Kamu Dünyasına Dair

Araç Şase No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik sorgulamaları artık online bir şekilde internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. İnsanların sık sık başvurduğu bu sorgulamalardan bir tanesi de plakadan araç sorgulama işlemi oluyor. İnsanlar araç alıp satarlarken işlemlerin güvenilir bir şekilde yürüyebilmesi için öğrenmeleri gereken tüm bilgileri kısa sürede bilmek istiyorlar. Bu nedenle plakadan araç sorgulama işlemi yapılarak çok pratik bir biçimde aracın daha önce bir kaza yaşayıp yaşamadığı, üstünde herhangi bir vergi borcunun ya da ödenmemiş bir cezanın olup olmadığı gibi bilgilere ulaşabiliyorlar. Aynı şekilde bu sorgulama ile birlikte sigorta bilgileri de rahatça öğrenilebiliyor.

Bu şekilde rahatça araç sorgulama yapabilmek için iki yöntem izlenmesi gerekir. Bu yöntemlerden bir tanesi online olarak yapılacak olan işlemler olur. Diğer yöntemde ise bilgilere ulaşmak isteyen vatandaşlar diledikleri GSM operatörünü kullanarak SMS atıp bilgilere ulaşabilirler. Plakadan araç sorgulama işlemi genel olarak e-devlet sistemine e-devlet şifresi ile, internet bankacılığı ile, T.C. kimlik kartı ile, e-imza ya da mobil imza ile giriş yaparak yürütülebilir. E-devlet sistemi devlet koruması ve uygulaması tekelinde olduğu için her türlü sorgulamayı yapmak adına oldukça önemli ve güvenilir bir sisteme sahip. Bu sorgulamayı yaptıktan sonra artık güvenilir bir biçimde araç alımı ya da satımı yapmanız mümkün olur. Çünkü araca dair tüm hasar bilgilerine, kaza bilgilerine, sigorta poliçelerine ve benzeri önemli bilgilere ulaşmış olursunuz. Yani bu portal hasar kaydı sorgulama olarak da kullanılabilir.

Şase No ile Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç şase no sorgulama işlemi de yine devletimizin sunduğu imkanlar sayesinde pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak elbette araç şase no sorgulama işlemi yapmak için ilgilenilen aracın şase numarasının bilgisinin kişide olması gerekir. Fakat araç şase no sorgulama işlemleri sayesinde herkes aracın plakasını bilmek zorunda kalmaz, eğer şasi sorgulama için gereken numaraya sahip ise bu bilgi ile de istediklerine ulaşabilir.

Tüm bu işlemler elektronik ortamdan çok kısa sürede yapılabilir. Araç şase no sorgulama işlemi sayesinde aracın kaza durumu yaşayıp yaşamadığı, darbe almış olan bir parçasınnı bulunup bulunmadığı gibi bilgilere ulaşmak mümkün olur. Ancak bu bilgilere ulaşmak için araç şase no sorgulama işleminin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmesi gerekir. Bu resmi internet sitesinde şasi no ile araç özellikleri sorgulama işlemini yapmak için çeşitli servisler yer alır. Gerekli bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması halinde işlem kısa sürede gerçekleşir.

SMS ile Araç Şase No Sorgulama

Araç şase no sorgulama işlemi için yalnızca internet bağlantısı gerekmez. Eğer istenilirse SMS yolu ile de bu sorgulama işlemleri kısa sürede yine çok pratik bir şekilde yapılabilir. Eğer satın almak istediğiniz bir aracın kaza detaylarının bulunduğunu düşünüyorsanız ve bu bilgilere ulaşmak istiyorsanız sadece şasi numarasını bilerek bunu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey telefonunuzdan SMS yerine aracın şase numarasını yazmanız sonrasında da bu mesajı 5564 göndermeniz yeterli olur. Bu süreçte siz mesaj gönderdikten sonra otomatik olarak sorgulama yapılır ve gerekli bilgiler yine kısa mesaj ile size gönderilir. Bu sayede ilgilendiğiniz aracın bir kaza geçmişinin bulunup bulunmadığını öğrenmeniz mümkün olur.

