Kamu Dünyasına Dair

Bedelli Askerlik 2018

5 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik için yapılacak açıklama merak ile bekleniyordu. 26 yaş-20 bin lira ve 25 yaş-15 bin lira ihtimalleri üzerinde duruluyordu. Bedelli askerlik ile ilgili son olarak Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada bedelli askerliğin hangi yaş grubunu kapsayacağını ve ücretinin ne kadar olacağını belirtti. Bedelli askerliğin Ekim ayına kalmayacağını, torba yasa ile önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

2018 Bedelli Askerlik Şartları, Ücreti

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik ile ilgili merak edilen soruyu cevapladı ve 2018 bedelli askerlik şartlarını açıkladı. Yaptığı açıklamada;

” Bedelli askerlikle ilgili düzenleme plan bütçe komisyonundaki torba yasaya konulacak. Bu hafta komisyon aşamaları biterse haftaya da Genel Kurulda görüşmeler nihayete erecektir. Bedelli askerlik düzenlemesinde 25 yaş sınırı ve 15 bin Türk Lirası beden ön görülüyor” ifadelerini kullandı. Bedelli askerlikten yaklaşık olarak 400 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

Bedelli askerlik ile daha önce Ekim ayına kalabileceği belirtilmişti. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada ise, bedelli askerliğin en kötü ihtimalle Ekim ayına sarkabileceği ancak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile çıkarılabileceği de ifade edilmişti.

25 Gün Askerlik Yapılacak!

Bedelli askerlik ile ilgili müjde geldi. Bedelli askerliğin 25 yaş ve 15 bin lira ücret ile yapılabileceği ifade edildi. Bedelli askerlik yapacak olanlar, 15 bin Türk Lirası ödeyerek 25 gün de askerlik hizmetini yapacaklar. 25 günlük askerlik hizmeti ve 15 bin Türk Lirası ücret karşılığında, askerlik görevi tamamlanmış olacak.

Bedelli askerlik için 25 yaş ve 15 bin liranın öngörüldüğü, bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olanın genel kurul olduğu belirtildi. Böylece üzerinde durulan yaş ve ücret ihtimallerinden birisi doğrulanmış oldu.

Bedelli Askerlik Daha Önce Ne Zaman Çıktı?

Bedelli askerlik daha önce 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında çıkarıldı.

2011 yılında çıkarılmış olan bedelli askerlikte 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında askerlik vazifesini yerine getirmiş sayıldılar. Yasa ile birlikte 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutuldular.

Bedelli askerlik son olarak 2 Aralık 2014 tarihinde çıkarıldı ve 1 Ocak 1988 doğumlular ile daha önceki tarihlerde doğanları kapsadı. 2014 yılı bedelli askerlik ücreti olarak 18 bin TL alındı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.