Kamu Dünyasına Dair

Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin pek çok işlemi vatandaşlara online olarak internet üzerinden yaptırma imkanı sunması ile beraber insanların önceleri devlet dairelerinde uzun zaman kaybederek yaptırdığı birçok işlem artık çok daha kolay bir hal aldı. Buna bağlı olarak aynı şekilde araç sorgulama ve plakadan araç sorgulama işlemi de devletin sağladığı imkanlar sayesinde internet üzerinden online olarak yapılabiliyor. Üstelik bunun için herhangi bir zaman ve süre kısıtlaması da bulunmuyor. Dilediğiniz her yerden, her zaman yani 7/24 e-devlet kapısını kullanarak online araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemlerini çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere otomobil piyasası oldukça hareketli bir piyasa. Çok popüler olan bu piyasada bazı durumlarda insanlar güvensizlik gibi problemler ile de karşı karşıya kalabiliyorlar. İnsanlar hem manevi olarak hem de maddi olarak bir zarara uğramamak için artık araç sorgulama sürecini çok titiz bir şekilde yürütmek istiyorlar. Fakat eski yöntemler ile bunlar yapıldığı zaman insanlarda hem zaman bakımından hem de nakit bakımından olumsuz bir dönüş olabiliyordu. Hem insanların satın alacakları araçlar ile ilgili herhangi bir endişe yaşamadan güvenilir bir şekilde sorgulama yapsınlar diye hem de tüm bu işlemlerini çok kolay bir şekilde gerçekleştirsinler diye Emniyet Genel Müdürlüğü oldukça pratik bir sistem hayata geçirdi. Bu sistem sayesinde artık araç bilgilerine çok kolay bir şekilde ulaşmak mümkün oluyor.

Aslında yapılması gereken oldukça basit. Artık herkes, sadece trafik için değil devlet ile olan pek çok işlemlerinde e-devlet sistemini kullanıyor ve zamandan tasarruf ediyor. Aynı şekilde araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemleri de e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için herhangi bir mesai saati de bulunmuyor. Üstelik sisteme dilediğiniz her yerden internet bağlantınız olması koşulu ile hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Bu sistemin sunduğu edevlet araç sorgulama işlemi sayesinde bir aracın alımını ya da satımını yapacağınız zaman o araç hakkında istediğiniz hemen hemen her bilgiye pratik bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden egm araç sorgulama sistemi vatandaşların güvenilir bir şekilde araba alma ve satma işlerini yürütmelerine olanak tanıyor.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nerelerden Yapılır?

1. Online (EGM) Plaka Sorgulama İşlemi

Online olarak plaka sorgulama işleminizi hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu resmi internet sitesindeki hizmet bölümünde kolay bir şekilde yapabilirsiniz hem de e-devlet kapısı sisteminden bu işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde bulunan bu sistem sayesinde online olarak plaka sorgularken ve araç sorgulama işlemi yaparken aracın trafik cezaları ile ilgili ve hasar kayıtları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Burası trafik sorgulama işlemlerini yapmak için oldukça pratik bir sisteme sahip. Ancak öncelikli olarak sisteme girmek için isminizi, soyisiminizi, T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor.

EGM Araç Sorgulama ve Plaka Sorgulama İşlemi için https://egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx

2. E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinin yanı sıra e-devlet sisteminden de araç sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün. Ancak e-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikli olarak bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor.

E-devlet şifresi edinmek için en yakınınızdaki herhangi bir PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Fakat almış olduğunuz bu şifreyi hiç kimseyle paylaşmamalısınız. E-devlet sistemine giriş yapmak içni her defasında yeniden şifre almanız gerekmeyecek. Bir defa alınan şifreler sürekli olarak kullanılabilir. Fakat e-devlet sistemine girmek için PTT şubesine gidip şifre almak size zor geliyorsa yeni getirilen bir sistem ile bu sorun da çok kolay bir hal aldı. Eğer düzenli olarak internet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın internet bankacılığı sistemine giriş yaptıktan sonra direkt olarak isterseniz e-devlet sistemine de bağlanmanız mümkün. Bu sayede herhangi bir şifre almanıza gerek kalmayacak. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra araç sorgulama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi ve internet bankacılığı haricinde tüm araç sorgulama işlemlerini yapmak için e-devlet sistemine mobil imza, e-imza ve T.C. kimlik kartı ile de giriş yapabilirsiniz.

E-devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama İşlemi için https://turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama

3. GİB Plaka Sorgulama İşlemi

Bunların yanı sıra gib araç sorgulama işlemlerini de internet üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Fakat bu işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine ya da e-devlet sistemine girmenize gerek yok. Tüm sorgulama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün.

Örneğin motorlu taşıt sorgulaması ve ödeme yapmak için de bazı önemli bilgilerin eksiksiz şekilde girilmiş olması gerekiyor. Bu sorgulama için istenen bilgiler; plaka, planın özel plaka olup olmadığı bilgisi, T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ve tescil tarihi. Tüm bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “tamam” butonuna basarak sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

GİB Motorlu Taşıt İşlemleri ve Araç Sorgulama için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

4. SMS Yolu İle Araç Sorgulama

Tüm bu sistemlerin ve yöntemlerin yanı sıra devlet internet kullanmayanlar için de oldukça pratik bir sistem bulunuyor. Eğer siz de internet kullanmıyorsanız ya da bu işlemleri internet üzerinden yürütmek istemiyorsanız sms ile araç sorgulama işlemini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Araç satın almak isteyen kişiler son dönemde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulmuş olan bir sistem ile sadece SMS atarak araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemini yapabiliyorlar. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için SMS atacağınız numara 5564 olacak. Buraya sorgulatmak istediğiniz araç ile ilgili bilgileri göndererek pratik bir biçimde tüm sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Buradan sorgulamak istediğiniz aracın hasar bilgilerine de ulaşmanız mümkün olur. Çünkü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, tüm vatandaşlara satın almak istedikleri araçlar ile ilgili hasar sorgulama hizmeti verir.

Şase no ile araç sorgulama işlemi yapmak için SMS yöntemini kullanmak oldukça pratik bir seçenek. Ancak şase no ile araç sorgulama işlemi için SMS göndereceğiniz zaman bu işlemin 5 TL tutarında ücretlendirileceğini de bilmeniz gerekir. Bu tutar hattınızın faturasına hangi operatörü kullanıyor iseniz yansıtılır.

Örneğin eğer aracın yalnızca hasar bilgisini sorgulamak istiyorsanız “HASAR S ŞASİ NO” yazıp bunu 5664’e kolay bir şekilde gönderebilirsiniz. Fakat bu işlem için sizden 5 TL ücret alınır. Ancak bunu bir yere ödemeniz gerekmeyecek. Çünkü siz bir şey yapmadan direkt olarak faturanıza yansıtılacak.

Bunun dışında eğer dilerseniz biraz daha detaylı bilgi almanız da mümkün. Biraz daha detaylı bilgi almak için o SMS’e cevap olarak “DETAY S ŞASİ NO” yazabilirsiniz ve gönderebilirsiniz. Bu işlem sonrasında size aracın markası, modeli, trafiğe çıkış tarihi, son sahibi, son sahibinde olduğu süre, kaskosunun durumu, kaskosunun süresi, kaskosuz olduğu toplam süre ve plaka değişimi gibi merak edebileceğiniz oldukça önemli bilgiler gönderilmiş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.