Kamu Dünyasına Dair

Çalışan Anneler Kreş Parası Yardımını Nasıl Alır? Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışan annelerin hayatını daha kolay bir hale getirmek için kollarını sıvamış bulunuyor. Bu sebeple de devlet çok zengin olan kişiler hariç olmak üzere çocuklar için kreş parasını karşılıyor. Çalışan annelerin iş hayatına devam edebilmeleri için yapılmakta olan çeşitli çalışmalar doğrultusunda bugünkü konumuz olan kreş yardımı tekrar gündeme girmiş bulunuyor.

Kreş Parası Nedir?

Devlet son zamanlarda konuşulmakta olan bakıcı parası, çalışan anneye kreş yardımı ve toruna bakma parası gibi çeşitli projelerin hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda müzakereler yürütüyordu. Geçmişte de birçok kez gündeme gelmiş olsa da dönemin hükümeti tarafından yürürlüğe sokulmamış olan bu konular ile ilgili olan bu konuya el atıldı. Böylelikle annelere kreş yardımı yapılma kararına varıldı. Bu sayede anneler iş hayatında daha rahat edecek ve bir başka sorun daha çözülmüş olacak.

Çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmak için yapılmış olan bu destekten ilk olarak dul anneler, boşanmış ya da eşi ölmüş olan anneler ile geçim sıkıntı yaşamakta olan babalar yararlanacak. Yasa kapsamında verilecek olan kreş yardımından faydalanacak olan aileler artık işlerine içleri daha rahat bir şekilde gidebilecek. Bu noktada getirilmiş olan yaş sınırı ise çocukların 0 ve 5 yaşları arasında olması yönünde. Bu sebeple 0 ve 5 yaşları arasında çocuğu olan ve iş hayatını da sürdürmeye çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilir. Çalışan annelere kreş parası yardımı konusunda hızlı bir şekilde süren ve sonuçlanmış olan bu çalışmaların ardından akla gelen bir diğer soru ise kreş yardımı için gereken şartların ne olduğu yönünde.

Kreş Yardımı İçin Şartlar Nelerdir?

Anne ve babaları rahatlatacak ve sevindirecek bir proje olan kreş parası yardımı hayata geçiyor. 0 ve 5 yaşları arasında çocuğunuz varsa bu yardımdan faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bilindiği üzere kreş paraları oldukça yüksek olabiliyor. Bu da hem çalışan hem de çocuklarını okutmaya çalışan aileleri ekonomik açıdan oldukça zorluyor. Bu sebeple de çalışan anneler kreş parası yardımı ile birlikte oldukça rahat bir nefes almış olacak. Devlet 0 ve 5 yaş aralığında olan çocukların kreş ücretini üstlenecek. Çalışan kadınların çocuklarına bakacak zamanının bulunmaması sebebiyle işten ayrılması durumunda aile ekonomisinin de zora düşmesi nedeniyle Aile ve Sosyal Bakanlığı bu konuda harekete geçmiş bulunuyor. Nitelikli genç nüfusun çalışmasına destek olmak ve çalışan kadınların yaşımı kolaylaştırma sebebiyle Bakanlık harekete geçmiş bulunuyor. Bu noktada çocuk yapma planlarını ileri bir tarihe atan kişiler için de müjde oluyor. Zira henüz çocuk bakacak ekonomik düzeye sahip olmadığını düşünen kişiler kreş parası yardımı ile birlikte rahat bir nefes alabilecek ve bu şekilde hayalini kurdukları çocuğa sahip olabilecekler.

Yapılan düzenlemelere geliri çok yüksek olmayan ve  çocukları 0 ile 5 yaş aralığı dışında kalmayan anneler devlet tarafından yapılan bu yardımdan faydalanabilme fırsatını elde etmiş oluyor.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Kreş Yardımı için Nereye Başvurulur?

Bakanlık tarafından yapılan kreş yardımının esas sebeplerinden birisi de kadın istihdamını arttırmak. Çocuklarına bakabilmek için işi bırakan kadınların işi bırakmamaları için verilmekte olan kreş desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapması gerekiyor. Bu noktada gelir oldukça önemli bir kriter. Başvuru değerlendirmeleri ilk olarak kişinin geliri üzerinden yapılıyor. Tübitak desteğiyle sosyal bilgi yardım sistemi oluşturulacak ve başvuru yapan kişilere 0 ve 100 aralığında puan verilecek. Değerlendirme kriterlerini yerine getiren kişilere ise yardım yapılacak. Devlet tarafından verilecek olan kreş desteği aileye değil doğrudan kreşe verilecek.

Kreş yardımı için belirlenmiş net bir ücret olmasa da vakıflar tarafından yapılan öneri 300 TL. Diğer yandan kreş fiyatlarının 500 TL ve 1.000 TL arasında değiştiği biliniyor. Bakanlık ise bu ücreti değerlendirmeye almış bulunuyor. Bununla birlikte kooperatifler aracılığı ile mahallere kreş yapılması teklifi yapıldı. Bu projenin de alt yapı çalışmalarının gerçekleştirilmesi ile birlikte faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Diğer bir çalışma izin verilen doğum izninin arttırılması yönünde. 4 aylık verilen izin 6 aya çıkartılması yönünde düşünceler mevcut. Çalışan anneler kreş parası yardımı ile birlikte rahat bir nefes alacak olsa da bu noktada yardımın tutarı da alınacak olan nefesin boyutunu belirleyecek önemli bir kriter. İlerleyen günlerde bu konu ile ilgili detayların netleşmesi bekleniyor. Resmi Gazete üzerinden konu ile ilgili olarak bir bildirimi yapılması ile birlikte kreş parası başvurusu yapılabilir hale gelecek ve bu konu ile ilgili detaylar da verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.