Kamu Dünyasına Dair

Araç Muayene Sorgulama ve Muayene İptali Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi, aracın türüne göre düzenli olarak yaptırılması gereken ve sürücüleri hem yasalara uymak hem de kendi can güvenliği ve aracının iyiliğini düşünmek açısından bir adım öne taşıyan bir aktivitedir. Düzenli olarak araç muayenelerinin yapılması ile beraber trafikteki tehlikeli araç sayısı azalmakta ve hem bu araçların sürücülerinin hem diğer sürücü ve yayaların can ve mal kaybının önlenmesi sağlanmaktadır. Aracını muayene ettirmek isteyen kişiler ilk olarak randevu alırlar ve randevu günü geldiğinde arabalarını muayene istasyonlarına götürürler. Peki, araç muayene sorgulama işlemi nasıl yapılır, bir aksilik çıktığında araç muayene iptali nasıl gerçekleştirilir?

Araç Muayene Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracınız için muayene istasyonlarından randevu aldıktan sonra gerek konum gerek ise randevu tarihini öğrenmek için araç muayene sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Muayene tarihi ya da diğer detaylarla ilgili herhangi bir bilgiyi unutmanız halinde hem TÜVTURK’ün sitesinden hem de e devlet uygulaması üzerinden çok kolay bir şekilde araç muayene sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1.  TÜVTÜRK Üzerinden Araç Muayene Sorgulama

Yazının devamında yer alan bağlantıya tıklayarak TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir randevu aldıktan sonra randevuya ilişkin bilgileri muayene öncesinde olduğu gibi muayene sonrasında da görmenizi sağlayan TÜVTÜRK’ün online sorgulama sistemi istasyon adı, hizmet tipi, muayene tarihi ve muayene sonucu gibi bilgileri listelemektedir.

Söz konusu bağlantıya tıklayıp TÜVTÜRK’ün araç muayenesi sorgulama hizmetini açtığınızda karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsündeki sayfa çıkacaktır. Bu sayfaya aracınızın plaka numarasını ve muayene numarasını girdikten sonra alt kısımda yer alan güvenlik kodunu da yazarak “sorgula” butonuna basmanız halinde muayene sorgulama işleminizi sonuçlandırabilir ve muayeneye ilişkin tüm detayları görebilirsiniz.

TÜVTÜRK üzerinden plakadan muayene sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!.

2. E Devlet Üzerinden Plakadan Muayene Sorgulama

Araç muayene sorgulama işlemlerini E devlet çatısı altından da gerçekleştirmeniz mümkündür. Onlarca hizmetin yer aldığı e devlet üzerinden TÜVTÜRK bünyesi altında gerçekleştirdiğiniz her adıma yönelik servis alabilirsiniz.

E devlet sitesinde plakadan araç muayenesi sorgulama işlemi için ilk olarak adres çubuğunuza Turkiye.gov.tr yazın ve siteyi açın. E devlet’e her giriş yaptığınızda olduğu gibi sağ üst bölümde bulunan sisteme giriş alanına tıklayın ve e devlet şifrenizle TC kimlik numaranızı ilgili boşluklara girip girişi gerçekleştirin.

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi giriş yaptıktan sonra açılan ana sayfada sol üst alanda yer alan Turkiye.gov.tr sitesinin logosunun hemen altında E Hizmetler başlığı var. Bu başlığa tıklamanız halinde e devlet bünyesinde yer alan onlarca hizmeti tek bir liste içerisinde görebilirsiniz.

Sıralama alfabetik olarak A’dan Z’ye doğru gittiği için TÜVTÜRK hizmetlerini bulmak için ilk olarak bu hizmetleri bünyesi altında bulunduran Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’nın yer aldığı bölmeye gelmelisiniz. Yani hizmetler arasından U harfine gelip buradan bakanlığın hizmetlerini görün. Bakanlık çatısı altında da birbirinden farklı hizmetler yer alacaktır. Alt başlıkların içerisinden TÜVTÜRK’ü bulun ve “TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama” ya da “TÜVTÜRK Muayene Randevu Listeleme” başlıklarından birine tıklayarak araç muayene sorgulama işleminizi gerçekleştirin.

Sorgu ekranı açıldığında araç plaka numaranızı ve muayene numaranızı girmeniz istenecektir.

