Kamu Dünyasına Dair

Araç Haciz, Rehin ve Tedbir Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın alırken en dikkat etmeniz gereken meselelerden birisi de aracın üzerinde haciz, tedbir ya da rehin uygulamasının olup olmadığının araştırılmasıdır. Genelde ikinci el araç piyasasındaki dolandırıcılıkların önüne geçmek adına araç haciz sorgulama, araç rehin sorgulama ve araç tedbir sorgulama işlemlerini kesinlikle yapmanız gerekiyor. Aracın üzerinde herhangi bir yasal işlemin bulunup bulunmadığını öğrenmek için başta e devlet olmak üzere çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz.

Satın alım sürecinde daha az zahmet gerektirmesi, evrak derdinin daha az olması ve en çok da daha uygun fiyatlara satın alınabilmesi yüzünden ikinci el araba piyasası oldukça canlı günler geçiriyor. Durum böyleyken bazı satıcılar da alıcıların mağdur olmasına sebebiyet verebilecek ortamlar hazırlıyor. Aracın vergi borcunun olması, muayenelerinin yapılmamış olması, trafik cezası borcunun birikmiş olması, alıcıya aktarılan bilgilerde yer almayan hasarların bulunması gibi türlü çeşitli detaylar gizlenebilirken bir yandan da üzerinde haciz, rehin, tedbir olan araçların satışının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Durum böyle olunca alıcıların internet üzerinden rehinli araç sorgulama işlemi yapmaları çok büyük önem arz ediyor. “Aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?” diye merak ediyorsanız bu yazımızda motorlu taşıt haczi konusunda tüm detayları sizlerle paylaştık.

Araç Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç haciz sorgulama ya da başka bir deyişle plaka rehin sorgulama işlemini e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E devlet üzerinde onlarca kuruma ait onlarca hizmetten faydalanabileceğiniz gibi araç haciz sorgulama işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken detay şudur ki; e devlet üzerinden araç haciz sorgulama işlemi yaptığınızda yalnızca sizin adınıza kayıtlı olan araçların haciz durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Önceden başkasının adına kayıtlı araçlar hakkında da sorgulama yapmaya müsaade eden e devlet, bir süre önce bu uygulamayı kaldırdı. Bu durumda aracınızı satın alacağınız kişiye, yanınızda e devlet sitesini açarak araç haciz sorgulama işlemi yapmasını söylemeniz gerekmektedir. Öteki türlü kendi bilgilerinizle yaptığınız sorgulamalar sizle ilgili olan araç yakalama emri sorgulama işleminin önünü açacaktır.

Ya da SMS hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hakkında bilgi almak istediğiniz aracın plakasını biliyorsanız 5664’e SMS göndererek bilgilere ulaşabilirsiniz. DETAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını bitişik olarak yazıp mesajı 5664’e gönderince araca ait marka, model, son sahiplik süresi, aktif kaskoya sahip olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi başta olmak üzere birçok detay karşınıza çıkacaktır. Bu işlem 7 Türk Lirası ile ücretlendirilmektedir.

Örnek mesaj formatı: DETAY 34ABC34

E devlet sitesi üzerinden araç rehin sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak Turkiye.gov.tr adresine giriyorsunuz ve  sisteme girmek adına her zaman yaptığınız gibi sağ üst bölmede yer alan sisteme giriş butonuna tıklayıp karşınıza çıkan sayfada ilgili boşluklara sırasıyla TC kimlik numarası ve devlet şifrenizi giriyorsunuz. Eğer şifrenizi unuttuysanız, sistemde kayıtlı cep telefonunuz varsa “şifremi unuttum” butonuna basarak kimlik bilgilerinizi, yakınınıza ait bir TC kimlik numarasını ve diğer istenen detayları girerek yeni bir şifre alabilirsiniz. Eğer cep telefonu sistemde kayıtlı değilse bu işlem için PTT merkezlerine gidip yeni şifre almanız gerekecektir.