Üstelik bu servisten merak ettiğiniz bir aracın kaza geçmişini ve kaza durumunu yalnızca SMS göndererek öğrenmek durumunda da değilsiniz. Eğer isterseniz elektronik ortamdan da bu işlemlerin hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Bi diğer bilmeniz gereken nokta ise tüm bu SMS gönderme işlemlerininin ücretli olduğu. Çünkü online ortamdan tamamen ücretsiz olarak yapabileceğiniz bu işlemleri eğer SMS göndererek yapmak isterseniz bu size ekstra olarak bir maliyet şeklinde geri döner. Eğer araç şase no sorgulama işlemini SMS ile yapıyorsanız bu işlem 5 TL ile ücretlendirilir. Fakat bu ücreti bir yere gidip ödemeniz ya da kredi kartı ile ödeme yapmanız gerekmez. SMS’i gönderdiğiniz hattın operatörü tarafından bu ücret faturaya yansıtılarak tahsil edilir. Eğer hat faturasız ise bakiye eksiltilerek direkt olarak bu tutar tahsil edilmiş olur. O yüzden bu işlemi yapmadan önce bir kez daha düşünmenizde fayda var. Eğer ki internet kullanımı sizin için çok zor değilse ve yakınlarınızda ücretsiz internet bulunuyor ise bu işlemlerin her birini SMS yerine online olarak internet üzerinden yapmanızı öneririz. Ancak 5 TL’nin çok yüksek bir meblağ olmadığını düşünenler için bu bilgilerin direkt olarak cep telefonlarına detaylı olarak gelmesi de oldukça kullanışlı bir yöntem olur.

Adım Adım Şase No ile Araç Sorgulama İşlemi

Şase no ile araç sorgulama işlemi SMS kullanılarak oldukça pratik olur. Bunun için yapmanız gereken tek şey cep telefonunuzun SMS bölümüne gelmek ve oraya “HASAR S ŞASİ NO” yazmak olacak. Sonrasında bu bilgilere ulaşmak için mesajı 5664 numarasına göndermeniz yeterli olur.

Bu ilk SMS’ten sonra size kısa bir mesaj ile kaza ve hasar bilgisi gönderilir. Ancak eğer merak ettikleriniz yalnızca bunlar ile sınırlı değil ise sistemde kayıtlı olan daha detaylı bilgileri de telefonunuza isteyebilirsiniz. Bunun için de tekrar aynı numaraya yani 5664’e “DETAY S ŞASİ NO” yazıp da mesaj atabilirsiniz.

Bu mesajı sonrasında size aracın modeli, markası, trafiğe çıkış zamanı, son sahibi ve araca sahip olduğu süre, kaskosunun var olup olmadığı bilgisi, kasko süresi ve plaka değişimine dair oldukça önemli bilgiler detaylı olarak SMS ile gönderilir.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir araba alım satım sürecinde öğrenilmesi gereken en önemli bilgilerden bir tanesi elbette aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığı olur. Bu işem hme e-devlet sistemi üzerinden hem de tramer sorgulama sistemi üzerinde pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra hasar kaydına dair sorguyu yine SMS ile de yapmanız mümkün. Hasar kaydı için öncelikli olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza 3 farklı giriş sistemi geliyor. Bunlardan sizin için en uygun olanını seçip giriş yapmak üzere gerekli görülen bilgileri doldurmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra “ara” butonuna tıklayarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigorta sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Sistemlere girdikten sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak sorgulama butonuna tıklayıp merak ettiğiniz araç ile ilgili sigorta sorgulamasını yapabilirsiniz. e-devlet sisteminden giriş yapmak için sadece T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterli olur. Bunun yanı sıra e-devlet sorgulamaları için sisteme girebilmek adına herhangi bir bankanın internet bankacılığı hizmetini kullanmanız da yeterli olur. Önce internet bankacılığına girip e-devlet sistemine yönlenebilirsiniz ya da e-devlet sisteminden internet bankacılığı ile giriş yapma bölümüne tıklayabilirsiniz.

SBM Sistemi ile Araç Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

e-devlet Sistemi ile Araç Sigorta Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.