Kamu Dünyasına Dair

Cafe Açmak İstiyorum: Maliyeti, Belgeleri, Gerekli Malzemeler

Son yılların en popüler işlerinden biri olan cafe işletmeciliği, doğru bir yatırım ve işletme stratejisiyle en karlı işlerden biri olabilir. Her ne kadar bu alandaki rekabet şartları oldukça ağırlaşmış olsa da hala yatırımcılar için hala fırsatlar mevcut. Cafe açmanın en avantajlı yönü, küçük bir işletme sahibi olunmasına rağmen elde edilen gelirin oldukça memnun edici olabilme ihtimalinin bulunmasıdır. Her ne kadar büyük işletmeler reklam bütçelerinden dolayı daha avantajlı gibi görünseler de küçük işletmeler de çeşitli yollardan bu açıklarını kapatabilirler. Cafe açmak istiyorum diyenlerin takip etmeleri gereken belirli adımlar vardır. Cafe açmak için öncelikle belirli bir birikime sahip olmak ya da bu konudaki teşviklerden faydalanmak gerekir.

Cafe Açma Maliyeti

Cafe açma maliyeti açılacak cafenin konseptine ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Küçük bir cafe açmak için çok yüksek bir maliyete gerek olmayacaktır ancak daha büyük bir cafe açmak için mutlaka hatırı sayılır bir miktarda sermayeye ihtiyaç vardır. Maliyet kalemlerini öncelikle yer kirası, dekorasyon, cafe malzemeler, ve resmi işlemler oluşturur. Cafe açmak için ne kadar para gerekli sorusunun kabaca cevabına bütün bu kalemlerin toplanması sonucunda ulaşılır. Sıfırdan cafe açma maliyetleri belirlenirken sadece cafe malzemeleri hesaplanmaz. Örneğin ruhsat da bir maliyet kalemidir. Bütün bu bileşenlerin toplanmasıyla ortaya çıkan tablo, bir cafenin toplam maliyet tutarını ifade eder.

Cafe Açmak İçin Teşviklerden Yararlanmak

Cafe açmak istiyorum ama sermayem yok diyenler devlet tarafından sunulan teşviklerden faydalanma imkanına sahiptir. Özellikle KOSGEB son yıllarda genç girişimler için özel programlar sunmaktadır. KOSGEB cafe açma teşviğinden yararlanmak için belirli bir yatırımın yapılmış olması gerekir. Ödemeler harcamaların bedelinin kuruma sunulmasından sonra yapılır. Ancak KOSGEB başvurusu yapacak kişilerin öncelikle girişimcilik kursunu tamamlamış ve belgelerini almış olmaları şarttır. Bu belgenin alınmasının ardından işletme hazırlıklarına başlanır. Yapılan her harcamanın mutlaka belgelendirilmesi ve bu belgelerin KOSGEB’e teslim edilecek dosyada bulunması istenir. Dosya hazırlama aşamasında bütün ayrıntılara dikkat edilmesi önemlidir.

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Her cafenin belli başlı demirbaşları bulunur. Açılacak cafenin türüne göre malzemeler değişiklik gösterir. Bazı cafeler sadece paket servis üzerine çalışır. Bu cafelerin malzeme ihtiyacı diğerlerine göre daha azdır. Cafede oturma sistemi olacaksa malzeme tablosu da genişler. Servis edilecek yemek ya da tatlı çeşitleri de malzeme listesini farklılaştıran unsurlar arasındadır. Genel olarak birtakım malzemeler bütün cafeler için ortaktır. Bu ortak malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Profesyonel kahve makinesi
 • Çay demleme sistemi
 • Farklı boylarda, farklı amaçlar için tabaklar
 • Çatal, kaşık, bıçak grubu
 • Masa, sandalye, koltuk
 • Farklı amaçlarda kullanmak için bardaklar
 • Malzemeleri saklamak için dolap
 • Buzdolabı, derin dondurucu
 • Tava, tencere gibi yemek pişirme araçları
 • Meyve suyu sıkacağı
 • Blender gibi içecek hazırlama araçları
 • Tuzluk, biberlik gibi servis ekipmanları

