Kamu Dünyasına Dair

Acil Kredi İhtiyacım Var Fakat Bankalar Kredi Vermiyor, Ne Yapmalıyım?

Acil kredi lazım fakat bankalar kredi vermiyor ne yapmalıyım diye merak eden kişilerin öncelikle bankaların kredi verirken ne gibi şartlara sahip olunmasını istediğini bilmesi gerekir. Kredi almak isteyen kişilerin her şeyden önce temiz bir sicile sahip olması önem taşır. Kredi ödemelerini geciktiren ya da borcunu hiç ödemeyen kişiler kirli bir sicile sahip oluyor ve böylelikle de kara listeye giriyorlar. Bu durumda bireyler beş yıl boyunca kara listede kalıyor ve bu kişiler kara listeden çıksalar dahi bankalar bu kişilere pek de olumlu bakmadıkları için uzun bir süre boyunca düşük miktarlarda işlemler yapabiliyorlar. Bankalar kredi sicili düzgün olan kişilere kredi verirken ödeme güçlerine de bakıyor. Buna ise vergi levhası ya da maaş bordrosu üzerinden bakmak mümkün oluyor. Alacağı krediyi geri ödeyebilecek olan kişilere bankalar ödeyebilecekleri miktarda kredi veriyorlar.

Bankalar Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım?

Bahsi geçen şartları yerine getirmeyen kişiler kredi alamıyorlar. Bu gibi durumlarda ise kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunuyor.

1. Kefil göstermek

Banka istediğiniz miktarda kredi vermiyorsa, bu tutarda kredi alabilecek olan bir kişinin sizin adınıza kefil olmasını isteyebilirsiniz. Kredi notu düşük olan ya da kazandığı parayı belgeleyemeyen mevsimlik işçi ve inşaat ustası gibi mesleklerde çalışan kişiler bahsi geçen şartları yerine getiren kefilleri göstererek kredi çekebilir.

2. Teminat göstermek

Acil kredi ihtiyacınızı sahip olduğunuz gayrimenkulleri teminat göstererek karşılayabilirsiniz. Özellikle ev ya da araba gibi teminatlara karşı bankalar genellikle hayır demez. Yapılan incelemeler sonunda ise belirli bir oranda kredi alma imkanına erişirsiniz. Fakat ne olursa olsun kredi taksitini aksatmamanız gerekir. Zira birkaç ay boyunca borcunuzu ödememeniz halinde banka teminat gösterdiğiniz taşınmazı satışa sunar.

Banka Harici Kredi Veren Yerler

Bankalardan kredi çekemeyen kişiler alternatif yolları kullanabilir. Bu yollar:

1. Alternatif konut kredileri

Alternatif konut kredileri kapsamında ilk olarak Eminevim kurumu karşımıza çıkar. Peşinat ödemeden alabileceğiniz kredi sunan bu kurum ekspertiz ücreti ve hayat sigortası gibi ücretler talep etmeden sizi bir gruba dahil eder. Her ay bir kişiye verilecek olan ev çeşitli vadeler ile sizlere sunulur. Noter huzurunda kredi çeker ve evi satın alabilirsiniz.

Diğer yandan uzun vadeler ile konut imkanı sunan inşaat firmaları, sizlere kendi finansmanını sunar. Fakat bu noktada imza atılacak olan belgeye dikkat edilmesi gerekir. Zira sözleşmede sizi zan altında bırakacak türden bir madde olması durumunda zorluklar ile karşı karşıya kalırsınız.

Devlet eliyle konut alabileceğiniz bir diğer yol ise TOKİ olur. Neredeyse tüm şehirlerde yer alan TOKİ, metrekare başına fiyat belirleyerek hem alt hem de üst gelirli kişilere ev sunar. Kura yolu ile düşük gelirli kişilere ev fırsatı sunan TOKİ, aynı zamanda açık satışlı daire fırsatı da sunar. Böylelikle kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

2. Alternatif taşıt kredileri

Birçok araç markası kendi finansmanını kendi sağlar. Bu sebeple araç almak isteyen kişilerin tek tercihi bankalar olmuyor. Doğrudan satın almak istediğiniz araç markasının yetkili bir satıcısına gidebilir ve bu marka tarafından sunulmuş olan kampanya ya da kredi fırsatları çerçevesinde araç sahibi olabilirsiniz.

Diğer yandan dilerseniz Eminoto sayesinde peşinat ödemeden kredi alabilirsiniz. Fakat bu noktada noter huzurunda çekilen kura doğrultusunda araba sahibi olabileceğiniz için beklemeniz gerekir. Faizsiz bir şekilde araç almak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte günümüzde oto galericiler de senetlerle araba satışına başlamış bulunuyor. Elbette bu yerlerde satılan araçların faiz oranları da bankalara göre daha yüksek.

3. Alternatif ihtiyaç kredileri

Faktoring ya da ikrazatçı şirketleri, yetkili finans şirketleri olarak senet ya da çek yoluyla sizlere para verir. Belirli bir faiz oranı üzerinden ihtiyacınız olan paraya sahip olabilirsiniz. Faktoring şirketleri çeki zamanından önce kırarak sizlere çekte yazan ücreti daha düşük miktarda fakat daha erken öder. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey yasa dışı kuruluşlarla iş yapmamak ve özellikle de tefecilerden uzak durmak olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.