TÜVTÜRK çatısı altında yer alan hizmetlerden sırasıyla şu şekilde faydalanabilirsiniz:

  • TÜVTURK Mobil Muayene İstasyon Bilgisi Sorgulama; araç muayenesi yaptırabileceğiniz istasyonların listesini görebilirsiniz.
  • TÜVTURK Muayene Durum Sorgulama; araç muayenenize yönelik durumu sorgulayabilirsiniz.
  • TÜVTURK Muayene Randevu İptal; muayeneye ilişkin randevuyu iptal edebilirsiniz.
  • TÜVTURK Muayene Randevu Kayıt; sistem üzerinden araç muayenesi kaydı yaptırabilirsiniz.
  • TÜVTURK Muayene Randevu Listeleme; almış olduğunuz randevuların listesine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Muayene Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

SMS ile Araç Muayene Sorgulama Hizmeti Var mı?

Şu anda TÜVTÜRK’ün SMS ile araç muayene sorgulama hizmetinin bulunduğuna dair resmi bir açıklama yok. Fakat yukarıda da anlattığımız gibi araç muayenenize yönelik sorguları TÜVTÜRK ya da e devlet üzerinden ücretsiz ve son derece kolay bir şekilde, iki dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayene İptali Nasıl Yapılır?

Araç muayenenize yönelik bir randevu aldıktan sonra bu randevuyu iptal etmek de oldukça basittir. TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden ya da e devlet üzerinden randevu iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayene İptali

TÜVTÜRK üzerinden araç muayene iptali yapmak için ilk olarak tuvturk.com.tr adresini açarak sitenin ana sayfasına giriş yapın. Ana sayfada da diğer sayfalarda da sağ kısımda “Ücretsiz Randevu” yazan bir menü göreceksiniz. Bu menüde “randevu al, güncelle, iptal et” seçeneklerini görmektesiniz. Tüm bu seçeneklerden faydalanmak için aracınızın plaka numarasını, ruhsat seri ve numarasını ve şehrinizi girerek “devam” butonuna basın. Eğer henüz bir randevu almadıysanız bu sayede bir randevu oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan randevu aldıysanız randevu tarihinizi güncelleyebilir ya da randevunuzu tamamen iptal edebilirsiniz.

Araç muayene iptal işlemlerinizi aynı zamanda TÜVTÜRK’ün 0850-222-88-88 numaralı çağrı merkezine ulaşarak da yapabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra gerekli talimatları yerine getirerek randevunuzu iptal edebilirsiniz.

1. E Devlet Üzerinden Araç Muayene İptali

E devlet sistemi üzerinden araç muayene iptali için de yine Turkiye.gov.tr adresine gidiyorsunuz ve tıpkı yukarıda anlattığımız gibi giriş yapmadıysanız sisteme giriş butonuna tıklayarak TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra sol bölümde yer alan E Hizmetler yazısına tıklayarak bütün hizmetlerin yer aldığı listeyi açıyorsunuz.

Alfabetik olarak bütün hizmetlerin sıralandığı bu listede U harfine gelerek Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’nı buluyorsunuz. TÜVTÜRK’e ilişkin muayene işlemlerinin tümü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı çatısı altında yer aldığından bakanlığı bulduktan sonra alt başlıklar arasından TÜVTÜRK’ü buluyorsunuz ve TÜVTÜRK hizmetlerinden “TÜVTÜRK randevu iptal” butonuna tıklıyorsunuz.

TÜVTÜRK Randevu İptal seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrana araç plaka numaranızı girip gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

E-Devlet Araç Muayene Randevu İptali için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Ücretleri Nedir?

TÜVTÜRK’ün resmi sitesinde yer alan bilgilere göre araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Çekici, tanker, otobüs ve kamyon tipi araçlar: 267,86 Türk Lirası

Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, römork, yarı römork, özel amaçlı taşıt: 198,24 Türk Lirası

Motosiklet, motorlu bisiklet, traktör: 101,48 Türk Lirası.

Araç Muayene Borcu Sorgulama

TÜVTÜRK hizmetlerinde sadece nakit para kabul edildiği için kuruma doğal olarak borçlanmanız mümkün değildir. Fakat araç muayene borcu sorgulama işlemi yerine muayeneden önce aracınıza ilişkin bütün vergi borçlarını ve trafik cezalarını sorgulamanız, eğer cezanız ya da borcunuz varsa bunları ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumda muayene randevunuz olsa bile işleminiz gerçekleşmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.