Kamu Dünyasına Dair

Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri ve tüm şoförler kurallara uyma sorumluluğu taşıdıkları gibi bir de kurallara uymadıkları takdirde alacakları cezaların sorumluluğunu henüz trafiğe çıkmadan önce üstlenmiş olurlar. Tabii bu cezai sorumluluk hatanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün denetimini yaptığı trafik kurallarına uyulmaması ve bu yanlışların tespit edilmesi halinde sürücüler çeşitli cezai yaptırımlar ile karşılaşırlar.

İşte bu şekile insanların hem uymakta zorluk yaşadığı hem de sık sık ceza aldığı kurallardan bir tanesi park yasağına uyulması kuralı. Bilindiği üzere ülkemizde ciddi bir otopark problemi bulunuyor. Bu yüzden de insanlar özellikle otopark alanı imkanı olmayan yerlerde sık sık yanlış yerlere park edebiliyorlar. İşte bu gibi durumlarda sürücüler ödenecek çekilen araç cezası yanı sıra aracın çekilmesi gibi bir durum ile de karşı karşıya kalıyorlar. Ancak eğer ilk kez aracınızın çekici tarafından çekilmesi durumu ile karşı karşıya kaldıysanız muhtemelen aracınızın nereye götürüldüğüne dair kafanızda büyük bir soru işareti vardır ve otoparka çekilen araçlar nasıl çıkarılır konusunda herhangi bir fikriniz yoktur. Araçlar çekildikten sonra bir otoparka bırakılır ve siz oradan bir ücret karşılığında aracınızı geri alırsınız. Ancak çekilen araç otoparkları aracın bulunduğu yere göre değişiklik gösterdiğinden pek çok insan aracı çekildiğinde bulunduğu yerden nereye taşındığını tam olarak bilemediği için büyük bir kafa karışıklığı yaşıyor.

Fakat sürücülerin araçlarının nereye götürülüp hangi otoparka bırakıldığını öğrenmeleri için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir hizmet geliştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş olan bu çekilen araç sorgulama hizmeti pek çok insanın hayatını kolaylaştıran bir yenilik olarak görülüyor. Üstelik işlemin pratikliği kadar kullanılan araçlar ve yöntemler de oldukça pratik. O zaman çekilen araç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını biraz daha detaylı olarak inceleyelim. Bunun için Emniyet Genel Müdürlüğü çekilen araç sorgulama işlemi yapabilmemiz için hem internet sitesi ile hem de SMS desteği ile yardımcı oluyor.  Üstelik internet sitesinden işlem yapacak kişiler bu işlemi farklı metotlar kullanarak da yapabiliyorlar.

Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm trafik kuralları denetim görevi ve ceza işlemi uygulama görevi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmek durumunda. Aynı şekilde aracın çekilmesine ihtiyaç duyulan trafik ihallerinde de bu cezayı uygulama sorumluluğunu Emniyet Genel Müdürlüğü yerine getiriyor. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmeye çalışmanıza gerek yok. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde çekilen araç sorgulama işlemi yapmak isteyen sürücüler için trafik sorgulamaları bölümü yer alıyor.

Bu bölüm içinde sürücülerin ehliyetlerine yazılan cezaları sorgulama, plakaya yazılan cezaları sorgulama, tüzel kişilere yazılan cezaları sorgulama ve çekilen araç sorgulama alanları yer alıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu hizmetinden yararlanabilmek için resmi internet sitesinin trafik sorgulamaları bölümüne gereken bilgiler ile giriş yapmak gerekiyor. İlgili sayfaya gittikten sonra istenen kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekiyor.

Kimlik doğrulama işlemi için isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı girilmesi gerekiyor. Bu bilgiler ilgili yerlere doğru ve eksiksiz bir şekilde girildikten sonra “doğrula” butonuna tıklamak yeterli olur.

