Kamu Dünyasına Dair

Araç Motor Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araba satın almak istiyorsanız ilgilendiğiniz araba ile ilgili fiyat pazarlığına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi de araç motor sorgulama işlemidir. Araç motor sorgulama işlemi sayesinde söz konusu aracın geçmişte ne gibi arızalar yaşadığı, motor başta olmak üzere herhangi bir parçasında herhangi bir değişim yapılıp yapılmadığı gibi bilgiler kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Araç motor sorgulama işleminin önemli olmasının sebeplerinden biri de satıcının kötü niyetli bir şekilde alıcıyı kandırmasını engellemesidir. Alıcı, resmi kayıtlardaki bilgileri görerek aracın hasar durumu hakkında bilgi sahibi olur ve kandırılma ihtimalini en aza indirgemiş olur. Diğer taraftan aracın aldığı hasar ve yaşadığı parça değişimi ne kadar çoksa fiyat da o derece fazla düşük olacaktır. Aracın hasarlı noktalarını ve değişen parçalarını araç motor sorgulama işlemi ile öğrenerek pazarlıkta elinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Araç hasar kaydı sorgulama ya da bir başka deyişle araç motor sorgulama işlemi hem internet üzerinden hem de SMS aracılığıyla son derece kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Alım satımlarda kötü niyetli davranışların ortadan kalkmasını sağlayan araç hasar sorgulama işlemi ile alıcı konumundaki kişiler ikinci el araba alışverişinde kendilerini daha rahat hissediyorlar.

Araç motor sorgulama işlemi sayesinde yalnızca aracın hasar durumu ortaya çıkmaz aynı zamanda arabada yaşanan en küçük değişikliğin raporu bile karşınıza çıkar. Satıcı size kendi kimlik bilgileri ile ilgili gerekli detayları vermiyorsa araç motor sorgulama işlemini aşağıda anlattığımız yöntemlerden biriyle gerçekleştirip ortaya çıkan sonucu size göstermesini talep edebilirsiniz.

SMS Aracılığıyla Arabanın Hasar Kaydını Sorgulama İşlemi

Türkiye’de faaliyet veren Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, TeknoSACELL, BIMCELL gibi bütün operatörlerden 5664’e kısa mesaj göndererek arabaların hasar raporlarını sorgulayabilirsiniz ve sorgulamanın devamında yeni bir SMS daha göndererek daha detaylı bilgilere ulaşmanız da mümkündür.

Araç motor sorgulama işlemi için arabanın plaka kodunu boşluk bırakmadan yazıp 5664’e bir kısa mesaj yollayabilirsiniz. GSM operatörünün ne olduğu fark etmeksizin bütün operatörler için bu işlemin ücreti 4 Türk Lirası’dır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse 34 AAA 1234 plakalı bir araba için hasar sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız plakayı 34AAA1234 şeklinde yazmanız ve 5664’e bu mesajı SMS olarak göndermeniz gerekiyor.

Plakayı yazarak gönderdiğiniz SMS’in ardından araç hasar kaydına ilişkin şuna benzer bir kısa mesaj alacaksınız. “Kayıtlarımıza göre xxx2345 şasi numaralı araç iki adet kazaya karışmıştır. KZ1: 01/01/2016 ERP-Çarpma 570 TL KZ2: 15/01/2016 Park halinde çarpma 339TL”

Yani ilgilendiğiniz aracın hasar geçmişini plaka aracılığıyla sorguladıktan sonra arabanın kaç kazaya karışmış olduğunu, bu kazaların hangi tarihte gerçekleştiğini ve kazalar yüzünden ortaya kaç paralık bir masraf çıktığını görebilirsiniz. Diğer taraftan ilgili kazalarda aracın hangi parçalarının değiştiğini, maliyetlerin ne şekilde dağıldığını görmek isterseniz de tekrar aynı numaraya farklı bir SMS yollayıp eksper raporunu inceleyebilirsiniz.

Gelen birinci mesajda aracın karıştığı kazalardan hangisine yönelik değişen parça sorgulaması yapmak istiyorsanız PARCA yazıp bir boşluk bırakmanız ve plaka kodunu girdikten sonra tekrar bir boşluk bırakarak yaşanan kazanın tarihini girdiğiniz mesajı 5664’e yollamanız gerekmektedir.

