Kamu Dünyasına Dair

Araç Satışında MTV Ödemesi Kim Tarafından Yapılır?

Araç sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda 2 kez olmak üzere ocak ve temmuz aylarında ödenir. Kara taşıtları, uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları için tahsil edilen MTV, ilgili aracın trafik sicil kaydının yapılmasıyla birlikte hesaplanmaya başlar ve aracın trafik sicil kaydı silinene kadar ödenir. MTV ödemelerinin aksatılması halinde alım satım işlemlerinde sorun yaşanabilir. Bu sebeple satış işlemlerinin öncesinde söz konusu aracın üzerinde MTV borcu olup olmadığı sorgulanmalı, aracın borcu varsa bu borç kapatılmalıdır. 

MTV Borcu Olan Aracın Satışı

MTV borcu olan aracın satış işlemi yapılamaz. Noterde gerçekleştirilen satış işlemleri sırasında araca ait tüm borçlar görüntülenir, bu borçların ödemesinin yapılmaması halinde satış işleminin tamamlanması mümkün değildir.

Temmuz Ayında Satılan Aracın MTV Borcunu Kim Öder?

İkinci 6 aylık dönemin borcu 1 Temmuz itibariyle vergi ekranına düşer. Söz konusu vergi borcu 1 Temmuz ile 31 Temmuz arasında ödenmelidir. Bu tarihler arasında ödeme yapılmadığı takdirde MTV borcu, Ağustos ayından itibaren cezalı ödeme durumuna geçer.

1 Temmuz tarihinden itibaren satış işlemi yapılacak aracın vergi borcu araç sahibi adına kesilir. Bu yüzden satışın gerçekleşmesi için vergi borcunun araç sahibi tarafından ödenmesi gerekir. Yani aracını satmak isteyen araç sahibi Temmuz ayı itibarıyla aracının 2. döneme ait 6 aylık taksitini ödemelidir.

Araç sahibi MTV ödemesini yapması için alıcıyla anlaşarak bu ücreti aracın satış tutarından düşebilir. Ancak resmi olarak ödeyecek kişi araç sahibidir.

Temmuz Bandrolü Ödemeden Satış Yapılır Mı?

1 Ocak ile 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak satışlarda noter görevlisi; araca ait vergi borcu, faiz borcu, gecikme faizi ve vergi cezalarının ödendiğini gösteren belgeyi araç sahibinden talep eder. Bu belge olmadan araç satılamaz. Öte yandan temmuz ayı için geçerli olan bu durum, ocak bandrolü ödemeden satış yapılır mı sorusunun cevabı için de geçerlidir.

Vergi Borcu Yapılandırılmış Araç Satışı

Vergi borcu yapılandırılmış aracın borcu ödenmeden satış işlemi gerçekleştirilemez. Satış işleminin gerçekleştirilebilmesi için araç sahibi tarafından yapılandırılmış borcun tamamının ödenmesi gerekir.

MTV Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplaması yapılırken aracın yaşı, motor hacmi gibi faktörler dikkate alınır. Araç yaşlandıkça araç için ödenecek vergi miktarında da düşüş söz konusu olur. Otobüs için hesap yapılırken koltuk sayısı, kamyon için hesap yapılırken de azami toplam ağırlık miktarına bakılır.

Aracınız için ödeyeceğiniz vergi tutarını, aracınızın bilgilerine göre aşağıdaki bağlantıda mevcut olan bilgileri baz alarak hesaplayabilirsiniz.

2019 yılı Motorlu Taşıtlar Vergi tablosunu incelemek ve ödemeniz gereken vergi tutarını hesaplamak için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.