Kamu Dünyasına Dair

15 ve 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Mortgage sisteminin ülkemizde yaygınlaşmasının ardından, yüksek kira ödemek yerine kredi borcu ödeyerek ev sahibi olmak daha çok tercih edilen bir alternatif oldu. Zaten kelime anlamı olarak da mortgage, uzun vadeli konut kredisi demektir. 2017 yılından önceki sistemlerde, verilen krediler genellikle “15 yıllık konut kredisi” şeklinde tasarlanırken; 2017’nin ikinci çeyreğinde, Başbakanlık-TOKİ iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından başlatılan kampanya ile 20 yıl vadeli konut kredisi alabilmek de mümkün hale gelmiştir. Hali hazırda, özel bankalar tarafınca hem 20 yıllık konut kredisi paketleri sunulurken, hem de 15 yıl vade ile geri ödeme imkanı tanınmaktadır.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

10 ve 15 yıllık vadeler ile konut kredisi almak, senelerdir ülkemizde uygulanan ve hemen hemen her bankada görülebilecek bir sistemdir. Bu noktada kredinizin yalnızca 240 ay vadeli konut kredisi veren bankaları bulmak değil, faiz oranı gibi diğer konular da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bankalar, birden çok geri ödeme alternatifi belirleyerek tüketicinin bütçesini rahatlatma çabasındadır. Kredi alırken dikkat edilmesi gereken son önemli nokta ise, bankaların oluşturduğu kişiye özel kredi opsiyonlarıdır. Bu noktada, Garanti Bankası diğer bankalara nazaran daha sık tercih ediliyor gibi gözükmektedir.

1. Garanti Bankası

Garanti bankası 7 farklı paket halinde müşterilerine konut kredisi sunmaktadır. Sabit faizli konut kredisi ile, müşteriler her ay aynı taksit miktarını öder. Ödenecek miktar, müşterinin 240 aya kadar uzatabileceği taksit sayısına bağlı olarak değişmektedir. Verilen kredi tutarı sabit ve 80.000.000 TL’dir. Faiz oranı ise, vade süresi ile birlikte değişmemekte; 36,60,120 veya 240 aya bölerek ödeyebileceğiniz kredinize %1.25 faiz uygulanmaktadır. Kredinin tek dezavantajlı noktası, herhangi bir taksitinizi erken ödemek istemeniz halinde, o ana kadar ödemesini yaptığınız meblağ üzerinden %1 ile %2 arasında değişen bir oranda masraf çıkarılır. Bu masrafa erken ödeme ücreti adı verilmektedir.

Azalan taksitli mortgage sistemi ile, Garanti Bankası müşteri için, ödemesi aydan aya düşen bir kredi sistemi tasarlamıştır. Bu kredinin en büyük avantajı, satın alacağınız evin %80’ini karşılayacak meblağda kredi çekebilmenizdir. Yani, kredinizin üst limiti satın alacağınız evin maliyeti ile ölçülür. Yine en çok 240 aya kadar vade yapılabilir ve faiz oranı çekeceğiniz kredi miktarına göre mortgage uzmanınız tarafından hesaplanır. Ne yazık ki, erken ödeme ücreti burada da geçerlidir.

Ara ödemeli mortgage sistemi ile, Garanti Bankası prim ile çalışan müşterilerini kazanmaya çalışmıştır. Örneğin, 4 ayda bir hesabınıza yatan iş priminizi ya da promosyonunuzu ev satın alarak değerlendirmek istiyorsanız %1.25 faiz ile kredi çekebilirsiniz.

Garanti Bankası ayrıca, özel ödemeli mortgage, artan taksitli mortgage, değişken faizli mortgage, evini gösterene mortgage ve iş yeri mortgage adı altında paketler de sunmaktadır. Ayrıca bankanın geliştirdiği, saat 09.00 ve 18.00 arasında aktif olarak çalışan Online Mortgage Uzmanı sistemi sayesinde, size en uygun paketi bulmak kolaylaşır.

Garanti Bankası Kampanyaları İçin TIKLAYINIZ!

2. İş Bankası

İş Bankası, yine müşterileri için oluşturduğu birden çok alternatif ile mortgage sisteminin gözdelerindendir. Kentsel dönüşümü bile kapsayacak şekilde alternatifler oluşturan İş Bankası, özellikle satın alacağınız evin bedelinin tamamı kadar kredi vermesiyle ünlenmiştir. Ne yazık ki banka, sabit bir faiz oranı belirlememiştir. Alacağınız meblağ ve vade süresine göre hesaplanan kişisel faiz oranları uygulanmaktadır.

İş Bankası Kampanyaları İçin TIKLAYINIZ!

3. Halk Bankası

Halk Bankası ise, 1000 tl ile 100.000 tl arasında değişen konut kredilerinize uyguladığı %0,88 gibi oldukça düşük faiz oranıyla sıklıkla tercih edilen bir diğer bankadır. Ne yazık ki vade süresi artıp ihtiyacınız olan meblağ arttıkça faiz oranı %1,10’a kadar çıkabilmektedir. Fakat Halk Bank’ın verdiği kredilerde çoğunlukla vade süresi 120 aya kadar uzatılabilmektedir. 15 yıl ve üzeri taksitlendirme seçenekleri için banka ile doğrudan iletişime geçip ayrıntılı bilgi almak gereklidir.

Halk Bankası Kampanyaları İçin TIKLAYINIZ!

4. Şeker Bank

Şeker Bank, 20 yılın da üzerine çıkarak 30 sene vade ile ömürlük konut kredisi kampanyası başlatmıştır. “Kiraya Son Konut Kredisi” adı verilen bu paket ile 12 ay ile 360 ay arası taksitlendirme yapmanız mümkündür. 10 yıl vade seçeneğine kadar %1.12; 11 yıl ve 30 yıl arasındaki vadeler içinse %1,19 faiz uygulanır ve banka tarafında 10.000 TL ile 900.000 TL arasında kredi verilebilir.

Şeker Bank Kampanyaları İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.