Kamu Dünyasına Dair

Bankalar Dışında Kredi Alabileceğimiz Kuruluşlar Var mıdır?

Ev, araba, işyeri ya da bir başka sebepten dolayı nakde ihtiyacı olan kişilerin ilk olarak başvurdukları yerler genellikle bankalar olur. Eş, dost gibi kaynaklardan sonuç alamayan kişilerin her ne kadar bankaya başvursalar da bazen sonuç alamayabilirler. Bu duruma sebep olan şey ise kişinin kredi notunun düşük olması, kara listede olması ve buna benzer sebepler olur. Bu tür durumların sebebi ise geçmişte alınmış olan kredilerin geri ödemesi söz konusu olduğu zaman gecikme ya da ödememe gibi durumların ortaya çıkmasıdır. İşte bu nedenle bankadan bir sonuç alamayan kişiler, banka dışında kredi veren finans şirketleri ararlar. Bu tür kredi veren şirketler ya da kredi veren kurumlar bulunduğu için bireyler bu yolları da deneyebilir. Yasal olarak başvurabilecek bireysel kredi veren özel şirketlerden bazıları;

Banka Dışında Kredi Veren Yerler Hangileridir?

1. Esnaf Kefalet Kooperatifleri

Banka dışında kredi veren yerlerin arasında en önemli yerlerden birine sahip olan Esnaf Kefalet Kooperatifleri sizlere oldukça makul oranlarla kredi verebilir. Bir esnaf arkadaşınızın sizin yerinize kredi çekmesi de mümkün. Adınıza belirlenmiş olan bir kota üzerinden kredi kullanır ve kotanın dolması halinde de kredi kullanamazsınız.

2. Oyak

Ordu Yardımlaşma Kurumu açılımına sahip olan bu yer Ordu personellerine kredi vermekte olan bu kuruluş Oyakbank’ın kurulup satılmasının ardından eskisine nazaran daha olumsuz şartlara sahip olsa da günümüzde de düşük faizli kredi vermeye devam ediyor. Fakat talepler eskisi kadar yüksek değil.

3. Polsan

Polisler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak için Polis Sandığı tarafından kredi ve yardım dağıtımı yapılıyor.

4. İlksan

Tüm öğretmenlerin üyeliği isteğe bağlı olarak yapılmış olan İlksan, OYAK ve Polsan’a benzer bir şekilde çalışma sistemine sahiptir. Üye öğretmenlere bir limit üzerinden uygun oranlarla kredi fırsatı sunan İlksan, piyasaya göre düşük faiz oranlarına sahiptir.

Bu kurumlar özel imtiyaza sahip olan kurumlar olup bunun dışında çeşitli finans kuruluşları da kredi verme yetkisine sahiptir.

5. Koç Finans

Tüketici kredisi ve konut kredisi verme yetkisine sahip olan Koç Finans, yasal bir finans kuruluşu olarak taşıt kredisi konusunda da uzmanlaşmıştır. Anlaşmalı otomobil markaları üzerinden verdiği krediler ile birlikte Türkiye’de oldukça önemli bir yere sahiptir. Koç Finans tarafından doğrudan sunulmakta olan teminatsız bir tüketici kredisi bulunmasa da biraz önce bahsi geçen krediler haricinde motosiklet kredisi, eğitim kredisi, mutfak – banyo kredisi ve mobilya kredisi gibi kredilerin de verildiği biliniyor. Konut teminatı üzerinden de kredi verildiği biliniyor. Koç Finans kredi başvurusu için yapmanız gereken şey resmi internet sitesi üzerinden bir form doldurmak olacaktır. Diğer yandan Tepe Home, Wall Street English, Bilge Adam, Yamaha Motosiklet, Honda motosiklet ve Lineadecor satış noktalarından da başvuru yapabilirsiniz. Son olarak Ford bayilerinin de Koç Finans ile çalıştığını unutmayın.

6. DD Mortgage

Ülkemizde konut kredisi satma konusunda lisans sahibi olan DD Mortgage kurumu kredi ürünü olarak yalnızca konut kredisi sunar ve bu kuruluşun tek amacı da mortgage yani konut kredisi üzerinden kazanç sağlama yönündedir. DD Mortgage şirketi aracılığı ile konut kredisi almak isteyen kişilerin resmi internet sitesine girdikten sonra kırmızı renkli Hemen Başvur butonuna tıklamaları ve karşılarına gelecek olan form üzerinde yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmaları yeterli olur. Diğer yandan 444 77 73 numarasını arayarak DD Mortgage’a merak ettiğini tüm soruları iletebilirsiniz. Bu şirket konut kredisi konusunda uzmanlığa sahip olduğu için bünyesinde birbirinden farklı onlarca konut kredisi profiline sahiptir. Bu da kişiden kişiye göre değişebilen geniş bir yelpazeyi işaret eder. Bu sebeple bu şirket aracılığı ile kendinize uygun bir kredi bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Ancak bu şirketin bankalara oranla daha yüksek oranda faiz verdiğini de bilmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ise firmanın ilave olarak kazanç sağlama isteği.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.