Bu işlemin ardından kullanıcı yeni bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu yeni sayfada kullanıcının hangi işlemi yaptırmak istediğini seçmesi gerekiyor. Karşılaşılan bu yeni sayfadan “araç plakasına yazılan ceza sorgulama”, “sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama”, “tüzel kişi ceza sorgulama” ve “otoparka çekilen araç sorgulama” işlemlerinden bir tanesi yapılabilir. Fakat araç yakalama emri sorgulama işlemi bu bölümden yapılmıyor. “Otoparka çekilen araç sorgulama” bölümüne tıklandığında yeniden yeni bir sayfaya yönlendiriliyor. Buradan artık çekilen araç ile ilgili sorgulama sonuçlarını rahat bir şekilde görüntülemek mümkün oluyor. Yani herhangi bir araç çekim belgesi ihtiyacı duyulmuyor.

Çekilen Araç Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

1. Mobil İnternet Sitesi Üzerinden Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden masaüstü cihazlarınızı kullanarak çekilen araç sorgulama işlemi yapabileceğiniz gibi EGM’nin sağlamış olduğu bir diğer sistem olan mobil internet sitesi ile tamamen cep telefonlarınızdan, tabletlerinizden ve diğer mobil cihazlarınızdan da bu sorgulama işlemini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların sorgulama işlemlerini her yerden çok pratik bir şekilde yapmaları için getirilmiş olan bu sistemde bulunduğunuz her yerden yalnızca internet bağlantısına ihtiyaç duyarak sorgulama yapmanız mümkün. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mobil internet sitesinden ulaşacağınız çekilen araç sorgulama sayfasına girdikten sonra sitede yine diğer sitede olduğu gibi bir kimlik doğrulama bölümü kullanıcının karşısına çıkıyor.

Burada istenen tüm bilgilerin yine doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Tüm bilgiler girildikten sonra “oto park sorgulama” butonuna tıklanıyor. Ardından yeni çıkan sayfada aracınızın nereye, ne zaman ve hangi otoparka çekildiğine dair bilgilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ardından işlemi sonlandırmak için sistemden herhangi bir çıkış yapmanıza gerek olmuyor. Üstelik bu işlemlerin hiçbiri için herhangi bir ücret ödemenize ya da sıra beklemenize gerek kalmıyor.

Mobil Site Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

2. 1550 üzerinden SMS ile Sorgulama

Eğer bulunduğunuz yerde internet bağlantınız yoksa, kullandığınız cihaz internete bağlanmayı desteklemiyorsa ya da internetten işlerinizi yürütmek ve sorgulama yapmak size çok daha zor geliyorsa bunun yerine SMS ile de sorgulama yapmanız mümkün oluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çekilen araç sorgulama işlemi için vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet ise SMS ile sorgulama hizmeti. Bu yöntemde tüm operatörlerden yalnızca bir SMS atarak aracınızın hangi otoparka çekilmiş olduğunu öğrenmeniz mümkün.

SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi için yapılması gereken tek şey SMS bölümüne “Park” yazıp bir boşluk bırakıp çekilen aracın plakasını yazmak ve bu SMS’i 1550’ye göndermek. İşlem bu kadar basit. Bu SMS gönderildikten çok kısa bir süre sonra kullanıcının cep telefonuna eğer araç gerçekten çekilmiş ise yeni bir SMS geliyor. Bu SMS’te aracın hangi otoparka çekilmiş olduğu, iletişim bilgileri ve aracın hangi sebepten dolayı bulunduğu yerden çekilmiş olduğu ile ilgili bir takım bilgiler geliyor. Bu da sizin devlet dairelerinde yetkililer ile görüşmek zorunda kalma zahmetinden kurtulmanız anlamına geliyor.

İşlemi daha net bir şekilde anlayabilmeniz için göndermeniz gereken SMS’in şu şekilde olması gerekiyor: PARK 34XX000. Sonrasında bu mesajı yazıp direkt olarak 1550’ye gönderebilirsiniz.

Gelecek bilgilendirme mesajı da genel hatları ile şu şekilde olacak: 34XX000 Plakalı Araç 12.03.2014 13.45 Tarihinde YASAK PARK Nedeniyle XXX Optoparkına Çekilmiştir.(2120000000) Ücret: Çekici (80) TL Otopark (10) TL.IEM.

Yani bu işlemi yaparak aynı zamanda aracınızı otoparktan alacağınız zaman ne kadar bir ücret ödemeniz gerektiğini de öğrenmiş oluyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.