Kamu Dünyasına Dair

Araç Muayene Cezası Nedir?Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

Motorlu ya da motorsuz her türlü aracın trafiğe çıkması için belirli standartlara sahip olması gerekir. Bu standartları karşılayamayan araçlar yapılacak olan muayeneden geçemeyecekleri için trafiğe çıkması da yasaklanmış olur. Ülkemizde araç muayene etme yetkisine sahip olan tek kuruluş Tüvtürk olduğu için herkesin belirli aralıklarla Tüvtürk’e giderek araçlarını muayene ettirmesi gerekir. Böylelikle hem aracı süren kişinin, hem yolcuların hem de diğer araç ve bu araçlarda olan kişilerin hayatı da güvence altına alınmış olur. Üstelik muayenesi tamamlanmış bir araç daha az sorun çıkartacağı için masraf da yapmaz. Fakat bazı kişiler araçlarını muayene ettirmez ya da ettirmeyi geciktirirler. Bu gibi durumlarda Tüvtürk gecikme cezası uygular. Araç muayene cezası da burada devreye girer.

Araç Muayene Gecikme Cezası

2017 yılında araç muayene ücreti çekici, tanker, kamyon ve otobüs için 267,86 TL; römorklu ya da römorksuz traktör ile motorlu bisiklet ve motosiklet için 101,48 TL ve minibüs, kamyonet, otomobil, römork, yarı römork, arazi taşıtı ve özel amaçlı taşıt için 198,24 TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Emniyetsiz ya da ağır kusurlu olan araçların muayenesi onaylanmaz. Bu sebeple de bireyler kimi zaman muayenelerini geciktirir. Fakat bu gibi durumlarda, muayenesiz araç cezası verilir.

1. Tüvtürk Tarafından Tespit Edilmesi Halinde Verilen Ceza

Araç muayenesini geciktiren kişiler, trafik polisine yakalanmaması halinde muayene için Tüvtürk’e gittikleri zaman geciktirmiş olduğu ay başına ceza alır. Bu noktada artan günler bir aya tamamlanır. Örneğin araç muayenesini 124 gün geciktiren bir kişiye 4 ay 4 gün yani 5 aylık ceza yazılır. Ceza için hesaplama yapılırken ay, %5 oran ve aracın tipi önem taşır. Eğer bir otomobile sahipseniz bu durumda 198,24 x 5 x 0,05 hesabı yapmanız gerekir. Buradan çıkan sonuç 49,56 TL olur.

2. Trafik Polisinin Tespit Etmesi Halinde Verilen Ceza

Trafik polisi ya da yetki sahibi bir kişi tarafından trafik kontrolü sırasında yakalanmanız halinde 95 TL tutarında idari para cezası ödemeniz gerekir. Fakat bu cezayı belirtilmiş olan süre dahilinde ödemeniz halinde %25 oranında indirimden faydalanabilir ve 71,25 TL ödeyebilirsiniz. Trafik polisi tarafından yakalanmış olan kişilerin bir hafta içinde muayene yaptırması gerekmekte olup bu süre zarfı içinde bu kişilerin araçları trafikten men edilir. Bununla birlikte üç ya da daha fazla defa muayenesiz bir şekilde araç sürdüğü tespit edilen kişilere her seferinde idari para cezası uygulanacak ve bu kişiler trafikten men edilecektir.

Trafikten çekme belgesi alan kişiler belgeleyebilmeleri halinde gecikme bedeline tabi tutulmazlar. Bununla birlikte araç muayene cezası ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin vakti geldiği zaman araçlarını muayene ettirmeleri gerekir.

3. Gecikme Cezası Verilmeyen Özel Durumlar

Araç muayene cezası verilmesi konusunda bazı istisnalar bulunur. Bu istisnalar yurt dışına çıkartılmış olan araç ya da araç sahipleri için geçerli olur. Hali hazırda yurt dışında yaşayan bireylerin araçlarının yurt içinde olması durumunda bu kişilerin yurda giriş yapması halinde en geç bir ay içinde muayene için Tüvtürk’e gitmesi gerekir. Bir ay içinde aracını muayene için Tüvtürk’e götürmeyen kişilere ise %5 oranında ceza uygulanmaya başlar.

Bunun haricinde ticari sebeplerden dolayı yurt dışında olan araçların da yurt içine giriş yapması halinde bir ay içinde muayene için Tüvtürk’e götürülmesi gerekir. Yine aynı şekilde tanınmış olan bu süre zarfı dahilinde muayene için götürülmeyen araçlara %5 oranında ceza uygulanmaya başlar.

Gecikme bedelinin alındığı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bir aylık zaman dilimi dahilinde aracın muayeneye götürülmemesi halinde bu kişilerden
  • Bir aylık zaman dilimi dolduktan sonra yurt dışına çıkan kişilerden
  • Yurt dışında yaşadığını ispat edemeyen kişilerden

trafik belgesinde belirtilmiş olan tarihten başlamak üzere yurt dışında geçirilen süreler de dikkate alınmadan ücret alınır.

Gezi gibi sebeplerden dolayı kısa süreli yurt dışına çıkan kişilerden trafik belgesinde yazılmış olan muayene tarihi üzerinden başlamak üzere yurt dışında geçirilen süre hesaba katılmadan araç muayene cezası tam bir şekilde alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.