Bunu da bir örnek ile daha açık hale getirmemiz gerekirse mesajın formatı şu şekilde olmalıdır:

PARCA 34AAA1234 01/05/2017

Örnektekine benzer formatta bir mesaj gönderdikten sonra tarafınıza “XX plakalı araca ait 06.09.2015 tarihli eksper rapor bilgileri: İşçilik toplam değeri 256 Türk Lirası, parça toplam tutarı 567 Türk Lirası. Değişen parça bilgileri: Sağ arka çamurluk…” şeklinde konu ile alakalı hemen hemen bütün detayların bulunduğu bir SMS gönderilecektir. Bu işlem için de ayrıca 4 Türk Lirası ücret talep edilmektedir.

İnternet Aracılığıyla Arabanın Hasar Bilgilerini Öğrenme İşlemi

Araç motor sorgulama işleminizi internet üzerinden online olarak gerçekleştirmek istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi adlı kurumun resmi web sitesinde yer alan araçları kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz bir şekilde sorgulamak istediğiniz aracın hasar ve kaza bilgilerini size kısa sürede sunan bu hizmet oldukça kullanışlı ve işe yarar yapıdadır.

Aracınız için motor sorgulama işlemi yaparak hasar ve kaza kayıtlarını incelemek üzere ilk adımı atmak için yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız linke tıklamanız ve devamında aşağıda sizler için kaleme aldığımız adımları takip etmeniz gerekecektir.

Üst kısımda yer alan görselde de karşınıza çıktığı üzere aşağıdaki bağlantıya tıkladığınız zaman ekrana kaza tespit tutanağı sorgulama ve itiraz etme üzerine hizmet veren bir sayfa gelecektir. Bu sayfa üzerinden sorgulamayı gerçekleştirebilmek için araca ait plaka numarasının yanı sıra sigortalının TC kimlik numarasını da biliyor olmalısınız. Eğer ki ikinci el bir araç satın alacaksanız ve satıcının TC kimlik numarasını bilmiyorsanız satıcıdan söz konusu sorgulama için TC kimlik numarasını talep edebilirsiniz. Eğer TC kimlik numarasını vermek istemiyorsa sizin yanınızda bu ekrana kendisi TC kimlik numarasını girerek ilgili sorgulamayı gerçekleştirebilir ve sizinle sonuçları paylaşabilir. Bu işlem için TC kimlik numarası haricinde vergi kimlik numarası da kabul edilebilir pozisyondadır.

Ekranda sizden istenen bilgileri yazıp “ben robot değilim” seçeneğini işaretledikten sonra alt kısımda bulunan “ara” butonuna tıklatıp ilgilendiğiniz araç için kaza ve hasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden kaza bilgisi sorgulama için tıklayın.

İnternet Üzerinden Eksper Raporu Nasıl Sorgulanır?

Diğer taraftan yukarıda anlattığımız yöntemle kaza bilgilerini görüp genel bilgileri edindikten sonra ilgili kazada meydana gelen hasarlar başta olmak üzere tüm detayları ücretsiz olarak edinebilmek adına tekrar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sunduğu servisi kullanmanız gerekecektir.

İlgili araba için eksper raporu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için araca ait plaka kodunu, kimlik türü ve TC kimlik numarası ile beraber detaylarını öğrenmek istediğiniz kazanın tarihini yazıp “ben robot değilim” seçeneğinin yer aldığı güvenlik aşamasını geçin. Kaza tarihini bir üst başlıkta anlattığımız sorgulama yoluyla öğrenip burada kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden eksper raporu incelemek işlemi için tıklayın.

Araç KM Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araçların kilometrelerini sorgulamak için temel olarak iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan birisi SMS ile araç km sorgulama iken diğeri oto servislere başvurarak bilgi almak şeklindedir. SMS yoluyla ilgili aracın kilometresini öğrenmek için HASAR yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın şasi numarasını girerek söz konusu mesajı 5664’e göndermeniz gerekecektir. Diğer taraftan düzenli bakımları servislerde gerçekleştirilen araçların kilometre bilgileri oto servislerin sistemlerinde tutulup arşivlenmektedir. Bakımları serviste düzenli bir şekilde yapılmış araçların kilometre bilgileri buralardan öğrenilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.