Kamu Dünyasına Dair

Herkesin Kolayca Uygulayabileceği Araç Park Etme Teknikleri

Yeni ehliyet almış olanlar ya da çok sık araç kullanmayanlar için en büyük problemlerden biri de araba park etme meselesidir. Geri geri gidecek olmanın ve bu eylemin çok sık yapılmamış olmasının yarattığı stres yüzünden gereksiz bir gerilme meydana gelir ve sürücüler bu stres yüzünden çok basit hatalar yapabilir. Oysa park etme teknikleri doğru bir şekilde incelendiğinde ve gerilimden uzak bir şekilde birkaç kez bu teknikler denendiğinde arabanızı son derece kolay bir şekilde park edebilirsiniz.

Unutmayın ki park etme işlemi düşündüğünüzden çok daha önemli ve özen gerektiren bir mevzudur. Yapacağınız bir hatalı park yüzünden acilen o bölgeden çıkış yapması gereken aracın çıkışını engelleyebilir ve kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz. Araba park etme tekniklerini bilmeye sürücüler yüzünden her gün binlerce hatalı park ile karşı karşıya kalınıyor ve bu hatalı park meseleleri itfaiye, çöp arabası gibi büyük arabaların geçişlerini engellediği gibi önemli problemlerin meydana gelmesine sebep olabiliyor. Bu ve bunlara benzeyen sebepler yüzünden park etme teknikleri konusunda kendinizi geliştirmenizde ve size sunulan teknikleri birkaç kez deneyip ustalaşmanızda fayda var.

Araba Nasıl Park Edilir?

Araç park etme teknikleri şoförden şoföre farklılık göstermekle birlikte her bir tekniğin belirli püf noktaları bulunur. Bu noktaları kavradıktan ve birkaç kez pratik yaptıktan sonra sizde aracınızı stressiz ve kusursuz bir şekilde park edebilirsiniz.

1. Paralel Park Etme

 • Geri geri park etme yöntemlerinden biri olarak kabul edilen bu metot günümüzde en yaygın kullanılan
 • Park etme teknikleri arasında bulunur. Paralel bir şekilde arabanızı park etmek için aşağıdaki aşamalara dikkat etmeniz gerekir.
 • İlk olarak park halindeki aracın yaklaşık yarım metre kadar yanına aracınızı yaklaştırın.
 • Burada en dikkat etmeniz gereken şey sizin aracınızın ve yanınızda olan arabanın tamponlarının birbirine paralel pozisyonda olmasıdır.
 • İki aracın tamponu birbirine paralel haldeyken direksiyonunuzu tamamıyla sağ tarafa doğru kırın.
 • Direksiyonu kırdıktan sonra yavaş bir şekilde geri geri hareket etmeye başlayın.
 • Arkanızda yer alan arabanın plakasını yan aynanızda görene dek geri geri sürmeye devam edin.
 • Plakayı yan aynada gördüğünüz zaman ise 45 derecelik açıyı elde ettiğinizi anlayabilirsiniz. İşte tam bu noktada durun.
 • Direksiyonu sola çevirmek kaydıyla tekerlerinizi düz hale getirin ve arabayı geri geri sürmeye devam edin.
 • Sizin arabanızın ön tarafı, önünüzde bulunan aracın arka tamponu ile aynı hizada olduğu zaman durun.
 • Durduğunuz esnada tamamıyla direksiyonunuzu sol tarafa doğru çevirin.
 • Aracınızı geri geri sürün ve nihayetinde final adımı olarak direksiyonu sağa çevirip tekerlerinizi düz hale getirin. İşte aracınızı park ettiniz bile.
 • Park işleminiz bittiğinde dikkat etmeniz gereken nokta önünüzdeki ve arkanızdaki araçların rahat bir şekilde çıkıp çıkamadığının takip edilmesidir. Unutmayın her an acil bir durum olabilir ve sizin yaptığınız hatalı bir park, başkalarının can ve mal kaybına sebep olabilir. Bu yüzden her zaman park işleminizi gerçekleştirdikten sonra çevrenizdeki araçların durumunu da düşünmeyi ihmal etmeyin.

