Kamu Dünyasına Dair

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kullandığımız motorlu araçların ömürleri vardır. Bu araçlar her ne kadar mekanik olarak kuvvetli yapıda olsalar da uzun süreli kullanımda ömürlerini doldurup sorunlar çıkarabilirler. Bu yüzden araçların düzenli bakımını yapmak gerekir. Araç bakımları yani araç muayeneleri düzenli olarak yapıldıkça araçların ömrü uzar. Ayrıca araba bağlı sorunlardan dolayı kaza ihtimalini de düşürür. Fakat her araç sahibi aracına aynı özeni göstermediği ve muayene ücretlerini ödemediği için araç bakımı çok tercih edilmezdi. Devlet hem trafik kazalarının önüne geçmek hem de araç bakım ve muayenesine dikkat çekmek için; yasa kapsamında zorunluluk getirdi.

Şimdilerde araç muayeneleri zorunlu olarak yapılıyor. Üstelik araç muayeneleri devletin izin verdiği tek kurum olan Tüvtürk tarafından yapılabiliyor. Araç muayenesi yaptırmayan kişiler hakkında trafikten men edilmeye kadar uzanan cezalar verilirken, muayene zamanı geciktiren ve araç muayene borçlarını ödemeyenlere para cezası uygulanıyor. Araç muayenesi çok kullandığımız bir terim olmakla beraber aslında ”araç vize” ibaresi daha uygundur. Şimdi sizlere araç vizesi işlemlerinin nasıl yapıldığı ve araç vize sorgulamanın nasıl ve nerelerden yapılacağından bahsedelim.

Araç Vizesi Nedir?

Araç vizesi; motorlu veya motorsuz araçların trafikte yer alması için teknik özellikleri bakımından uygun olup olmadığının kontrol edildiği işlemlere denir. Bu işlemler devletin izin verdiği muayene istasyonları tarafından randevu usulü ile yapılır. Aracın belli periyotlar ile yapılan teknik bakımı ve ihtiyaç varsa onarımı sonucunda araç sahibine gerekli evraklar verilir. Bu evrakların dışında araç vize işlemleri ruhsata işlenir. Böylece trafik çevirmelerinden araçların muayenesinin düzenli yapılıp yapılmadığı anlaşılır. Ülkemizde araç vizesi işlemleri zorunlu olarak yapılır.

Araç vizesini yaptırmayan araç sahiplerinin araçlarını satması yasaktır. Bu satış gerekli mercilere bildirildiği takdirde satıcı hakkında cezai işlem uygulanır. Araç vizesi işlemleri ülkemizde tek yetkili kurum olan Tüvtürk tarafından yapılır. Tüvtürk muayene istasyonlarından randevu alarak belli periyotlarla araç muayenesi yapılır. Bu muayenelerin ücreti ödendikten sonra muayene bilgisi ruhsata işlenerek kişi yasal zorunluluğu yerine getirmiş olur. Her yıl araç vizesi ücretleri değişiklik gösterir. Bizlerin araç vizesi işlemleri yapmadan önce araç muayene ücreti hesaplama ve araç muayene sorgulama işlemlerini yaparak; muayene için ödeyeceğimiz yenilenmiş ücreti ve muayene tarihimizi öğrenebiliriz.

Araç Vize Ücreti 2017

Araç vize ücretleri her yıl değişiklik gösterir. Bu ücretlerin yenilenmiş hali Tüvtürk online sitesinden duyurulur. Her motorlu aracın muayenesi için ayrı ayrı belirlenen fiyatlar üzerinden araç vize işlemleri yapılır. İşte 2017 yılı araç muayene ücretleri;

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Vize Sorgulama İşlemi

Araç vize sorgulama işlemlerinin muayene periyoduna göre yapılması gerekir. Çünkü aracın muayene tarihindeki bir değişiklik sizin aracınızın muayenesi yapamamaya ve ceza kesilmesine neden olur. Araç muayene veya araç vize sorgulamaları e-Devlet sitesinden kolayca yapılır. E-Devlet muayene sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapın.

