Kamu Dünyasına Dair

Araç Kasko Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kasko hesaplaması, her araç sahibinin ihtiyaç duyduğu ilk ihtiyaçlardan biridir. Kasko sigortası yaptırmadan önce; kasko hesaplaması nasıl yapılır? Nelere ihtiyaç duyulur?  Doğru hesaplama yöntemi nedir ve en uygun kasko sigortasını nasıl alırım gibi soruların cevaplarına yanıt vereceğiz. Araç kasko sigortası primleri hesaplanırken yani kasko hesaplaması yapılırken her sigorta şirketinin kendine göre kullandığını farklı algoritmalar bulunmaktadır. Kasko hesaplama algoritmalarında farklı değişkenler bulunur. Kasko hesaplamasında kullanılan değişkenlerin bir kısmı araba ile ilgili iken diğer bir kısmı da arabanın ruhsat sahibi ile ilişkili olmaktadır. Kasko sigortası yaptırmadan önce detaylı incelemeler yapmalısınız. Bu araştırmalar sonucunda hem bütçenizi etkilemeden hemde sizin için en uygun sigortayı bulabilir ve arabanızı güvence altına alabilirsiniz.

Araç Kasko Hesaplaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kasko hesaplaması yaparken ilk ihtiyacınız olan şey, kasko sigortasını doğru teşhis etmek ve kasko hesaplama süresini kısaltmanız için önerilerimiz var. İhtiyacınız olan teminatların neler olduğunu tespit etmeniz gerçekten çok önemli bir faktör. Kasko hesaplamasında fiyatı yükselten en önemli etken de teminatlardır. Şimdi teminat konusuna geçelim

1. Kasko Teminatları

Kasko hesaplaması yapılırken faydalanabileceğiniz indirimleri kontrol etmeniz, kasko ücretleri açısından çok önemli bir faktördür ve mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Hasarsızlık, meslek, çalışan kurumları, sürücü gibi farklı değişkenler kasko priminizde çok iyi indirimler sağlayabilir.

2. Kasko İndirimleri

Birçok sigorta şirketi farklı ürünler ve teklifler sunar. Kasko ürünlerini, ürün özelliklerini ya da teminatlarını incelemeden acele kararlar vermeyin. Birçok firma olduğundan hepsini inceleyin. Alternatif arasındaki seçenekleri bulduğunuzda ise sözleşme maddelerini dikkatlice okuyun. Sözleşme maddelerinde yer alan taahhüt ve sözleşme sürelerini karşılaştırıp sürelerin eşit olduğundan emin olun.

Araç Kasko Bedeli Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kasko

Hayatta birçok riskle burun buruna gelebilirsiniz. Türkiye’deki ölümlerin %42’sini trafik kaza mağdurları oluşturur. Bu kazalar sonucunda oluşan maddi zararın genel toplam ücreti ise 22 milyar dolar gibi bir miktara yakındır. “Mal canın yongası” ata sözündeki gibi trafik kazalarının maddi hasarlarından korunmak amaçlı kasko yaptırmak gerekiyor. Ancak bazı insanlar kaskoyu lüks bir ihtiyaç gibi gördüğünden kasko yaptırmaya pek sıcak bakmıyor. Halbuki yaşanan kazalar sonucundaki hasarlar, kayıplar görüldüğü halde sigorta yaptırmamak çok yanlış bir davranıştır. Çünkü kasko olmadığı durumlarda çok daha büyük masraflar sizi bekleyecek ve ödemek zorunda kalacaksınız. Bu yanlış düşüncenin en büyük nedeni ‘bana olmaz’ düşüncesidir. Kasko hesaplama işlemini aşağıda paylaştığımız linkten yapabilirsiniz.

  • Aşağıda verilen linke tıklayıp, karşınıza gelen ekranda gerekli bilgileri girdikten sonra sigorta şirketlerinde bilgilerinize en uygun kasko tekliflerini aramaya koyulun. Şirketler belli kriterlere bağlı olarak teklifler sunacaktır. Bulduğunuz teklifleri fiyat, limit ve teminat karşılaştırması olarak birbirleri ile karşılaştırın.
  • Bazı teklifler online, yani internet üzerinden bulunabilir ve satın alınabilirken, bazı sigorta firmalarını telefonla aramanız ya da acentelerine gitmeniz gerekebilir.

