Kamu Dünyasına Dair

Araç Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Arabasını değiştirmek, ikinci el yeni bir araç satın almak isteyenler oto pazarında araştırma yaparken arabanın güncel durumuna, daha önce hasar alıp almadığına, büyük kaza geçirip geçirmediğine, parçaların ne kadar değişim yaşadığına ve otomobilin kaç kilometre yaptığına bakarlar. Özellikle kilometre sayaçlarına müdahale edilmesi yüzünden ortaya çıkan usulsüzlüklerin birçok vatandaşı mağdur etmesi sebebiyle araç km sorgulama işlemini güvenilir yollarla yapmak isteyen alıcıların sayısında inanılmaz bir artış yaşandı. Bu yazımızda araç km sorgulama işleminin nasıl yapıldığını ve araçların kilometrelerini öğrenmek için en güvenilir yolların hangileri olduğunu detaylı bir şekilde ele aldık.

Neden 5664 Km Bilgisi Gelmedi?

Birkaç ay öncesine kadar 5664 numaralı telefona “HASAR” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın şase kodunu girerek arabanın kaç kilometre yaptığını öğrenmek mümkün oluyordu. Bir süredir 5664’e SMS yoluyla araç km sorgulama işleminde bulunan vatandaşlar herhangi bir yanıt alamıyor ve “Km sorgulama kalktı mı?” sorusunu soruyorlardı. Ortaya çıkan bilgilere göre resmi makamlar, bu durumun suistimal edildiğini düşündükleri için geri adım attılar ve 5664’e atılan mesajların ardından kilometre bilgilerinin artık gönderilmemesi gerektiğine karar verdiler. Şase numarası ya da plaka kodunu girmek koşuluyla araç km sorgulama işlemi yapmak araç sahiplerinin gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu servis iptal edildi. Şase no ile km sorgulama kalktı kalkmasına ama hala bu konuda bazı alternatifler bulunuyor. Özellikle ikinci el araba satın almak isteyen kişiler, satıcının verdiği bilgilere güvenmez ise yazımızın devamında anlatacağımız yöntemlere başvurarak araç km sorgulama işlemini gerçekleştirip en doğru bilgiye ulaşabilirler.

Araç Km Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Günümüzde araç km sorgulama işlemi yapmak için iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan birisi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sunduğu SMS servisi bir diğeri ise TÜVTÜRK kayıtlarıdır. İlk baştan söylemek gerekirse Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sunduğu SMS hizmetinde en güncel kilometre bilgisini öğrenmek ne yazık ki mümkün değildir. Aracın en son kazaya karıştığı tarihteki kilometre bilgisini görebilirsiniz.

SMS ile Araç Km Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İlgilendiğiniz bir ikinci el arabanın kaç kilometre yapmış olduğunu öğrenmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin SMS hizmetinden faydalanmak için her şeyden önce GSM hattınızda en az 8 Türk Lirası bulunması gerekmektedir. İki SMS ile gerçekleştirilebilen bu işlem için her bir kısa mesaj 4 Türk Lirası ile ücretlendirilir.

Satın almak istediğiniz ikinci el bir araç için kilometre sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aracın hasar geçmişini öğrenmeniz ve en yakın zamanda meydana gelen kazanın detaylarını öğrenmek için yeni bir SMS daha atmanız gerekmektedir.

Türkiye’de hizmet veren bütün GSM operatörleri aracılığıyla 5664’e yollayacağınız kısa mesajın içerisinde aracın plakası bitişik halde yazılmalıdır. Plaka kodunu birleşik olarak yazıp 5664’e SMS attığınız zaman sorgulama işlemi yaptığınız arabanın kaç kazaya karıştığı, kazaların hangi sebepten ötürü meydana geldiği ve kaç paralık bir masraf çıkardığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Yanıt olarak tarafınıza ulaşacak olan mesaj örneği şu şekilde olabilir:

“”Kayıtlarımıza göre xxx2345 şasi numaralı araba iki tane kazaya karışmıştır. KZ1: 15/11/2008 Çarpma 507 TL, KZ2: 08/06/2017 Park halinde çarpma 489 TL”

İlgili arabanın toplam gittiği kilometre sayısını öğrenmek için en yakın zamanda gerçekleşen kazanın tarihini bir kenara not alın. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak güncel tarih olarak 08/06/2017’yi ele alabiliriz. Birazdan yapacağımız sorgulama işlemi sayesinde son kaza tarihinde aracın kaç kilometrede olduğunu öğrenme fırsatı yakalayacağız. Bunun için yukarıda da bahsettiğimiz gibi ikinci bir SMS yollamamız gerekecektir.

