING Bank tarafından Teknosa sistemlerine giriliyor ve aldığınız tüm teknolojik cihazların ödemesi bu kredi miktarı üzerinden yapılıyor.

2. Media Markt

Senet yapmaya ihtiyaç duymadan mağaza içerisinde çekeceğiniz krediyle birlikte cep telefonu alabileceğiniz mağazalardan biri de Alman menşeili teknoloji mağazası Media Markt. 2007 yılından beri Türkiyede hizmet veren Media Markt, teknoloji alışverişi yapmak isteyen müşterileri için Denizbank ile yaptığı anlaşma sayesinde teknoloji meraklılarının bütçelerini zorlamadan istedikleri ürüne kavuşmalarını sağlıyor. Üstelik Denizbank’ın Media Markt’a özel sunduğu kredinin vadesi 8 ay olarak tercih edilirse, krediyi 0 faizle alabilmek de mümkün. Ancak “vade uzun olsun faiz fark etmez” diyen tüketicileri de düşünen Denizbank, cep telefonu dahil tüm teknoloji ürünleri için 48 aya kadar vade imkanı sunuyor. Denizbank kredisinden faydalanmak için web sitesinde yer alan ve sizden cep telefonunuz ve T.C. kimlik numaranızı isteyen formu doldurmanız gerekiyor. Kredi başvurunuzun onaylanmasının ardından kredi kartınız ya da banka hesap kartınızla internet sitesi üzerinden ödemenizi gerçekleştirip alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Alışverişinize ait faturayla birlikte yedi gün içerisinde herhangi bir Media Markt mağazasına ya da Denizbank şubesine giderek kredinizi alabilir ve ardından ödemenizi taksitlendirebilirsiniz.

3. Vatan Bilgisayar

Banka anlaşması aracılığıyla kredi üzerinden cep telefonu alabileceğiniz firmalardan biri de Vatan Bilgisayar. 1983 yılında Türkiye’nin ilk bilgisayar mağazası olarak kurulan Vatan Bilgisayar, ülkemizin en büyük teknoloji mağazalarından biri. Vatan Bilgisayar, Fibabank’la yaptığı anlaşmayla birlikte taksitle telefon almak isteyen müşterilerine kredi imkanı sunuyor. Vatan Bilgisayar’da kullanmak üzere Fibabank’tan çekeceğiniz kredide eğer vadeyi 8 ay olarak belirlerseniz tıpkı Media Markt’ta olduğu gibi kredinize herhangi bir faiz işlemiyor. Fibabank kredisinden faydalanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • VATAN yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. Kimlik numaranızı 3422’ye SMS gönderin.
  • Kredi başvurunuz onaylanırsa en yakın Vatan Bilgisayar şubesine gidin.
  • Mağazadaki Fibabank temsilcisiyle birlikte gerekli formları doldurun.

Bu işlemlerin ardından krediniz onaylanacak ve iPhone dahil dilediğiniz tüm telefonları alabileceksiniz. Taksitle iPhone alınır mı diye merak edenlerin sorusunu da böylece yanıtlamış olalım. Eğer faizsiz 15 ay vadeli kredi çekmek isterseniz Kredi Hayat Sigortası yaptırmanız gerekiyor. Kredi hayat sigortası yaptırmanız halinde, faizsiz kredinizin vadesi 8 aydan 15 aya çıkıyor. Aksi durumda kredinize belli bir miktarda faiz uygulanıyor. Faizsiz kredi seçeneğinden yalnızca bir kez faydalanabileceğinizden istediğiniz cep telefonu modelini iyi düşünüp doğru karar vermeniz yararınıza olur.

4. Evkur

Yıllardır kredi kartı olmayan ya da bankadan kredi çekmek istemeyen kişilerin imdadına yetişen Evkur da cep telefonu alışverişinde oldukça sık tercih edilen firmalardan biri. Taksitle telefon veren mağazalardan biri olan Evkur’dan alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, vade arttıkça faiz oranının da doğru orantılı olarak artış göstermesidir. Cep telefonu fiyatındaki bu faiz artışı da akıllara elden taksitle telefon alınır mı sorusunu getiriyor. Evkur’un vade farkı oranına vermek gerekirse şu anda Samsung Galaxy S9 Plus model cep telefonunun peşin fiyatı 5199 TL olarak listelenmiş. Ancak aynı ürünü 10 taksitle almak istediğinizde fiyat 5499 TL, 15 taksitle almak istediğinizde 5899 TL, 24 ay taksitle almak isterseniz de 6399 TL oluyor. Bu nedenle Evkur’dan telefon almayı düşünüyorsanız ve bir aceleniz yoksa, firmanın çeşitli dönemlerde düzenlediği kampanyaları takip ederek faizsiz vade seçeneklerini yakalamanız avantajınıza olacaktır.

Evkur’dan telefon almak istediğinizde T.C. kimlik numaranız üzerinden yapılan sorgulamada ödenmemiş kredi kartı ya da kredi borcu, haciz ve benzeri olumsuz bir durum tespit edilmezse alışveriş yapmaya uygun görülürsünüz. Ancak aksi durumda Evkur, kendini garanti altına almak için sizden bir kefil isteyebilir.

5. Mobil operatörler

Günümüzde cep telefonu alırken en çok tercih edilen yöntem kuşkusuz operatör firmalarının sunduğu, tarifeye ek kampanyalardır. Telefona taksit yapan yerler içerisinde operatör firmalar özellikle kredi, kefil gibi faktörlerle uğraştırmadığı için müşterilere oldukça cazip geliyor. Bu kampanyalar sayesinde peşin fiyatına ya da makul oranda faizle, faturanıza ek olarak cep telefonu alabilmeniz mümkün. Operatör firmaların sundukları avantajlı kampanyaların haricinde bir diğer artısı da yalnızca hizmet veren firmaya ait marka ve modellerdeki telefonların da bu kampanyalar üzerinden satışa sunulması. Bu sayede müşteriler yüksek performanslı operatör firmanın markasını taşıyan telefonları uygun fiyattan elde etme şansına sahip oluyor.

Mobil faturanıza ek ücretle telefon alabilmek için hizmet aldığınız firmanın bir mağazasına giderek telefon numaranız üzerinden basit bir sorgulama yaptırmanız mümkün. Sorgulamada herhangi bir olumsuz durum çıkmaması halinde, taksitle telefon veren mağazalardan yeni cihazınızı anında teslim alabilirsiniz.

Eğer hizmet aldığınız firma üzerinden cep telefonu almak istemiyorsanız başka bir firmanın mağazasına giderek de başvuru yapabilirsiniz. Burada T.C. kimlik numaranızla Kredi Kayıt Bürosundan yapılacak olan sorgulamanın ardından alınan risk raporuna göre telefon almanız mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.