Kamu Dünyasına Dair

Araç Hasar Kaydı ve Kaza Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni bir araç satın almadan önce şüphelerinizi ortadan kaldırmak için söz konusu araca ait hasar ve kaza kaydı sorgulamalarını yapmanız gerekmektedir. Her ne kadar araç sahibi geçmişte yaşanan kazalar ve araçta meydana gelen hasarlar konusunda size bilgilendirse de içinizde bir şüphe varsa ya da ileride karşınıza sürpriz bir durumun çıkmasını istemiyorsanız araç hasar kaydı sorgulama ve araç kaza kaydı sorgulama işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden ve kısa mesaj yoluyla yapılabilen bu işlemler son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilir ve yeni bir araç satın alacak kişinin güvenilir yollarla bilgi edinmesini sağlar.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın almadan önce en merak edilen konular arasında araç sahibinin hazar ve kaza konularında doğru bilgiyi verip vermediği yer almaktadır. Aracın hasar kaydı ve kaza kaydı artık çok rahat bir şekilde sorgulanabiliyor ve araç alım satımlarındaki güven sorunu ortadan kalkıyor.

Araç hasar kaydı sorgulamak için günümüzde hem internet üzerinden hem de SMS vasıtasıyla işlem yapılmaktadır. Araç hasar kayıtları yalnızca trafik kazaları sonucu ortaya çıkmaz, aracın ufak bir parçası değişmiş olsa bile bu kayıtların oluşması mümkündür. O yüzden araç hasar sorgulama yaparken detayları da öğrenmeye özen gösterin. Kimi alıcılar, satın almak istedikleri ikinci el araç herhangi bir kazaya karışmamış olsa bile hasar kaydı bulunduğu için araca olması gerekenden daha düşük fiyat teklif ederler. Satıcıların bu konuda hasar kaydı sorgulaması yapıp detayları alıcıya göstermeleri, aracın herhangi bir kazaya karışmadığını, değişen parçanın basit bir onarım gereği değiştiğini ispatlamaları onların lehine olacaktır.

Araç hasar sorgulama işlemlerini üç seçenek üzerinden yapmanız mümkündür. SMS ile araç hasar kaydı sorgulayabileceğiniz gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

1. SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Bütün GSM operatörlerinden 5664’e bir kısa mesaj atarak oto hasar sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve detaylı olarak sorgulamasını gerçekleştirdiğiniz araca ait hasar kaydına ulaşabilirsiniz.

Araç hasar sorgulama için plaka numarasını yazıp 5664’e bir kısa mesaj gönderdiğiniz zaman söz konusu aracın plakası değişmiş olsa bile bütün hasar detayları önünüze listelenecektir. Bu işlem Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone abonelerinin hepsi için ücretlidir ve 4 Türk Lirası karşılığında gerçekleşmektedir.

Örneğin; 34ABC34 plakasına ait aracın hasar kaydını öğrenmek için 34ABC34 yazarak 5664’e gönderiyorsunuz ve plakadan hasar sorgulama işleminiz gerçekleştiğinde kurumdan size “… kayıtlarımıza göre araç X adet kazaya karışmıştır” şeklinde bir mesaj geliyor ve araç kaç tane kazaya karıştıysa ve bu kazaların detayları neyse o konular hakkında bilgi sunuluyor.

Araç hasar sorgulama işlemi sonucunda aracın hangi kazaya karıştığını öğrenip bu kazada hangi parçaların değiştiğini, ne gibi bir maliyetin ortaya çıktığını öğrenmek istiyorsanız yine aynı numara üzerinden eksper raporu sorgulayabilirsiniz. İlk mesajda size aracın karıştığı kazaların tarihi de verilecektir ve siz tarihini bildiğiniz o kazanın sebep olduğu hasarının detaylarını sorgulamak için şunları yapmalısınız:

PARCA yazıp bir boşluk bırakın aracın plaka numarasını girin ve tekrar bir boşluk bırakarak hasar tarihini yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse kısa mesaj şu formatta olacaktır:

  • PARCA 34ABC34 01/01/2017

Bunun ardından size “… plakalı araca ait 01.01.2017 kaza tarihli eksper rapor bilgileri: İşçilik toplam tutarı 146 Türk Lirası, parça toplam tutarı: 361 Türk Lirası. Değişen Parça Bilgileri: Sol ön çamurluk…” gibi her detayın yer aldığı bir kısa mesaj gelecektir.