İlk SMS’i atıp yukarıdakine benzer bir yanıt aldıktan sonra son kaza tarihini aklımızda tutup 5664’e başka bir mesaj yolluyoruz. Bu mesajın içerisinde PARCA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra tüm harf ve sayılar bitişik olacak şekilde aracın plaka kodunu ve ilgili kaza tarihini girmeniz gerekecektir.

Örnek vermek gerekirse 5664’e yollayacağınız ikinci mesajın formatı şu şekilde olmalıdır:

PARCA 78ABC78 08/06/2017

Siz yukarıdaki formata benzer şekilde mesajı uygun olarak 5664’e yolladığınızda tarafınıza şuna benzer bir geri dönüş yapılacaktır.

“”…C78 plakalı araca ait 08.06.2017 kaza tarihli eksper rapor bilgileri; KM 95302, İşçilik toplam tutar 250 Türk Lirası, Parça toplam tutar 450 Türk Lirası, Değişen parça bilgileri: sağ arka çamurluk, arma, ızgara”

Üst taraftaki örnek mesajda da gördüğünüz üzere eksper rapor bilgileri tarafınıza iletildiği zaman SMS’in ilk kısmında aracın kaç kilometre yaptığına dair bilgiler “KM” yazısının hemen yanında yer almaktadır.

İnternetten Araç Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

SMS ile arabanın kaç kilometre yaptığını sorgulamak için ücrete tabi olması hem de çok güncel veriler sunmaması sebebiyle pek tercih edilen bir yöntem değildir. Genelde bu konuda satıcı ile diyaloğa girerek Tüvtürk km sorgulama servisini kullanmanız tavsiye edilmektedir. TÜVTÜRK’e düzenli olarak araç muayenesi için otomobiller götürüldüğünde her muayene esnasında aracın kilometre verileri kayıt altına alınır ve kurumun resmi internet sitesi olan tuvturk.com.tr üzerinden muayene bilgileri sorgulandığı zaman en son muayene incelendiğinde arabanın kaç kilometrede olduğu görülebilir.

Tekrar vurgulamak gerekirse TÜVTÜRK’te kayıtlı veriler de tamamıyla güncel rakamları içermeyebilir. Araç eğer ki altı ay evvel kuruma gidip muayeneden geçtiyse göreceğiniz değerler yaklaşık yarım yıl öncesine ait rakamları temsil edebilir.

Tüvtürk km sorgulama işlemi ile genelde satın alınacak aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı konusunda kıyas gerçekleştirilebilmektedir. Eğer ki aracın kendi kilometre değeri Tüvtürk sisteminde kayıtlı değerden daha düşük seviyedeyse aracı satacak kişi, ikinci el olarak arabayı alacak kişiyi bazı konularda kandırarak fiyat yükseltmeye çalışıyordur anlamına ulaşabiliriz. Bu durumda her şeyden en doğru şekilde emin olmak için aracı bir oto servise götürerek uzmana teslim etmek ve uzman görüşü alıp tahmini olarak otomobilin kaç kilometre yol yaptığını öğrenmek en sağlıklı yöntem olabilir.

Diğer taraftan her kazanın ardından tutulan eksper raporlarına da göz atmak faydalı olacaktır. Araçlar için önemli belgeler konumunda olan eksper raporlarının birçoğunda aracın kilometre bilgisi yer alır ve bu bilgiler ikinci el olarak araba satın alacak kişilerin işine yarar ve aracı daha iyi tanımalarını, kafalarındaki soru işaretlerini gidermelerini destekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.