Kamu Dünyasına Dair

Bedelli Askerlik Kredisi Veren 9 Banka

Bankalar sundukları birçok hizmet ve kredi çeşitlerinin yanına son yıllarda çıkan bedelli askerlik yasasından dolayı bedelli askerlik kredisini de eklemiştir. Birçok kişinin tercih etmek istediği bu kredi türü, bankalar tarafından uygun faiz ve ödeme olanaklarıyla daha da cazip hale gelmeye başlamıştır. Askere ihtiyaç kredisi olarak ortaya çıkan bedelli askerlik kredisi kendi içerisinde birçok ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Şu an için bedelli askerlik kredisi veren herhangi bir banka bulunmuyor fakat olası bir bedelli askerlik yasasının tekrar yürürlüğe girmesinin ardından tekrardan bedelli askerlik kredisinin bankalar tarafından sunulacağı biliniyor.

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli askerlik, devlet tarafından zaman zaman aktifleştirilen, askerlik çağına gelmiş bireylerin belirli bir ücret ödemek kaydıyla askerlikten muaf olma yasasıdır. Askerlik zamanı gelmiş ve bedelli olarak yapmak isteyen erkeklerin kimi işini gücünü bırakmak istemediğinden, kimi zorlu şartlara dayanabileceğine olan inancının olmamasından kimi ise daha farklı sebeplerden dolayı bedelli askerlik ücretini ödemeye razıdır. Fakat bu miktarı bütçesi karşılayamayanlar soluğu bankalarda almaya başlamıştır. Bedelli askerlik yasasının zaman zaman yürürlüğe girmesinden dolayı bankalar bu yasa üzerinden vatandaşlara hizmet vermek adına birbiriyle yarışır hale gelmiştir. Bu yasaya ait ”Bedelli Askerlik Kredisi” adı altında krediler verilmeye başlanmıştır. Diğer bankaların aksine Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi daha önceden veriyor olmasına rağmen şuan için diğer bankalar gibi böyle bir kredi imkanı sunmamaktadır.

1. DenizBank Bedelli Askerlik Kredisi

DenizBank son yıllarda yaptığı atılımlarla müşteri sayısını oldukça arttırmıştır. Bedelli askerlik yasasının çıktığı 2012 yılında verdiği bedelli askerlik kredisi ile müşteri ağını genişletmeyi amaçlamıştır. Yıllık %16,77 faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi vermiş, 48 aya varan vade imkanları sunarak müşteriye göre esnek bir ödeme planı çıkarmıştır. 36 ay vade ile çekilen 20.000 TL bedelli askerlik kredisi için aylık ödeme miktarınız 636,53 TL’ di. 36 ay sonunda ödeyeceğiniz toplam miktar ise 23,005,08 TL ediyordu. Başvuru için talep ettikleri belgeler ise şunlardı:

  • Nüfus cüzdanı fotokopi ve aslı
  • Gelir belgesi
  • İkametgah belgesi veya son ay adınıza gelmiş resmi fatura
  • Bedelli askerlik için başvuru yapıldığını gösteren belge

2. BurganBank Bedelli Askerlik Kredisi

Müşteri ihtiyacına odaklı çalışmalarını sürdüren BurganBank’ın, bedelli askerlik yasasının tekrar gündeme gelmesinin ardından avantajlı ödeme olanaklarıyla bedelli askerlik kredisi kampanyasını tekrar başlatması bekleniyor. Geçtiğimiz bedelli askerlik yasasında yıllık %18,22 gibi bir faiz oranıyla kredi kullanma imkanı tanıyan bankanın müşterilerine sunduğu kolaylıklardan bir diğeri ise kredilerin 48 aya varan vadelerle kullanılabilir olmasıydı. 36 aylık bir vade seçtiğiniz takdirde aylık ödeme tutarınız 649,44 TL ve toplam ödeme tutarınız ise 23,469,84 TL oluyordu.

3. ING Bank Bedelli Askerlik Kredisi

Hollanda’lı ING Grup merkezli bir banka olan ING Bank günümüz itibariyla ülkemizde de bankacılık alanında hizmet vermektedir. Yine geçtiğimiz yıllarda verdiği hizmetlerden biri ise bedelli askerlik kredisidir. 90 TL masraf ödeyerek alabileceğiniz krediyi, yıllık %16,77 gibi bir faiz oranıyla kullanabiliyordunuz. 48 aya kadar yapılan vadelerle esnek ödeme planları çıkarıldı. 36 aylık vadeyle çekilen bir bedelli askerlik kredisi için aylık ödeme miktarınız 636,53 TL idi. Başvuru aşamasında bedelli askerliğe başvurduğunuzu gösteren bir resmi belge talep ediliyordu.