Bu işlem de ayrıca bir 4 Türk Lirası ile ücretlendirilmektedir.

2. İnternet Üzerinden Araç Kaza Kaydı Sorgulama

Araç kaza kaydı sorgulama işlemleri için interneti kullanmak istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden faydalanabilirsiniz. E devlet araç kazası sorgulama konusunda herhangi bir hizmeti henüz yürürlüğe koymadığı için şimdilik bu servis son derece kullanışlıdır ve işinize yarayacaktır.

Araç kazası sorgulama işlemi için bu bölümün en altında paylaştığımız linke tıklayarak ilk adımı atabilir ve ileriki aşamaları resimli anlatımımızdan takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi linke tıkladığınızda karşınıza kaza tespit tutanağı sorgulama ve itiraz etme ekranı çıkacaktır. Bu ekrandan sorgulama yapabilmek için hem araç plakanızı hem de sigortalı TC kimlik numarasını bilmeniz gerekmektedir. Eğer aracınızı satın alacağınız kişinin TC kimlik numarasını bilmiyorsanız böyle bir işlem yapmak istediğinizi belirterek kendisinden istemenizde fayda var. Diğer taraftan TC kimlik numarası yerine vergi kimlik numarası da iş görür niteliktedir.

Gerekli bilgileri girip “ben robot değilim” seçeneğine tıkladıktan sonra “ara” butonuna basmanız halinde araç kaza sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden araç kazası sorgulama için https://sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx

İnternetten Eksper Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araca ilişkin kaza bilgilerini görüntüledikten sonra bu kazalardan meydana gelen hasarları ve diğer detayları ücretsiz olarak öğrenmek için yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetten faydalanabilirsiniz.

Eksper rapor sorgulama işleminiz için aracın plakasını, kimlik türünü, kimlik numarasını ve hasar tarihini yazdıktan sonra “ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek ara butonuna basmanız yeterlidir. Hasar tarihini araca yönelik yaptığınız araç kaza kaydı sorgulama ya da tramer kaydı sorgulama işlemlerinden öğrenebilirsiniz.

İnternet üzerinden eksper raporu sorgulama işlemi için https://sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/Eksper-Raporu-Sorgula.aspx

SMS ile Plakadan Hasar Sorgulama

Telefondan kısa mesaj aracılığıyla plakadan hasar sorgulama işlemlerinin yanı sıra aracın Kaza Tespit Tutanağı (KTT)’na da ulaşmanız mümkündür. Eğer ki aracın kaza tespit tutanağına kısa mesaj vasıtasıyla ulaşmak istiyorsanız KT yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka numarasını birleşik olarak yazıp bu mesajı 5664’e göndermeniz yeterli olacaktır.

Örnek mesaj: KT 34ABC34

Mesajı gönderdikten sonra size “… ihbar nolu Kaza Tespit Tutanağı değerlendirmededir. Kaza tarihi: XX/XX/20XX – Dosya İşlem Tarihi XX/XX/20XX” şeklinde bir SMS gönderilecektir.

Diğer taraftan plaka ile poliçe sorgulama işlemini de gerçekleştirmeniz mümkündür. TRAFIK yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka numarasını 5664’e gönderirseniz poliçenin yürürlükte olup olmadığını, ne zaman biteceğini ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.

Oto hasar sorgulama işlemini plakadan gerçekleştirmek istiyorsanız da PARCA yazıp bir boşluk bırakıp aracın plaka numarasını ve kaza tarihini girerek 5664’e gönderdiğinizde kazaya ilişkin eksper raporunun tüm detayları, hasar ile ilgili bilgiler, değişen parçalar tamamıyla karşınıza çıkacaktır. Bu işlemi plaka yerine aracın şasi numarasını yazarak da gerçekleştirmeniz mümkündür. Çıkan sonuç birebir aynı olacaktır ve ücret yine tüm SMS ile yapılan sorgulamalarda olduğu gibi 4 Türk Lirası değeri tutarındadır. İnternetten yapılan bütün sorgulamalar ise ücretsizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.