Kamu Dünyasına Dair

Bedelli Askerlik Yapanlar Tazminat Alabilecek mi?

Bedelli askerlik için beklenen haber geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 25 yaş ve 15 bin şartının olacağını belirtti. Bedelli askerlik ile ilgili olarak yapılan açıklamada, bedelli askerlikten yararlananların 25 gün de askere gideceği belirtildi. 25 gün askerlik yapılacak olması, çalışanların tazminat alıp alamayacağı sorusunun sorulmasına neden oldu.

Bedelli Askerlikte Çalışanlar İçin Tazminat

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında; muvazzaf askerlik görevi ile iş sözleşmesi feshedilen işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı bulunur. Yani işten bedelli askerlikten dolayı bir ayrılma söz konusu ise, kıdem tazminatı işçiye ödenir.

Bedelli askerlik için son kararın genel kurul tarafından verileceği belirtildi. Genel kurul tarafından da 25 gün askerlik yapma mecburiyeti getirilmesi halinde, işçi askerlikten dolayı iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak daha önce uygulanan bedelli askerliklerde olduğu gibi askerlik yapma şartı olmadan sadece 15 bin lira ücret yatırılması istenseydi işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacaktı. Kıdem tazminatının işçiye ödenebilmesi için, askerlik şubesinden ”askere sevk belgesi” alınması yeterlidir.

Askerlik Bitiminde İşe Dönüş Hakkı

Askerden dönen ve eski işinde yeniden çalışmak isteyen işçileri alma zorunluğu, 4857 sayılı iş kanunu ile belirlenmiştir. Herhangi bir askeri ya da kanuni görev nedeniyle işinden ayrılan işçiler; bu görevin sona ermesinin ardından 2 ay içerisinde işe girmek istedikleri takdirde işverenin eski işine veya benzeri işte boş yer varsa oraya yoksa da boşalacak ilk işe almak zorundadır.

Aranan şartlar yerine geldikten sonra, işveren iş sözleşmesi yapma gereğini yerine getirmez ise işe alınma isteğinde bulunan işçiye üç aylık ücret miktarında tazminat öder. Kanun maddesi ile askerden dönen ve eski işine dönmek isteyen işçiyi işe alma zorunluluğu getirilmiştir. İşveren, işçiyi çalıştırmaması halinde ise tazminat ödemesi yapar.

Haksız İş Akti Sonlanmasında Tazminat

İşveren tarafından ‘nasıl olsa askere gidiyor’ denilerek haksız şekilde işçi çıkarılırsa, işçi tarafından bu ispat edilirse kıdem tazminatına hak kazanılabilir. Zira kanun ile işçinin hakları koruma altına alınmıştır.

Yıllık İzin İle Bedelli Askerlik

Yıllık izin kullanılarak bedelli askerlikte yapılması mümkün değildir. İşçi kanunen yıllık izninde dinlenmek zorundadır. Herhangi bir yerde çalışması yasaktır. Zaten iş akti tazminat ile birlikte feshedilebilir veya askerlik sonrasında işe yeniden dönüş yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.