Kamu Dünyasına Dair

2017 Geriye Dönük Bağkur Tescili

Bağkur’lu birçok bireyin bildiği gibi 01.10.2008 tarihinden önce şirket ortaklığı, esnaflık, vergi, muhtarlık vb. kaydı olanların yine 01.10.2008 tarihine kadar SGK’ya başvuru yapan ve bu kayıtlara istinaden 4B Bağkur tescili başvurusu yapmayan bireylerin geriye dönük olarak 4B Bağkur sigortalılığı başlatılamıyor. Böyle bir durumda olan Bağku’lu birey dava açabilir ki bu konuda açılmış birçok dava da bulunuyor. Bu yazımızda 2017 Geriye dönük Bağkur tescili hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

2017 Geriye Dönük Bağkur Tescili Olacak Mı?

Devletin yapmış olduğu her yapılandırma sonrasında Bağkur’lu vatandaşlar beklentiye girmektedir. Daha önce kayıt olup ödenmeyen primlerini ödeyerek hizmet alma hissine kapılırlar. Ancak acıkça söylemek gerekirse bu konuda devlet genel ve kapsamlı yasal düzenleme yapana kadar böyle bir şeyin olması mümkün değildir. TBMM Genel Kurulunun kabul ettiği Ocak 2017 de yayınlanan Emekli Sandığı Kanunu’nda Bağkur geriye dönük tescil konusunda herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını da belirtmekte fayda var. Ayrıca 2017 yılında bu konu ile alakalı bir düzenlemenin olacağını düşünmüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz açılan davalar da genel olarak reddedilmekte veya halen sonuçlanmamış vaziyette olduğunu bilmelisiniz.

2017 Bağkur Affı veya Yapılandırma Olacak Mı?

Bağkur’lu bireyler 2017 yılı için 4B Bağkur için herhangi bir af veya yapılandırma olup olmayacağını merak ediyor. Ancak 2017 yılı için herhangi bir af şuan için söz konusu değildir. 4B Bağkur borçlarının silinmesi konusuna gelindiğinde ise bir torba kanunun çıkarılması gerekir. Örneğin torba kanunu ile yapılan düzenlemeler ile 2015/04 dönemi öncesindeki 4B Bağkur Prim borcu 12 aydan fazla olanların silinerek hizmetleri dondurulmuştu. 2008/04 dönemi öncesinde ise yine 4B Bağkur prim borcu 60 aydan fazla olan bireylerin borçları silinerek hizmetlerinde dondurma yoluna gidildi. 2017 yılında ise böyle bir geçmişe dönük borçların silinmesi konusunda bir düzenleme beklenmemektedir.

2017 Bağkur İhya Borcu Hesaplaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere borçlara af veya yapılandırma geldiğinde dondurulan hizmetlerdeki süre talep tarihindeki geçerli olan prim tutarı üzerinden hesaplanır. Hesaplanma ise dondurulan ay toplamı çarpı talep tarihindeki geçerli aylık primdir. Sonuç, ödemeniz gereken 4B Bağkur ihya tutarını size verecektir. Örnek vermek gerekirse 4B Tarım Çiftçi Bağkuru kapsamında dondurmuş olduğunuz 50 aylık bir Bağkur’unuz var ve bunu ihya ile borçlanmak için 10.07.2017 tarihinde talepte bulunduğunuzda borcunuz şu şekilde olacaktır;

50*490,59(Tarım Çiftçi Bağkur 2017 Aylık Prim Tutarı): 24,529,5 TL

Önceki zamanlarda yapılandırma olduğunda dondurulan 4B prim borçları için her ayın prim borcu esas alınıyordu ancak getirilen düzenleme ile hangi tarihte talep edildi ise o anki primler üzerinden hesap yapılır. Böyle bir düzenleme sonucunda ise ödenecek 4B Bağkur İhya borcu miktarının yüklü miktarda olmasına sebep oldu. Vatandaşlar bu ödeme sisteminin düzenleme ile eski düzenine sokulabilmesi konusunda bekleyişte olsalar da böyle bir düzenleme gündemde yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ceren dedi ki:

    neden böyle bir düzenlenme yok bu kadar insan bu müjdeli haberi bekliyor bir af çıkarıyorsunuz parça parça hiç mi bu halkın değeri yok sesimizi nasıl duyuracağız bizim söylerseniz sevinirim

  2. omer. dedi ki:

    yaza yaza yorulduk artik.sesimizi duyuyorlar ama islerine gelmiyor.onlarca yasa teklifi var mecliste isteselerdi cikarirlardi.Bizlerde sandikta ona gore oy kullanalim.