Kamu Dünyasına Dair

Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama ! Geri Alınabilir mi?

Uzun seneler önce açılan ve başka bankalarla iş yapmaya başladıktan sonra önceden kullanılan bankalarda unutulan paralar zamanla yüzlerce milyon liraya varan bir değere ulaştı. Kimisi 10 Türk Lirası gibi ufak paraları kimisi ise belki de bir ev alabilecek parasını banka hesaplarında unuttu ve zaman aşımı sorunu ile karşı karşıya kalma tehlikesiyle yüzleşti. 2016 senesinden bu yana bol bol haberi çıkan bu gelişmenin ardından insanlara “Bankada unutulan param var mı” şeklindeki meraklarını gidermek için çeşitli yollar aramaya başladılar. Bankalarda unutulan paraları sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı ve bu işlem sonucunda bankada para unutulduğu ortaya çıkarsa söz konusu paranın nasıl geri alınacağı unutkan halk tarafından merak edilen bir gündem maddesi haline geldi. Bu yazımızda “Bankada unutulan param var mı” endişesine düşen kişiler için bankada unutulan para sorgulama işlemini detaylı bir şekilde anlatacağız ve “Bankada unutulan para nasıl geri alınır” sorusunun yanıtı vermeye çalışacağız.

Son Zamanların Popüler Sorusu: Bankada Unutulan Param Var mı?

Geçen sene Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan duyuruda son on senedir hiçbir işlemin gerçekleşmediği hesaplarda yaklaşık 115 milyon Türk Lirası’nın unutulduğu ortaya çıktı. Bu duyurunun ardından ortaya çıkan bir diğer detayda ise şimdiye kadar bankalarda unutulan paraların yer aldığı hesaplar arasında en yüksek bakiyeye sahip olanının 284 bin dolarlık büyüklükte olduğu bildirildi. On senedir bankalarda unutulup hiçbir işlemin gerçekleşmediği hesaplarla ilgili gerek bankalar gerekse haber kanalları sürekli duyurular yaparak vatandaşın mağdur olmaması, bankada unutulan para sorgulama işlemini gerçekleştirmesi için çeşitli duyurular yaptı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklama neticesinde ortaya çıkan verilere göre banka hesaplarında yalnızca sıradan vatandaşlar değil; şirketler, dernekler, devlet kurumları, siyasi partiler ve vakıflar da paralarını unutmuş durumdalar.

Her sene Şubat ayının başlangıcı ile Mayıs ayının son günü arasında bankalarda unutulmuş paranın olup olmadığının sorgulanması için hem bankalar hem de TMSF internet üzerinden hizmet vermeye başlar. Örneğin; Şubat 2017’den başlamak üzere bankalar zaman aşımına uğrayan emanet, mevduat ve alacaklar hakkındaki duyurularını resmi internet siteleri üzerinden yayınladı. Ayrıca bankada para unutup unutmadığını merak eden vatandaşlar zamanasimi.org/tbb adresine giderek açılan internet sitesi sayfasının arama motorunun da yardımıyla bankada unutulan paralarının olup olmadığını, varsa bu paranın hangi bankada unutulduğunu ve miktarının ne olduğunu öğrendiler.

Bankada unutulan paraların zaman aşımına uğrayıp Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu’na devredilmeden önceki son fırsat tarihi ne yazık ki 15 Haziran 2017’ydi. 15 Haziran 2017’ye kadar müşterisi oldukları bankaların şubelerine gidip hesaplarını kapatmayan ve alacaklarını tahsil etmeyen vatandaşların birikmiş ve unutulmuş bakiyeleri TMSF’ye devredilmiş oldu. Anadolu Ajansı’nın fon kaynaklarından aldığı istihbarata göre Aralık 2016’nın son günü itibariyle zaman aşımına uğradığı için banka kuruluşları aracılığıyla TMSF’ye ön bildirimi gerçekleştirilen 528.876 tane banka hesabı bulunmuştur. Bu hesapların 437.317’si mevduat hesabı iken 4.751’i katılım fonu hesabı, 86.808’i ise alacaklardan oluşmaktaydı.

