Kamu Dünyasına Dair

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren 8 Banka

Hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvansal ürünlerin ithalatının azaltılması, yerli üretimin teşviki amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından pek çok farklı teşvik veriliyor. Aynı zamanda gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle hayvancılıkla uğraşan vatandaşların işini geliştirmesi amacıyla kamu bankaları ve özel bankalardan uygun faiz oranları, düşük faizli, faizsiz, uzun vadeli, kredi garanti desteği gibi farklı seçeneklerle kredi kullanmalarının önü açılıyor. Ziraat Bankası başta olmak üzere; Denizbank, Garanti, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Şekerbank ve TEB üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Devlet ve özel sektör bankalarından hayvancılık için kullanacağınız krediler; işletme ve yatırım kredisi ana başlığı altında toplanır ve bu krediler de süt hayvancılığı ve besicilik alanında verilen krediler olarak tanımlanır. Krediler hayvan satın alımı ve hayvancılık bakımı, beslenmesi ve işletme giderlerine göre farklılık gösterir. İşletme kredileri en az 12 ay vadeli, yatırım kredileri ise 60 aya kadar vadeli şekilde sunuluyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Bankalar tarafından verilen kredilerde hibe (geri ödemesiz) uygulaması bulunmamaktadır ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan “Genç Çiftçi Hibeleri” kapsamında büyükbaş hayvancılık işleriniz için 30 bin TL’ye kadar hibe desteği alabilirsiniz.

Genç Çiftçi desteği başvuruları için TIKLAYINIZ

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Şartları

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince alınan “Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar” kapsamında hem Ziraat Bankası hem de Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) üzerinden üst limiti 100 bin TL olmak üzere düşük faizli ve faizsiz şekilde hayvancılık kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için ilinizde bulunan Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirsiniz. Söz konusu krediden yararlanabilmek için;

  • Öncelikle gerçekleştireceğiniz hayvancılık faaliyetinin 10 Şubat 2018 tarihli ve 30328 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 11188 sayılı karardaki listede yer alması gerekiyor.

Yayımlanan tebliğe erişmek ve listeyi kontrol etmek için TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası havyacılık kredisine ilişkin istenen evraklara erişmek ve kredi detaylarını öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Denizbank Hayvancılık Destek Kredisi

Denizbank tarafından Hayvancılık kredisi başlığı altında sunulan;

  • Hayvancılık faaliyetlerinde kullanılacak ekipmanlara yönelik kredi,
  • Süt hayvanı alımına ilişkin kredi,
  • Besi hayvanı alımına ilişkin kredi olmak üzere 3 tür kredi bulunmaktadır.

Ekipman Kredisi ve Süt Hayvanı Alım Kredisi

Süt hayvancılığı yapan üretici işletme ve tarımsal işletmelerin büyümesi ve üretimlerini artırmak için ihtiyaç duydukları ekipmanların satın alınmasında finansman desteği sağlanmaktadır. Bu amaçla 60 aya kadar vade uygulanıyor ancak satın alınacak ürünün proforma fatura değerinin yüzde 75’ine kadar kredi sağlanıyor. Süt hayvanı satın alımında da sağlanan krediler için aynı şartlar söz konusu.

Besi Hayvanı Kredisi

Besi sığırı alımı yapmak isteyen işletmelerin ve üreticilerin ihtiyaç duyacakları finansman için 6 ayda bir ödemeli olmak üzere 12 ay vadeli olarak kredi kullandırılıyor. Bu kredide de proforma fatura değerinin azami yüzde 75’i sağlanıyor.

Denizbank hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ!

İş Bankası Hayvancılık Destek Kredisi

İş Bankası tarafından sunulan hayvancılık kredileri; İşletme ve Yatırım kredisi olarak iki başlık altında toplanmaktadır.