2. Geri Geri Park Yöntemi

 • Yukarıda anlattığımız yöntem haricinde basit ve uzun anlatım gerektirmeyen geri geri park ediş yöntemi de bulunuyor.
 • Bu yöntemde aracın ileri ve geri hareket etmesi esas alınıyor.
 • Aracı geri geri park ederken arka tamponun herhangi bir cisme yaklaşması halinde sürücü arabayı geri vitesten çekip normal vitese geçirir ve ileri sürmeye başlar.
 • Yeteri kadar ileriye gidildiği ve çarpma riskinin ortadan kalktığı durumda ise yeniden geri geri gidilir.
 • Park işlemi sonlandırılana kadar ileri ve geri gitme adımları uygulanır.
 • Bu metot çok tercih edilen ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü hem vakit kaybını hem de stresi artırabilir.

3. Düz Park Etme Tekniği

 • Şüphesiz ki en basit park etme tekniği düz park etme yöntemidir. Park etme teknikleri arasında yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her sürücü tarafından en kolay şekilde gerçekleştirilen bu yöntemi uygulayabilmek için en büyük ihtiyaç müsait bir alanın olmasıdır. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ise ne yazık ki bu tip imkanlarla karşılaşmak pek mümkün olmuyor.
 • İki araç arasına park etme gereği olmadığında ve arabanızı doğrudan park alanına sokmanızın mümkün olduğu durumlarda park alanı ne taraftaysa direksiyonunuzu o yöne doğru aracınızın uygun açı oluşturacağı şekilde kırın.
 • Direksiyonu kırdıktan sonra arabanızı uygun boşluğa doğru ilerletin ve park işleminizi bitirdiğinizde aracınızı durdurun.
 • Bu konuda en dikkat etmeniz gereken şey ise eğer yanınızda araç bulunuyorsa bu araçların kapılarının rahat açılabilir konumda olup olmadığıdır. Arabanızı park ederken yan taraftaki araçlara çok fazla yanaşmayın ki sürücü ve yolcular arabalara binmek istedikleri zaman kapıları kolaylıkla açabilsin ve araçlarına rahat bir şekilde girebilsinler.

Araba Park Etmeyi Öğrenmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer ki araba sürmeye yeni yeni başlayan biriyseniz park ederken zorluk yaşamanız çok doğaldır. Park etme tekniklerini okuduğunuz yazılardan, analiz ettiğiniz görsellerden ya da izlediğiniz videolardan anlayabilseniz de bunları pratikte uygulamak birdenbire mümkün olmaz. Bu yüzden öğrenene kadar deneme yapmaya çalışın. Park etme tekniklerini denerken geniş geniş arabanızı park edebileceğiniz mekanları seçin. İlk etapta dar yerlere park etmeye çalışmak sizi hem daha büyük strese sokar hem de hata yapmanız halinde gereksiz hasarların oluşmasına sebep olabilir.

Ayrıca park etme tekniklerini kavramanın bir diğer yolu ise diğer park edenleri izlemektir. Şoför koltuğunun yanında oturup ustaca arabasını park edebilen bir aile ferdinizin ya da arkadaşınızın performansını izleyebilirsiniz. Bu süreç içerisinde vitesi nasıl değiştirdiğini, direksiyonu hangi durumlarda ne kadar kırdığını, aynalardan nasıl faydalandığını, aracı durdurup hareket ettirdiği konumların hangileri olduğunu doğru bir şekilde analiz etmeye çalışın.

Aynalarla olan ilişkinizi de geliştirmeye çalışın. Özellikle geri geri bir şekilde park etmek için en temel mesele aynalardan efektif bir şekilde faydalanmaktan geçer. Aynalar ile olan ilişkinizi ne kadar geliştirirseniz bu durum size park esnasında o kadar büyük kolaylık sağlar. Bu ilişkiyi geliştirmek ve doğru bir şekilde ayna kullanmayı öğrenmek için de müsait alanlarda denemeler gerçekleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.