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Cafe açmak için belirli belgelerin toplanması yasalar ile zorunlu kılınmıştır. Bu belgeler cafe açılacak ilin resmi kurumlarından alınır. Ruhsat belediye vasıtasıyla çıkartılır. Başvuru sırasında ise belirli evrakların sunulması zorunludur. Başvuru sırasında istenilen başlıca belgeler şöyledir;

 • İşe başlama tutanağı
 • Noter veya muhtardan onaylı nüfus cüzdanı sureti
 • İkametgah senedi
 • İmza beyannameleri
 • Başvuru dilekçesi
 • Tapu senedi veya kira sözleşmesi

Bu evrakların belediyeye sunulmasının ardından incelemelere başlanır. Belediye sürdürülen işlemlerin tamamlanması için ayrıca itfaiyeden de onay almak gerekir. Yangın çıkışları ve yangın koruma ekipmanlarının tam olmaması durumunda itfaiyeden onay alınamaz. Bu durum da ruhsat aşamasını doğrudan etkiler. Belediye ekipleri ayrıca mekanın hijyen durumunu da kontrol eder. Hijyen kontrolünün başında ise tuvaletlerin durumunun incelenmesi gelir. Kadın ve erkek tuvaletlerinin ayrı olması şarttır. Cafe açmak için gerekli izinler ancak bütün şartların tam olması durumunda alınabilir. Belediye izinleri dışında maliye kaydının oluşturulması ve vergi levhasının çıkartılması zorunludur.

Cafe Dekorasyonu Aşaması

Bir cafenin müşterilerin dikkatini çekmesi için ancak tarzına uygun bir şekilde dekore edilmesiyle mümkündür. Cafe dekorasyon maliyeti, dekorasyonun ana hatlarına göre değişkenlik gösterir. Mekanın büyüklüğü de dekorasyonun maliyetini şekillendirir. Çok kaliteli malzemeler kullanılacak doğal olarak dekorasyon maliyeti de artar. Dekorasyonun en önemli noktası cafeye bir tarz katmaktır. Cafede verilecek hizmet, satılacak ürünlerle dekorasyonun uyum sağlaması gerekir. Bu açıdan bakıldığında dekorasyon bir bütündür. Masadan sandalyeye, duvar renginden yer döşemesine kadar her detay bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Tuvaletler dahi belirlenen konsepte uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Daha iyi bir sonuç için bu konuda bir iç mimar ile çalışılabilir.

Cafe Çeşitleri

Farklı cafe çeşitleri farklı yatırım gerektirir. Her cafenin ihtiyacı olan malzemeler değişiklik göstereceği için malzeme seçimi de ona göre yapılır.

1. Butik cafe

Butik cafeler genellikle işletmecinin kendi zevki doğrultusunda detaylar içeren ve özel ürünler barındıran cafelerdir. Bu cafelerde bulunan ürünler kısıtlıdır, çoğu özel tariflerdir. Butik cafeler dekorasyon anlamında da daha farklı bir tarza sahiptirler. Genellikle metrekare olarak küçük alanlarda hizmet verirler. Butik cafe açmak için tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, özgün bir işletme yapısı ortaya konulmalıdır.

2. Nargile cafe

Nargile cafe açmak için seçilecek mekanın büyüklüğü için herhangi bir koşul yok. Ancak nargiler cafeler genel olarak büyük mekanlarda hizmet verirler. Açık hava bölmelerinin olması gerekir. İç mekanda tütün mamullerinin içilmesinin yasak olmasından dolayı nargile cafeler için birincil şart budur. Cafenin nargile kömürünü yakmak için güvenli bir alana sahip olması da önemli kriterlerden bir diğeridir.

3. İnternet cafe

Bu çeşit cafe işletmelerinde bilgisayarlar ve oyun konsolları bulunur. Tabii her makinenin birbirinden ayrılması, ekranların görünmemesi gizlilik açısından önemlidir. Koltuklar ise uzun süre bilgisayar başında oturulacağı düşünülerek seçilmelidir.

4. Take away cafe

Malzeme gerekliliği en az olan cafe biçimidir. Kurulum aşamasında paket servis yapılacak ürünler için servis kaplarının temin edilir. Karton bardaklar ve gıda kapları temin edildikten sonra, cafede satılacak ürünlerin hazırlanmasında kullanılacak malzemelerin eksiksiz olması, çalışmaya başlamak için yeterlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.