İşletme Kredileri

İşletme kredileri kapsamında büyükbaş süt hayvancılığı işletme kredisi veriliyor. Yem, elektrik, veterinerlik hizmeti gibi ihtiyaçlarınızda kullanmanız üzere 24 ay vadeli şekilde kredi kullandırılıyor. Büyükbaş besi hayvancılığı işletme kredisi kapsamında ise benzer ihtiyaçlar için 18 ay vadeli kredi sağlanıyor.

Yatırım Kredileri

Yatırım kredileri başlığı altında büyükbaş süt hayvancılığı hayvan alım kredisi kullanabilirsiniz. Ancak satın alacağınız hayvanın düve belgesine sahip olması ve 1,5–2 yaş arası kültür ırkına ait olması gerekiyor. Bu şartlar altında satın alacağınız hayvanlar için 36 ay vadeli şekilde kredi kullanabilirsiniz.

İş Bankası hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Hayvancılık Destek Kredisi

Garanti Bankası ise “Hayvansal Üretim Kredileri” başlığı altında besicilik ve süt sığırcılığı kredileri sağlıyor. Et üretimi amacıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiren işletmeler için yatırım harcamalarında kullanılmak üzere kredi tesis ediliyor. Süt sığırcılığı kredisiyle ise büyükbaş ve küçükbaş hayvan kredisi dahilinde hayvan alımı, işletme giderleri (elektrik, yem, veterinerlik hizmet giderleri) gibi konularda destek sağlanıyor.

Garanti Bankası hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ! 

Vakıfbank Hayvancılık Destek Kredisi

Vakıfbank’ın uygulamadaki havyacılık kredisi, “Çiftçinin Halinden Anlayan Kredi” başlığı altında süt hayvancılığı işletme kredisi, besi hayvancılığı işletme kredisi şeklinde veriliyor. 12 ay ile 36 aya kadar farklı türlerde ve geri ödemeli şekilde kredi kullanmak mümkün.

Vakıfbank hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ! 

Şekerbank Hayvancılık Destek Kredisi

Şekerbank büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işiyle uğraşan hem besici hem de süt hayvancılığı yapanlara yönelik kredi veriyor. Krediler süt sığırcılığı ve besicilik kredisi ve küçükbaş süt hayvancılığı ve besicilik kredisi şeklinde iki farklı türde kullandırılıyor.

Şekerbank hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ! 

Yapı Kredi Hayvancılık Destek Kredisi

Yapı Kredi, hayvancılık işiyle uğraşanlar için hayvan alım kredisi, süt hayvancılığı kredisi ve genel tüm hayvancılık ihtiyaçları için hayvancılık kredisi veriyor.

Hayvan Alım Kredisi

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçiler ve işletmelerin ihtiyaç duyacakları küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımlarına finansman sağlıyor. 1, 3, 6 ay ödemesiz 60 aya kadar vade uygulanıyor.

Yapı Kredi hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ! 

TEB Hayvancılık Destek Kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) de benzer şekilde süt hayvancılığı kredisi ve besicilik kredisi ismi altında çiftçiye ve işletmelere kredi desteği sağlıyor. Hayvanların yem, bakım ve ilaç masraflarını karşılamak üzere 12 aya kadar vadeli, aylık ve 3 aylık eşit taksitlerle ödemeli kredi sağlıyor. Aynı zamanda yatırım amaçlı olarak da hayvan alımı için 60 ay vadeli 1, 3, 6, 12 ayda bir eşit ve esnek ödeme imkanı sunuyor.

TEB hayvancılık destek kredisi detayları için TIKLAYINIZ! 

Bayanlara Hayvancılık Kredisi

Devlet ve özel bankaların kadın girişimcilere özel olarak düzenledikleri krediler mevcuttur. Ziraat Bankası tarafından sağlanan “Kadın Girişimcilere Özel Destek!” kampanyası dahilinde hayvancılık alanında yapılacak girişimcilik projeleri için destek alınabilir. Kredi tahsis ücretinde yüzde 50 indirim uygulanmaktadır, aynı zamanda 60 aya kadar vadeli şekilde kredi kullandırılmaktadır.

Başvuru ve detaylar için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.