Şifrenizi girip sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ana sayfada sol tarafta yer alan E Hizmetler yazısının üstüne tıklayın. Böylelikle Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e devlet sitesindeki bütün hizmetleri A’dan Z’ye olarak alfabetik bir şekilde listelemiş olursunuz.

Karşınıza alfabetik olarak listelenen e devlet bünyesindeki hizmetlerin arasından araç haciz sorgulama işlemini bulabilmek için G harfine gitmeniz gerekiyor. Çünkü araç tedbir sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hizmetleri arasında yer alıyor.

G harfine gelip burada Gelir İdaresi Başkanlığı, ya da kısaca GİB’i bulduktan sonra bu kurumun alt hizmetleri arasından “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Araç)” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

İlgili yazıya tıkladıktan sonra karşınıza araç rehin sorgulama işlemi için bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda “uygulamaya git” butonu yer alıyor. Bu butona basarak e devlet sitesinden çıkacaksınız ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesine yönlendirileceksiniz. Yönlendirilme gerçekleştiğinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinde herhangi bir şekilde kimlik bilgisi ya da şifre girmenize gerek yoktur. Çünkü e devlet sistemindeki verilerinizle araç tedbir sorgulama işlemi otomatik olarak gerçekleşir.

Butona tıkladıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sorgulama sayfasına geçmiş olursunuz ve eğer ki sorgulama yaptığınız kişiye ait herhangi bir haciz bildirisi bulunmuyorsa ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi “Adınıza düzenlenmiş haciz bilgisi bulunmamaktadır” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız. Eğer ki kişiye ait haciz bilgisi varsa bu haciz işleminin hangi mal varlığı için geçerli olduğu ve sebebi gibi detaylar burada karşınıza çıkacaktır.

E-Devlet Araç Haciz Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Araç Tedbir Sorgulama Başka Hangi Yollarla Yapılır?

Motorlu taşıt haczi olup olmadığı konusunda e devlet uygulaması size yetersiz geldiyse ya da araç sahibiyle e devlet üzerinden araç rehin sorgulama işlemi yapmak konusunda hemfikir olmadıysanız ilgili emniyet müdürlüklerine, trafik şubelerine ya da diğer kurumlara müracaat ederek araç tedbir sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı da araç haciz sorgulama konusunda hizmet veren kurumlardan birisidir. Burada yetkili biriyle görüşerek yeni bir araç satın almak istediğinizi belirtip araç ile ilgili bilgileri sunarak plakadan rehin sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Tescil Tarihi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracınızın tescil tarihini bilmek son derece önemli bir meseledir. Aracınıza ilişkin sorgulamaları gerçekleştirirken birçok kez araç tescil tarihi bilgisi talep edilir ve bu bilgiyi sürekli kolay ulaşabileceğiniz bir yere kaydetmeniz gerekmektedir. Araç tescil tarihi sorgulama işlemleri de Turkiye.gov.tr adresindeki e devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

E devlet sitesine TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazıp giriş yaptıktan sonra sol kısımda yer alan E Hizmetler yazısına tıklayın ve karşınıza A’dan Z’ye doğru, alfabetik bir şekilde sıralanan hizmetler listesinden E harfine gelin.

E harfine geldikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nü bulun ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün alt başlıklarından en üstte yer alanı olan “Trafik” seçeneğinin hemen altındaki “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” yazısına tıklayın.

Bu yazıya tıkladıktan sonra adınıza kayıtlı kaç tane araç varsa bu araçlara ait tüm bilgiler, araçların tescil tarihi, modeli, ne zaman satın alındığı, aktif durumun ne olduğu gibi tüm detaylar karşınıza çıkacaktır.

Araç Tescil Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet çolak dedi ki:

    Bir şirkete ait araç nasıl sorgulanır

    1. analiz ekibi dedi ki:

      Araç sorgulama işlemlerinin tümü yukarıda anlatılan şekilde yapılabilir.