“Bankada unutulan param var mı” diye araştırma yapmayanlar olduğu için 2016’da bankalarda unutulup TMS’F’ye devredilen hesaplarda yaklaşık olarak 93 milyon Türk Lirası, 2015’te tam olarak 94,5 milyon Türk Lirası, 2014’te 95,2 milyon Türk Lirası, 2013 senesinde ise 119 milyon Türk Lirası bakiye bulunmaktaydı.

Bankada Unutulan Para Nasıl Öğrenilir?

Bankalarda unutulan paranız olup olmadığını merak ediyorsanız iki farklı yolla cevaba ulaşabilirsiniz. İlk olarak nüfus cüzdanınızı yanınıza alarak hesabınızın olduğu bankaya gidip veznedeki sorumlu kişiye kimliğinizi teslim ettikten sonra “Bankada unutulan param var mı” diye sorarak bankalarda unutulan paraları sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Burada banka çalışanı size “Şu kadar para şu hesabınızda unutulmuş” dediği zaman unuttuğunuz parayı çekmek istediğinizi ve söz konusu hesabı artık aktif olarak kullanmadığınız için kapatmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra banka çalışanı sizden bu beyanın doğruluğunu ibraz etmeniz için bir imza isteyecektir. Gerekli imzayı ilgili boşluğa attıktan sonra banka hesabını kapatmış olursunuz.

İkinci yol olarak zamanasimisorgu.tmsf.org.tr ya da tbb.org.tr/zamanasimi.html sayfasına giderek ilgili ekranlardaki arama motorunu ya da paylaşılan listeyi kullanarak adınıza kayıtlı olan herhangi bir hesapta kaç paranın unutulmuş olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayfalardaki listeler her sene Mayıs ayı sonunda kaldırılır ve bu tarihten sonra “bankada unutulan param var mı” diye merak edip siteye giren kişiler şu uyarı ile karşılaşırlar:

“Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesi birinci bendine göre, “Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.” Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr) ile Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr)) ilan edilmektedir.
Söz konusu Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Mayıs sonu itibariyle ilandan kaldırılmıştır.”

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan paranızı geri almak için paranızı unuttuğunuz bankaya kimlikle gitmeniz ve bankada sorumlu kişiyle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Diğer taraftan “Bankada unutulan param var mı?” diye merak edip bir araştırma yaptınız ve bu araştırma sonucunda bankada bir miktar para unuttuğunuzu ama son işleminizin üzerinden on senenin üzerinde bir vakit geçtiğini öğrendiniz diyelim. Eğer tarih ilgili sene için son günü (genelde Haziran ayının ortası olur) geçmiş ise bu durumda size kötü bir haberimiz var. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesinde de belirtildiği üzere; bankalarda açtırmış olduğunuz mevduat, katılım fonu gibi hesaplar ile birlikte emanet ve alacaklar konusundaki hak sahibi kişinin en son talebi, işlemi ya da herhangi bir resmi hareketinin gerçekleştiği tarihten itibaren on sene içerisinde bir daha herhangi bir hareketlilik olmazsa bu hesap bünyesindeki para zaman aşımına uğramış olmaktadır. Bu durumda “Bankada unutulan para nasıl geri alınır?” sorusuna verilecek yanıt ne yazık ki hesapta para unutan kişiler için pek iç açıcı olmayacaktır. Paraları zaman aşımına uğrayıp TMSF’ye, yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredildiği için izlenmesi gereken prosedür uzayacaktır. Eğer ki paranın unutulmasında vatandaş değil de söz konusu bankanın herhangi bir suçu ya da sorumluluğu varsa kişi tüketici hakem heyetlerine başvurabilir, avukatına danışarak hatanın kaynağını belirtip TMSF’den ya da bankadan parayı geri almak için yasal süreç başlatabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. meryem odacı dedi ki:

    unutulan paramı almak istiyorum annem le küs olsugum icin söylemedı şimdi söyledi nasıl alabikirim bu parayı

    1. analiz ekibi dedi ki:

      Yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz Meryem Hanım