Kamu Dünyasına Dair

Adıma Kayıtlı Telefon Hat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı kötü niyetli kişiler tarafından kimlik bilgilerinin ele geçirilmesiyle beraber vatandaşların haberi olmadan onların isimleri üstüne yeni telefon hatları çıkartılıyor ve bu hatlar hem yasal olmayan işlemler için kullanılıyor hem de faturası ödenmediği için hattan haberi olmayan vatandaşın borçlu durumda kalıp zora düşmesine sebep oluyor. Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bu durumun önüne geçilmesi için e devlet tarafından bir süre önce yeni bir hizmet devreye geçirildi ve “adıma kayıtlı telefon hat sorgulama” işlemi artık online olarak gerçekleştirilebilir konuma getirildi. Eğer siz de “Üzerime kaç hat var?” diye merak ediyorsanız ve sizin haberiniz olmadan adınıza kayıtlı bir hat açılıp açılmadığını merak ediyorsanız e devlet sistemi üzerinden üstünüze kayıtlı olan hatlara yönelik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Üzerinize kayıtlı olan telefon hatlarını sorgulamak internet üzerinden yapacağınız işlemlerle yalnızca iki dakikanızı alacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirip ileride sürpriz bir şekilde borç ile karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırabilir ve yasadışı işlemlerin önüne geçmiş olursunuz. E-devlet sistemine her girdiğinizde “Adıma kayıtlı hat var mı?” veya “üzerime kayıtlı hat var mı?” diye bakarak üzerinize kayıtlı olan GSM hatlarını düzenli bir şekilde sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.

E Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • Turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmetlerini sürdüren e devlet sisteminden adıma kayıtlı telefon hat sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak sizinle yazının devamında paylaştığımız linke tıklayarak ilgili sayfanın açılışını gerçekleştirin.

 • Üst taraftaki görselde de gördüğünüz üzere bağlantıya tıkladıktan sonra tarayıcınızın penceresinde açılan sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “sisteme giriş” yazısının yer aldığı butona tıklayın.


 • Butonun üzerine tıkladıktan sonra önünüze giriş bilgilerinizi yazmanız için bir ekran gelecektir. Bu ekranda alakalı boşluklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girin.
 • Eğer henüz bir e devlet şifresi temin etmediyseniz kendinize en yakın PTT ofisine uğrayarak şifrenizin içinde yer aldığı zarfı temin edebilir ve derhal kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Adıma kayıtlı telefon hat sorgulama işlemini şifrenizi unuttuğunuz için yapamıyorsanız da iki yöntem bulunmaktadır. Daha önce sisteme giriş yaptığınızda cep telefonu bilginizi girmeniz halinde “şifremi unuttum” seçeneğinden hareketle kimlik bilgilerinizi ve cep telefonu numaranıza SMS olarak gönderilen doğrulama kodunu girerek şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Eğer kayıtlı bir telefon numaranız yoksa yeniden bir PTT merkezine giderek şifrenin bulunduğu zarfı tekrar temin etmeniz gerekecektir.


 • Giriş işleminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ana sayfanın hemen sağ tarafında yer alan menünün en üst kısmında bulunan “E Hizmetler” yazısına tıklatarak e devlet servislerinin tümünün yer aldığı sayfayı açın.


 • Adıma kayıtlı telefon hat sorgulama işlemleri e devlet bünyesindeki alt başlıklardan “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” tarafından gerçekleştirildiği için alfabetik olarak listelenen servisler arasından B harfiyle başlayan kurumların olduğu bölüme gelin ve BTK’nın olduğu yeri açın.
 • BTK hat sorgulama işlemi için üst taraftaki görselde kırmızı işaretli alanda da gördüğünüz gibi mobil hat için sorgulamanın yapılmasını mümkün kılan butona tıklayın.


 • Mobil hatlarınızı sorgulama hizmetinin açılmasını mümkün kılan butona tıkladıktan sonra Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell bünyesinde olan hatlarınız ve her bir operatörde kaç hattınızın bulunduğu bilgisi karşınıza çıkacaktır.
 • Kimlik numarası, isim ve soyisim bilgileri size aitse kontrol işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bimcell, TeknosaCELL, FenerCell gibi hatlar AVEA, yani yeni ismiyle Türk Telekom bünyesinde kabul edilir. Dolayısıyla hattınızın Bimcell bünyesinde olduğu durumda söz konusu numarayı e devlet üzerinden Türk Telekom çatısı altında görürseniz şaşırmayın. Bu durumda yapmanız gereken herhangi bir müdahale söz konusu değildir.
 • Adıma kayıtlı telefon hat sorgulama işlemi neticesinde eğer ki sizin tarafınızdan açılmayan ve varlığından haberdar olmadığınız bir telefon hattıyla karşılaşırsanız derhal söz konusu hattın servis sağlayıcısı olan operatör firmasıyla iletişime geçin ve hattın kapatılmasını sağlayın.
 • Hattın çok fazla borcu varsa ve yasadışı işlemlerde kullanılması gibi bir durum söz konusuysa ileride başınızın ağrımaması için adli mercilere de müracaatınızı gerçekleştirin ve yetkili kişi ve kurumları durumdan haberdar ederek meydana gelen mağduriyetten sorumlu olmadığınız bilgisini paylaşın.

E Devlet Sistemi Üzerinden Adınıza Kayıtlı Hat Olup Olmadığını Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.