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu ekranda sorgulama işleminin ilk basamağı olan ” TC kimlik No ve e-Devlet şifresi” girilmesi gerekir.
 • Bu iki bilgi doğru formda girildikten sonra ” Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklanır.
 • Bu işlem sonucunda aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz.

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu ekranda görüldüğü üzere ok ile belirtilmiş yerleri doldurmanız gerekir.
 • Aracın plaka numarası ve trafik tescil belgesi seri numarasını doğru bir şekilde girin.
 • Ardından ruhsatta yer alan muayene rapor numarasını da girin ve ” Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Bu işlem ile aracınıza ait muayene bilgileri ekrana gelecektir.

E-Devlet Resmi Sitesinden Araç Vize Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Tüvtürk Araç Muayene Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç vize işlemlerini yapabilme yetkisi bulunan tek kuruluş Tüvtürk’dür. Her ilde Tüvtürk muayene istasyonları bulunur. Bu istasyonlardan yapacağınız muayeneler ancak devlet tarafından kabul ediliyor. Ülkemizdeki fazla araç sayısını düşününce çok da fazla olmayan Tüvtürk muayene istasyonların gidince muayene için çok bekleme korkusuna kapılmayın. Çünkü Tüvtürk muayene istasyonların araç vize işlemlerini yapmak için gitmeden önce araç muayene randevusu almanız gerekir. Araç muayene randevusu olmayan kişilerin araç vizesi işlemlerini yapması mümkün değildir. Bu yüzden Tüvtürk resmi sitesinden araç randevusu alabilir ya da Tüvtürk çağrı merkezini arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Size randevuda ayrılan tarihte Tüvtürk istasyonlarında bulunursanız muayene işlemleriniz yapılır. Tüvtürk resmi sitesinden araç muayene sorgulama işlemleri de yapılıyor. Bu işlemleri yapmadan randevuya gitmeyin. Çünkü daha önceden ödemediğiniz bir muayene borcu varsa ya da ödenmemiş trafik cezaları varsa araç muayenesi yapamazsınız. Eğer ödenmemiş bir trafik cezanız varsa ve siz tam da muayene tarihinde giderseniz yüksek olasılıkla kapıdan dönersiniz. Hali ile randevu tarihini kaçırarak bir de araç muayeneyi geciktirdiğiniz için ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu tür bir sorunun oluşmasına mahal vermemek için araç muayene sorgulama işlemini mutlaka yapın. Muayene sorgulama işlemlerine yapmak için aşağıdaki linke tıklayın ve Tüvtürk sitesine giriş yapın.

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu ekranda görüldüğü gibi aracınızın önce plakasını girin.
 • Daha sonra da muayene numarasını sisteme girin.
 • Son olarak resimdeki kodu da kutucuğa girdiğinizde ”Sorgula” butonuna tıklayınız.
 • Bu sayede muayene bilgileri ekrana gelir.

Tüvtürk Resmi Sitesinden Araç Muayene İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç muayene sorgulama işlemleri sonucunda öğrendiğiniz randevu tarihi ve muayene bilgilerini mutlaka kayıt altına alın. Eğer muayene yapılmasına engel bir durum yok ise aracınızın muayene tarihi geldiğinde gerekli evraklar ile muayene istasyonlarına gitmeniz gerekir. Tüvtürk’ün araç muayenesi için getirilmesini istediği evraklar;

 • Araç ruhsatı,
 • Zorunlu trafik sigortası yaptırdığına dair güncel belge,
 • Eğer başka birinin aracını muayeneye getirdiyseniz vekalet belgesi,
 • LPG ve CNG’li araçların yakıt tankının bilgi etiketi
 • Sıvı gaz sistemi onaysız araçların ise montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporunu muayeneye gelirken mutlaka getirmesi gerekir.

Araç muayenelerinden önce aracın gaz emisyon ölçümü yapılır. Bunu işlemi yaptırdıysanız önceden mutlaka belirtiniz. Ayrıca unutmayın; Tüvtürk muayene işlemleri ”nakit para” ödemesi kabul eder. Bu yüzden kredi kartı ile ödeme yapılması kesinlikle yasaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.