Kamu Dünyasına Dair

800 900 Puana Kredi Veren Bankalar Var mı?

Bankaların tüketicilere kredi ya da kredi kartı verirken dikkate aldığı en büyük kriter şüphesiz ki başvuru yapan kişilerin kredi puanlarıdır. Bankalardan aldığı krediler ve kredi kartlarına yönelik borçlarını öderken tüketicilerin nasıl bir davranış sergilediği kredi puanlarının oluşmasını etkiler ve bankalar genelde kredi puanı düşüklere kredi ya da kredi kartı vermek istemezler. Günümüzde kredi notu düşüklere kredi veren bazı bankalar mevcuttur. Söz konusu kredi puanları ve bankalara verdiği anlamlar şu şekilde sıralanır:

  • 1-699: En riskli grup
  • 700-1099: Orta riskli grup
  • 1100-1499: Az riskli grup
  • 1500-1699: “İyi” seviye
  • 1700-1900: “Çok iyi” seviye

Genel anlamda 700 puanın altına pek kredi verilmese de 800 puana kredi veren bankalar bulunuyor. Düşük kredi notuna sahipseniz siz de 900 puana kredi veren bankalardan birine başvuru yapabilir ve bankanın size sunduğu koşulları sağlayarak kredinizi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olan Birisi Bankadan Kredi Alabilir mi?

Bankalara olan borçlarını gününde ödemeyen ve hatta borcunu ödeyemediği için haciz, hapis gibi çeşitli cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalan birçok vatandaş düşük kredi notuna kredi veren bankaların olup olmadığını merak etmektedir. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi 800 puana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ama bu tip bankalardan kredi çekebilmek için çeşitli yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekebilir. Bankaların gözünde riskli grupta olan bir müşteri olarak kabul edildiğiniz için 900 puana kredi veren bankalardan birine gitseniz bile en düşük ihtiyaç kredisi için dahi bir kefil bulmanız ya da yakınınızın maaşı, eviniz, arabanız gibi şeyleri ipotek ettirmeniz gerekebilir. İpotek olarak gösterilenler, borcun düzenli bir şekilde ödenmesi halinde sahiplerinden hiçbir şekilde alınmayacaktır. Ancak borç ödemeleri aksarsa 800 puana kredi veren bankalardan aldığınız kredi, ipotek koydurduğunuz taşınır ya da taşınmaz malın sizden alınmasına sebep olabilir.

900 Puana Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi puanı düşük olan vatandaşlara Türkiye’de kredi imkanı tanıyan birkaç banka bulunuyor. Her ne kadar bankalarla yaptığınız alışverişlere yönelik siciliniz negatif bir izlenime sahip olsa da orta risk grubundakilere, yani 800 puana kredi veren bankalar ile iletişime geçip detayları öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde düşük kredi notuna kredi imkanı tanıyan bankalardan bazıları şunlardır:

1. Fibabanka

Risk grubundaki vatandaşlara kredi ayrıcalığı tanıyan Fibabanka’dan 1000 TL’den başlayıp 30000 TL’ye kadar uzanan ihtiyaç kredisi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Düşük kredi notunuz varsa yüzde 1,49 bandından başlayan faiz oranları ve 48 aya kadar uzanan geniş vade olanaklarıyla Fibabanka’dan kredi çekebilirsiniz.

2. Aktifbank

Mottolarından birini doğrudan düşük kredi notu olan vatandaşlara yönelik belirleyen ve onların kredi notlarını dert etmemesi gerektiğini söyleyen Aktifbank ise şubeye gitme gereksinimi bile duymadan, ilave hiçbir masrafa bulaşmadan kredi çekilmesinin önünü açıyor.

Aktifbank’ın kredi puanı düşük olanları da kapsayan “N Kolay Kredi” adlı hizmeti sayesinde şubeye gidip sıra bekleme gibi prosedürlere gerek duymadan ve sayfalarca kağıdı okuyup imza atmaya ihtiyaç duymadan 30000 TL’ye kadar bankadan kredi çekebilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bankanın uyguladığı faiz oranı ise genelde yüzde 2,29’dur.

3. Bank Pozitif

Bank Pozitif’in “web kredi” adlı hizmeti ise internet aracılığıyla yapılan başvurularda 50.000 TL’ye kadar kredi ihtiyaçlarının karşılanmasını temel alıyor. Bank Pozitif’in web kredi hizmetini açıp sayfada gerekli boşluklara isim, soy isim, TC kimlik numarası, elektronik posta adresi ve cep telefonu numarası bilgilerini girip başvurunuzu gerçekleştirebilir ve 36 aya kadar uzanan vade seçenekleriyle ödeme planınızı belirleyebilirsiniz.

4. Odeabank

Odeabank’ın “nakit hazır” adlı kampanyası ile sicili pek iyi olmayan banka müşterileri kredi imkanlarından faydalanabiliyor. Az ve orta miktarlı kredi seçeneklerinden yararlanabileceğiniz bu hizmette dört yıla varan vade olanaklarıyla ödeme planı belirleyebilir ve yüzde 1,39 seviyesinden başlayan faiz oranları ile kredinizi çekebilirsiniz. Başvuru yapmak için ise NAKIT yazıp bir boşluk bırakın ve T.C. kimlik numaranızı girip bu mesajı 8444’e SMS formatında gönderin.

5. QNB Finansbank

Finansbank’ın internet sitesi ya da cep şubesi aracılığıyla yapabileceğiniz kredi başvuruları ile aylık yüzde 1,26 bandından başlayan faiz oranları ile kredi çekebilir ve dört seneye uzanan vade seçenekleri ile ödeme planınızı oluşturabilirsiniz. Faiz belirleme konusunda kredi notunu baz alan QNB Finansbank, düşük kredi puanı olan müşterilerine 1000 TL ile 50000 TL arasında kredi imkanı tanımaktadır.

6. TEB

CepteTEB adlı servisi ile düşük kredi notuna sahip olan müşterilerinin kredi başvurusu yapmasına imkan tanıyan Türkiye Ekonomi Bankası, beş dakika içerisinde başvurulara cevap veriyor ve onay almanız halinde 1000 TL’den başlayıp 30000 TL’ye uzanan tutarlarda kredi çekmenize olanak veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.