4. QNB FinansBank Bedelli Askerlik Kredisi

QNB’ ye satışını müteakip hizmetlerini ve müşteri ağını sürekli olarak arttıran FinansBank geçtiğimiz yıllarda verdiği bedelli askerlik kredisi ile de müşterilerine yardımcı olmaya devam etti. Şu an bedelli askerlik yasası yürürlükte olmadığından böyle bir kredi mevcut değildir fakat olası bir bedelli askerlik yasası dahilinde tekrardan böyle bir kredi imkanı sunabilirler. QNB Finansbank diğer bankalara göre farklı bir uygulama sunmuştur. Eğer QNB FinansBank’tan bedelli askerlik kredisi çekecekseniz vade sayınıza göre faiz oranı belirlenir.

  • 1-12 ay vade arası faiz oranı; %1,09
  • 13- 36 ay vade arası faiz oranı; %1,17

Bunlara ek olarak bedelli askerlik kredisi şartları arasında aynı kredi tahsis ücreti de bulunmaktadır. Bu ücret ise bankadan almış olduğunuz kredi miktarının binde biri kadardır. Yani çektiğiniz 20.000 TL’lik bir bedelli askerlik kredisi için 20 TL kredi tahsis ücreti ödemek zorundaydınız. Aynı şekilde yine başvuru yaparken bedelli askerliğe başvurduğunuzu gösteren bir belge istenmiştir.

5. Akbank Bedelli Askerlik Kredisi

Akbank, Türkiye’nin en güçlü bankalarından birisidir. Uzun yıllardır ülkemizde hizmet vermesi, birçok medya organında sıkça reklam vermesi gündemden düşmesini engellemiş ve sürekli hafızalarda kalmıştır. Geçtiğimiz yıllarda çıkardığı bedelli askerlik kredisi ile de yine diğer bankalara kafa tutmayı başarmıştır. Aylık %1,17 faiz oranıyla verdiği krediyi maddi durumunuz krediyi çektiğiniz aylarda ödemeye elverişli değilse dilerseniz 3 aya kadar ilk taksitinizi erteleme imkanı vermişti. 36 aya varan vade imkanlarıyla müşteri ödeme koşullarına uygun bir ödeme planı çıkarılmış ve diğer çoğu bankanın aksine kredi tahsis ücreti ve ek bir belge talep etmemişti. Asker adayının ailesi ve yakınları da bedelli askerlik kredisine başvurabiliyordu.

6. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bedelli Askerlik Kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası, bedelli askerlik kredisini diğer bankalara göre en düşük faiz oranından veren banka konumundadır. Aylık %0,99 faiz oranı ile sunduğu bu krediyi 36 aya varan vadelere bölüştürme esnekliğine sahiptiniz. Aynı zamanda ödemeye hemen başlamak için bütçeniz elverişli durumda değilse 3 ay erteleme özgürlüğü bulunuyordu. Fakat erteleme hakkınızı kullandığınız takdirde aylık faiz oranınızda değişiklikler meydana geliyor ve %0,99 olan faiz oranı %1,05 oluyordu. Aynı zamanda banka, kredi çekimi için kredi çekim ücreti talep etmekteydi. Bu meblağ ise çektiğiniz kredi tutarının binde 5’i kadardı. Bunlara ek olarak banka başvuru esnasında talep ettiği ek bir belge veya ücret belirtmemiştir. Bedelli askerlik yasasının tekrardan çıkması halinde TEB yine bir bedelli askerlik kredisi çıkarabilir.

7. Garanti Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Garanti Bankası da yine geçtiğimiz yıllarda bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasındadır. Aylık faiz oranı %1,19 olarak belirlenen krediyi 36 aya varan vadelere bölme imkanı sunmuştur.

8. TekstilBank Bedelli Askerlik Kredisi

Tekstil Bank bedelli askerlik kredisi verdiği dönemde bu krediyi alan müşterilerinden herhangi bir ek masraf ücreti istememiştir. Aylık %1,05 faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında en düşük faiz oranı ile kredi veren bankalar arasındadır.

9. Abank

Banka bundan önceki bedelli askerlik kredisi verdiği dönemde 3-12 ay vade süresi için faiz oranını %1,09 olarak belirlemişti. 13-36 ay vade süresi için ise %1,13. Kredi hayat sigortası ve kredi tahsil ücreti gibi ek masrafları bulunmaktaydı, fakat dilediğiniz takdirde bu masraflar kredi tutarınıza eklenebiliyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.