Kamu Dünyasına Dair

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Nasıl Sorgulanır?

Sıfır araçların cazibesi herkesi çeker. Fakat asgari ücret alan biri için günümüz koşullarını göze aldığımızda sıfır bir araç almak oldukça zordur. Peki, ayağınızı yerden kesecek hem de sıfır araçlar gibi konfora sahip olacak alternatifler yok mudur? Bu noktada devreye 2. el araçlar giriyor. Günümüzde 2. el araçların sıfır araçlardan çok talep gördüğü ve satıldığı gibi bir gerçek var. Hali ile asgari düzeyde geçinen insanların sıfır araç hayali kurmak yerine bütçesine göre temiz bir ikici el araç alması daha kolaydır. Fakat 2. el piyasasının bunca rağbet görülür olması kötü niyetli kişilerin çeşitli kurnazlıklar yapmasına da neden oluyor.

2. el araç satıcıları araçların kilometrelerini düşürmek, kaza kayıtlarını saklamak, muayenesiz araçları elden çıkarmaya çalışmak gibi oyunlar oynayabiliyor. Çok sık rastlanmasa da bazı kurnaz araç satıcıları çalıntı araçları kendi aracıymış gibi vatandaşlara satmaya çalışıyor. Daha önce bu tür şikayetlerin olması yetkilileri harekete geçirmiş olacak ki şimdilerde araçların çalıntı olup olmadığını öğrenebileceğiniz ücretsiz uygulamalar mevcut.

Çalıntı Araç Sorgulama

2. el bir araç  satın almak istediğinizde kafanızı kurcalayan birçok sorun olur. Çünkü araca ait size verilen belgeler sahte olabileceği gibi değiştirilmiş de olabiliyor.  Daha önce bu tür dolandırıcılıklar yüzünden mağdur olan vatandaşın hakkını savunmak adına devlet tarafından çeşitli sorgulama uygulamaları devreye alındı. Araç plakası üzerinden yapılan bu sorgulamalar işi daha çok kolaylaştırıyor.

Çünkü araç almak isteyen kişilerin araca ait tek elde edebildiği bilgi aracın plakasıdır. Çeşitli sistemler üzerinden yapılan bu sorgulamalarda araca ait bilgiler elde edilir. Bu konuda öncü konumda Tramer uygulaması var. Tramer araçlara ait tüm bilgileri veri tabanında bulundurur. Tramerde araçlara ait sorgulamaları gerek resmi sitesinden gerek de SMS aracılığı ile yapabileceğiniz kadar kolaydır. Diğer bir uygulama ise e-Devlet sistemidir. E-Devlet sisteminde araçlara ait tüm bilgiler bulunur. Ücretsiz yapacağınız sorgulamalar ile araçlara ait birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Araç plakaları ruhsat sahipleri adına düzenlenir. Bir araç satın alındığında aracın plakası ve aracın ruhsatı yeni araç sahibinin adına geçirilir. 2. el araçların satın alımında yeni araç sahibinin aracı kendi adına geçirmesi için ruhsat ve plakayı ilgili Emniyet birimlerinde adına geçirme işlemi yapması gerekir. Fakat bazı 2. el araçlar çalıntı olabiliyor. Sizler bu aracı satın aldığınızda kendi üzerinize geçirme işlemi yapmak isterken aracı çalan sizmişsiniz gibi bir muamele ile karşılaşabilirsiniz.

Bu tür bir sorunun önüne geçmek için e-Devlet üzerinden çalıntı plaka sorgulama işlemi yapmanız tavsiye edilir. Düşünün ki 2. el araç beğendiniz ve bu aracı satın almak istiyorsunuz, bu durumda aracın sadece plakasını alarak e-Devletten sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız bu sorgulama ile hem aracın çalıntı olup olmadığı hem de araca ait birçok kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Sorgulamaya ise çalıntı araç ve motorsiklet ismi verilmiştir.

 • Çalıntı araç ve motorsiklet sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıdaki bağlantı adresine tıklayarak e-Devlet resmi sitesinde giriş yapın.
 • Ardından karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Nasıl Sorgulanır?

 • E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizin olması gerekir.
 • Daha sonra T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi boşluklara girerek giriş yapın.
 • Sistem sizi aşağıdaki ekrana gönderecektir.

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Nasıl Sorgulanır?

 • Bu ekranda sorgulama yapmak istediğiniz 2. el araca ait plakayı boşluklu alana girmelisiniz.
 • Daha sonra sorgula butonuna basınız.
 • Sizi sistem sorgulamanın ardından bilgilerin yer aldığı aşağıdaki ekrana atayacaktır.

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Nasıl Sorgulanır?

 • Bu sorgulama işleminde araca ait tüm bilgiler yer alır.
 • Ayrıca ”çalıntı mı?” sorusunun bulunduğu kısımda aracın çalıntı olup olmadığının cevabını da alacaksınız.
 • E-Devlet üzerinden yapılan tüm sorgulamalar tamamen güvenilir olup aynı zamanda ücretsizdir.

Çalıntı araç sorgulama işlemleri sadece araçlar için geçerli değildir. Satın almak istediğiniz 2. el bir motorsiklet veya motorlu bisiklet içinde aynı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden çalıntı araç ve motorsiklet sorgulama işlemini ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Sadece ilgilendiğiniz motorun plakasını bilmeniz yeterli. Geri kalan tüm işlemleri aynı çalıntı araç sorgulama işlemindeki gibi yaparak motorun çalıntı olup olmadığına dair en kesin bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.