Kamu Dünyasına Dair

Bağ-Kur Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur, ülkemizdeki sigorta kapsamlarından bir tanesidir. Bu sigorta kapsamındakiler de belirli bir prim ödeyerek ve sigortalı olarak emekli olduktan sonra alacakları maaşın temelini oluştururlar. Ayrıca devletin indirimli sunduğu sağlık hizmetinden de faydalanabilirler. Bağ-Kur kapsamındakiler için de sunulmakta olan birçok özel hizmet vardır. Borç sorgulama da bunlardan bir tanesidir. Biz de bu yazımızda “Bağ-Kur borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Bağ-Kur Borç Sorgulama İşlemi

Bağ-Kur kapsamındaki kişiler primlerini yatırdıkları sürece devlet tarafından verilen hizmetlerden faydalanabilirler. Eğer borcunun ne kadar olduğunu ya da borcunun olup olmadığını kişi bilmiyorsa bunu Bağ-Kur borç sorgulama işlemi ile kolayca öğrenebilir.

Bağ-Kur borç sorgulama işlemi internet üzerinden sunulan işlemlerden bir tanesidir. Artık Bağ-Kur borcunuzu öğrenmek için bir kuruma giderek sıra beklemenize gerek yoktur. Sisteme giriş yaparak ne kadar borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bağ-Kur borç sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet Bağ-Kur borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-Devlet sisteminden Bağ-Kur borç sorgulama işlemini aynı zamanda TC no ile Bağ-Kur borcu sorgulama olarak da adlandırabiliriz. Çünkü sisteme giriş yaparken hem TC kimlik numarası hem de E-Devlet şifresini istenir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden ücret karşılığında temin edebilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sistemin açıklamasını sağlayın. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu sayfada ilk olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekiyor. Bunun için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girin. Gereken bilgileri girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girebilirsiniz. Böylece Bağ-Kur borç sorgulama işleminiz de gerçekleşmiş olur.

Bağ-Kur Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Maaş Sorgulama İşlemi

E-Devlet sistemi üzerinden birbirinden farklı birçok hizmet sunuluyor. Bağ-Kur borç sorgulama kapsamındaki hizmetlerden bir diğeri de Bağ-Kur maaş sorgulamadır. Maaş sorgulama işlemi E-Devlet şifreniz ile E-Devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilir. Eğer bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz yukarıda belirttiğimiz şekilde temin edebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi daha önceden E-SGM sitesinden de yapılabilmekteydi fakat bu site hatalı bilgiler verdiği için kapatıldı. Şimdi bütün devlet işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor.

Maaş sorgulaması için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Açılan bu sayfada “Kimliği Şimdi Doğrula” butonuna basarak TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Böylece sisteme giriş yapmış olursunuz. Bu adımlardan sonra sorgulama işlemini de gerçekleştirmiş olursunuz.

Bağ-Kur borç sorgulama kapsamındaki önemli konulardan bir diğeri de “Bağ-Kur prim ne kadar?” sorusudur. Her sene belirli oranlar belirlenir ve Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler bu oranlarda prim ödemesi yaparlar. Bu oran 2017 için % 34,5 olarak belirlenmiştir. Borcu olmayanlar prim miktarında ayrıca indirim almaktadır.

Bağ-Kur Maaş Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Emeklilik Sorgulama İşlemi

Sigortalılar belirli bir süre çalıştıktan ve prim ödemesi yaptıktan sonra artık emekliye ayrılırlar. Emekliye ayrılabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Yaş, sigortalı gün sayısı ve prim ödeme süresi gibi olan bu şartlar tamamlandığı sürece sigortalı kişi emekliye ayrılabilir. Bağ-Kur borç sorgulama kapsamındaki önemli konulardan birisi de Bağ-Kur emeklilik sorgulamadır.

Bağ-Kur kapsamında emeklilik sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden kolayca yapılabilir. Bağ-Kur’dan emeklilik sorgulama işlemini yapmak için yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu sayfada istenen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Tamam” butonuna tıklayarak Bağ-Kur’dan emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bağ-Kur Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Borç Affı Nedir?

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler belirli bir dönem prim ödemesi yaparak emekliye ayrılırlar. Fakat bazı durumda bu sigortalı kişiler primlerini zamanında ödeyememektedir. İşte bu durumda da bu kişilere bu uygulama yapılır. Bağ-Kur borcu bulunan kişiler devletin sunduğu indirimli hizmetten faydalanamazlar. Bu yüzden Bağ-Kur borç affı sayesinde borçları yeniden yapılandırılır ve ödeme kolaylığı sağlanır.

Bağ-Kur borcu olan kişiler Bağ-Kur borç yapılandırma sayesinde borçlarını yapılandırabilir ve daha kolay bir ödeme planı ile ödemelerini tamamlayabilir. Bağ-Kur borcunu yapılandırma kapsamındaki hizmetler yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yürürlüğe girmiştir. Bağ-Kur borçlarını yapılandırma ile ilgili olan başvurular ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılmaktadır. Af kapsamında yapılandırma işlemini yapabilecek kişiler ise şu şekilde belirtilmiştir:

  • Esnaf ve sanatkarlar.
  • 12 ay veya daha fazla süre ile prim borcuna sahip olan sigortalılar
  • Çiftçi veya Tarım Bağ-Kurlu olan sigortalılar

Ayrıca daha önceden prim borcu yapılandırmaya katılmış olanlar ve yapılandırmalarının iptali için başvuranlar da Bağ-Kur borcunu yapılandırmaya katılabilirler.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Nedir?

Bağ-Kur hizmet dökümü belgesi sayesinde BAĞ-KUR ile ilgili bütün bilgilerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Bütün sorgulamaları bir çatı altında toplayan E-Devlet sistemi hizmet dökümü için de sorgulama imkânı vermektedir. Daha önceden bu sorgulama E-SGM üzerinden de yapılabiliyordu fakat güvenlik açıklarından dolayı artık sadece E-Devlet sistemi üzerinde yapılabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifrenizi temin ettikten sonra yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek kimliğinizi doğruladıktan sonra sisteme giriş yaparak hizmet dökümünüzü alabilirsiniz.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.