Arabanızın Marka ve Modelini Girip Kasko Değerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Araç Kasko Değer Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası için prim hesaplamasında çeşitli faktörlerden yararlanılır. Bunların bir kısmı aracın değeri ile ilgiliyken diğer kısmı da araç sahibine bağlıdır. Kasko primi hesaplamasında dikkate alınan maddeler, aracın modeliyle birlikte yılına göre belirlenir. Oda şu şekilde gerçekleştirilecektir.

Herhangi bir aracın kasko sigortası yaptırılırken kasko değeri belirlenir, bununla beraber poliçe primini direkt olarak belirlenir. Araca, araç kasko değeri üzerinden sigorta ve kasko yapılması önerilir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından araç kasko değer listesi üzerinden bu tip bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir. Kurumun İnternet sitesi üzerinden düzenli olarak kasko değer listesi halka açık bir şekilde paylaşılır. İhyacı olan herkes bu bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilir.

Araç kasko değeri hesaplanırken yeni araç fiyatlarının kaydı ve ikinci el piyasa fiyatlarının belirlenmesi gerekiyor. Bu faktörlerden dolayı kasko değer listesi konusunda uzman bir kurumun desteği ile hazırlanır.

Araçların kasko değeri hesaplaması yapılırken birçok değişken baz alınır. Ülkemizde oluşan ekonomik faktörlerin yanında siyasi gelişmeler de ikinci el araba piyasasında bazı değişikliklere yol açabilir. Ekonomik ve siyasal değişiklikler piyasa olumlu ya da olumsuz olarak kesin olarak yansıyacaktır. Bu faktörleri kimi zaman döviz ve dünya piyasasında oluşan dalgalanmalar da belirleyebilir. Otomobil kasko değerlerinin ani ve sık değişikliklerinin nedenleri bu sebeplerdir. Bu nedenler aynı anda araç kasko fiyatlarınını da etkiler. Araç kasko değerine araç satın alındıktan sonra ayrı olarak eklenen parçaların fiyatları dahil değildir. Ayrı olarak ilave edilen aksesuarların herhangi bir kaza durumunda zararın karşılanması için kasko firmasına beyanda bulunmak gerekir. Kasko değerleri sigorta firması ve sigortalı arasında anlaşmalar yapılarak uygulanır. Araç kasko değeri sorgulaması sırasında aksesuarların kaskoya etkisi de çok fazladır.

Araç kasko Fiyatları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından belirlenir. Her ay başı güncellenen bu listede aracın yaşı modeli gibi faktörler göz önüne alınır. 15 yaşına kadar olan tüm araçların kasko fiyatı yani değerleri düzenli olarak güncellenir. Araç kasko bedeli size hazırlanacak kasko poliçesi için temel oluşturur. Size sunulacak kasko teklifleri kendi başına araç kasko fiyatını oluşturmaz.

Araç kasko bedeli şunlarla beraber ölçüye dahil edilir. Araç sahibi ruhsat bilgileri, kaskonun size sunduğu teminatlar, kasko indirimleri, aracın durumu, çevre salınımı, kasko değer liste fiyatı, aracın marka, modeli ve yılı, aracın kullanım amacı gibi faktörlerce araç kasko fiyatları belirlenir. Bu faktörler için en iyi fiyat veren sigorta şirketi seçilerek bütçenize yarar sağlayabilirsiniz. Daha iyi teklifler bulmak için sürekli olarak araştırma yapın.

Araç Kasko Bedeli Nasıl Ödenir?

Hasar durumunda sıkıntı yaşanmaması adına hem sigorta yaptıranlara hem de sigorta yapanların üzerine düşen bazı görev ve sorumluluklar vardır.

Sigortalı kişi kazayı öğrendiği anda 5 gün içerisinde kasko yaptırdığı şirkete haber vermelidir. Kazanın yaşandığı yer ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmamalı, olayla ilgili tüm bilgi ve belgeler eksiksiz ve değiştirilmeden sigorta şirketi ile paylaşılmalıdır. Daha sonra sigorta şirketi kazazededen 3 iş günü içerisinde ek belge isteyebilir. Bu belgeler eksiksiz şekilde teslim edildiği takdirde, sigorta firması 10 iş günü içerisinde araç sahibine arabanın kasko bedelini ödemek zorundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.